Kdo to je? Muž, který se stará o to nejcennější, co ševci mají – mládežnickou akademii. Ta vychovává na čtyři stovky talentovaných hrá­čů.

„Naše vize je taková, že za nějaký čas by podstatná část fotbalistů v prvním týmu měla pocházet právě z naší líhně. Jako tomu je u konkurenčního Slovácka," popisuje Hábl, který působí v roli šéftrenéra.

Právě z Uherského Hradiště do Zlína před čtyřmi roky přišel. A moc dobře chápe, jak musí s mladými hráči pracovat. „Dřív se dělali z fotbalistů kulturisti, atleti. Ve Zlíně jdeme jinou cestou. Důležitá je technická zdatnost, která se musí rozvíjet od útlého věku. Hráči se musí v první řadě naučit pracovat s míčem," je si jistý Hábl.

Ví, o čem mluví. Absolvoval několik zahraničních stáží, odkud bere velkou inspiraci. „Vždycky mi vrtalo hlavou, proč jsou mladí hráči na Západě o tolik technicky vyspělejší. Je to tím, že se nehledí tolik na výsledky a především se v mládí piluje technika," dodává.

Jako vzor mu slouží nizozemský Ajax Amsterodam, kde se byl podívat. Právě některé prvky z tamní akademie prosazuje i na Vršavě. „Snažíme se jít holandskou cestou. Ano, fyzička je důležitá, ale mnohem důležitější je herní vyspělost. Ovládání balonu. To je to, o co nám jde. A když se rozhlédnu kolem sebe, vidím první naše úspěchy," upozorňuje.

Důkaz? Třeba dvojice záložníků Roman Macek a Adam Houser. První jmenovaný odešel do Juventusu, druhého koupil Jablonec.

„Pak je tady ještě Patrik Hellebrand, který se začíná prosazovat v reprezentační šestnáctce. Samozřejmě u Macka s Houserem bychom byli rádi, kdyby zůstali, ale pokud klub dostane velkorysou nabídku, tak ji zkrátka musí přijmout," uvědomuje si, že fotbal je stále jen byznys.

Věří, že za pár let bude z mládežnické akademie ševců výrazně těžit první tým.

„Už dnes máme v žákovských nebo dorosteneckých kategoriích několik hráčů, kteří mají potenciál na to, aby za áčko hráli. Samozřejmě u některých se vývoj může zastavit. To je normální. Někdo už v šestnácti sedmnácti letech dosáhne svého výkonnostního stropu. Pak může cítit zklamání, že se neprosadil. Ale bohužel to je realita," ví Hábl.

Ke spokojenosti mu schází jen jediná věc – umělá plocha. To jediné areálu na Vršavě schází.

„Pokud se chceme posunout dopředu, je to nezbytné. Jsme jediné krajské město, které ji nemá. Věřím, že odpovědní lidé na radnici nám pomůžou. Ostatně je v zájmu města, aby děti sportovaly. Ne aby se poflakovaly," má jasno šéftrenér zlínské mládeže. ⋌(mar)