VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fastav vyzve v přípravě Fulham. Máme už dobrý zvuk, těší trenéra Páníka

Nelehký začátek přípravy čeká prvoligové fotbalisty Zlína.

19.6.2017
SDÍLEJ:

Příprava fotbalistů FC FASTAV Zlín.Foto: Deník / Karásek Jan

 Třebaže jejich kádr pro snovou sezonu vyplněnou startem v základní skupině Evropské ligy s pohádkovým jackpotem minimálně 70 milionů korun se teprve rýsuje, již nyní musí trenér Fastavu šít horkou jehlou sestavu pro páteční premiérový česko-slovenský Superpohár se Slovanem Bratislava.

„Hlavně termínově nám do začátku přípravy nezapadá, je nešťastný. Kvůli pohárovým povinnostem Slovanu jsme sice přistoupili na jeho sehrání o měsíc dříve, ale nikdo nedomyslel, s kým jej budeme hrát. Většina našich posil bude za nás moci nastoupit nejdříve v červenci,“ upozornil na kolizi kouč Zlína Bohumil Páník.

„Přestože jsme vznesli dotaz, kdo za nás může hrát, nedostali jsme jednoznačnou odpověď. Hrát tak mohou jen naši kmenoví hráči. Měli jsme se také domlouvat kluby mezi sebou, ale Slovan prakticky neodpovídá. Pokud vše dobře dopadne, z plánovaných posil budu moci v pátek využít jen jednu,“ krčí rameny zkušený lodivod, který i přesto panice rozhodně nepropadá.

„Věřím, že poskládám jedenáct dvanáct silných hráčů. Snad budeme zdraví. Stejně jako víme, že Slovan asi staví úspěch v Superpoháru hodně vysoko,“ poukázal Páník.Zatímco příprava Bratislavy bude s blížícími se boji v kvalifikaci Evropské ligy kulminovat, vy jste na začátku. Změní se kvůli tomu nějak schéma vaší přípravy?
Náš tréninkový plán je na začátku velice náročný, a zvolníme proto až ve čtvrtek. Ale Superpohár není otázka života a smrti. Pro nás důležité zápasy začínají hlavně ligou. I přes všechny složitosti jdeme Superpohár odehrát a podřídíme mu až závěr týdne.

Vrací se tradice česko-slovenských soubojů nejlepších. Jak se na ni díváte?
Když jsem byl mladý, nejlepší týmy měla Trnava a pak Slovan. Pro mě osobně se jedná o špičkové týmy s tradicí a fanouškovským zázemím. Start Superpoháru je obnovení tradice, která může být v budoucnu velice zajímavá. Jeho začátek není ideální, ale když se něco dobrého rodí, přináší to porodní bolesti. Stejně jako v tuzemském poháru, který získal kredit, až když UEFA zvýšila jeho prestiž a finance.

V tuto chvíli je aktuální příchod tří posil, které nahradily odešedší Vukadinoviče, Jugase a Živuliče. Kolik by mělo ještě přijít posil?
Podle mého minimálně pět. Kdyby námi vytipovaní hráči vyšli, nově složené mužstvo bude velmi zajímavé a bude schopné odvádět ještě lepší výkony než předtím. Kromě trojice jistých ale ostatní nebudu komentovat, protože konkurence nespí. Každopádně jsou mentálně dobře vybraní.

Kde aktuálně Zlín tlačí bota?
Prioritou jsou hlavně útočníci, ty bych potřeboval nejméně dva. Na jaře jsme dojeli právě na jejich nedostatek. Dohrávali jsme sezonu s jedním Tondou Fantišem, proto náš fotbal zkolaboval. Hra bez hroťáku je jen jako fotbal bez výsledku. Že jsme vyhráli pohár, byla jen vyloženě sázka na jednu kartu. Podařilo se nám útočníky nachystat jen na daný jeden zápas. Strategie byla správná. Útočníků není nikdy dost, zápasů bude hodně. Při našem stylu hry na dva hroťáky jich minimálně čtyři pět potřebujeme.

V zákulisí je často skloňováno jméno slávisty Van Kessela. Dokázal by trápící se hvězdičku Zlín vzkřísit?
Věřím, že ano. Když střílel spousty gólů ve slovenské lize, tak je schopný je střílet dál. Jen jej musíme zakomponovat do týmu. A já věřím, že právě náš tým hraje takový fotbal, který by mu absolutně seděl a prosadil se zpět. Je to hráč, který by nám vyhovoval.

Nejste nervózní, že do středu obrany zatím nemáte za Jugase adekvátní náhradu?
Určitě ne. Zde mohou alternovat dva naši stávající zkušení hráči – poslední utkání zde dobře odehrál Bačo, vzadu může hrát Janíček. V současné době zde nemáme extra díru. Pokud ale bude k mání výborný hráč, který je výkonnostně přeskočí, jako třeba Beneše, který ale odešel do Maďarska, zájem budeme mít. Stávající odchovanci by ale měli dostat šanci, potřebují hrát.

Už máte jasno, kdo bude plnit lídra a kapitána týmu?
Buď to bude cizí hráč, který bude výkonnostně nadúrovňový a bude to přirozený vůdce, ale spíše to bude někdo z domácích. Tři hráče na vůdcovství a kapitánství máme vytipované. Volba kapitána na nadcházející přípravné zápasy bude spíše na týmu, aby získali příspěvky do týmové pokladny. Zde si otestujeme naše favority. Musí umět nejen vést tým, ale i komunikovat s realizačním týmem, stát si za svým.

Bude příprava jiná s evropskou ligou než v minulých sezonách?
Ve finále budeme mít hráčů více než nyní. Budou postupně nabíhat hlavně od 1. července, kdy jim u současných klubů skončí smlouvy. Proto hlavně po tomto datu musíme odehrát více a hlavně kvalitních zápasů. Od 7. do 14. července vyjedeme na soustředění do Poznaně, kde to z mého dřívějšího působení znám. Ve zdejších velmi kvalitních podmínkách bychom měli odehrát dvě kvalitní utkání – mimo jiné s anglickým velkoklubem Fulhamem, tím druhým by měl být celek z Izraele. Ale zde jednání ještě probíhají.

Původně ale soustředění nebylo v plánu…
Původně jsme měli nabídku krátkého soustředění do Rakouska, kde jsme měli hrát s domácím ligovým mužstvem. Nakonec to padlo a následná nabídka z Polska byla pro nás ještě atraktivnější.

Co pro vás znamená, že přední evropské týmy chtějí s vámi hrát?
Je to rozhodně posun, který jsme si vydobyli v poháru a postupem do základní skupiny Evropské ligy. Nyní máme pro ostatní kredit, zvuk, jsme pro špičkové evropské celky zajímaví. Kdysi bychom za těmito celky museli jezdit, ne-li jim platit. Nyní je to fifty fifty, a když je o nás zájem, je potřeba toho využít. Ano, za pobyt něco utratíme, na druhou stranu nás tyto kvalitní přáteláky posouvají. Pokud už na soustředění budeme kompletní, hlavně zápas s Fulhamem ukáže, zda dokážeme s podobnými celky v základní skupině hrát, odolávat jim. Minimálně dva stejně dobré celky ve skupině mít budeme.

Přípravné zápasy23. 6. Slovan Bratislava (ČS Superpohár, 18.00 v Uh. Hradišti)
28. 6. Zlaté Moravce (16, Luhačovice)
1. 7. Třinec (17, Luhačovice)
5. 7. Michalovce (17, Luhačovice)
8. 7. Fulham FC(Poznaň)
12. 7. GKS Katowice (Poznaň)
15. 7. DAC Dunajská Streda (D. Streda)
22. 7. SFC Opava (Opava)

Posily očima trenéra Fastavu Zlín Bohumila Páníka

ADNAN DŽAFIČ
Dlouhodobě v Táborsku hraje a střílí góly. Výkonnost bude dobrá. U něj je nevýhodou, že první ligu nikdy nehrál, proto očekávám postupné zapracování jako s Traorem. Postupně by měl prokazovat svou kvalitu a dokáže se prosadit.

LUKÁŠ BARTOŠÁK
O něj jsme měli zájem, už když šel ze Žižkova do Liberce. Tenkrát dal přednost konkurenci. A vedl si dobře, předělali jej z levého halva na levého beka. Pro nás je to hráč na levou stranu, kde nemáme leváky, a moc jsem jej chtěl.

PABLO PODIO
Zjišťoval jsem si jeho historii. Je dostatečně dlouhou dobu v Evropě, což je pro cizince obrovsé plus, hlavně z Jižní Ameriky. Už je poevropštělý, navíc Argentinci jsou jiní než Brazilci. Jsou odolnější, podobný typ jako Italové. Jsou méně jako hračičky, ale více odolní a pracovití. Protože je levák, je pro nás o to více zajímavý. Očekávám, že bude náhradou za Živuliče, třebaže je trochu jiného ražení. Protože zahrává standardní situace, výborně kope penalty, může být v tomto ohledu klíčový hráč.

Ševci testují hned tři mladíky, dva jsou z Ukrajiny

Z avizovaných „velkých“ posil se zatím jen Adnan Džafič hlásil na včerejším úvodním společném tréninku nové sezony prvoligových fotbalistů FC Fastav Zlín. Na nově položený trávník zlínské Letné vyběhlo na úvod celkem 22 fotbalistů, mezi kterými ještě chyběl doléčující se Dame Diop.

K vidění ale byly další tři nové tváře. Na časově neomezenou zkoušku 17letý mládežnický reprezentant z Prostějova David Píchal a další dva mladí fotbalisté z Ukrajiny - Alex Pernackyi a Dima Žykol. „Jeden je stoper a druhý levák. U nás už byli v zimě a v závěru sezony, ale kvůli vízům to tehdy nedopadlo. Nyní jsme je proto opět povolali do přípravy,“ konstatoval sportovní manažer klubu Zdeněk Grygera, jenž by měl již dnes na druhém tréninku Zlína přivítat další plánovanou posilu Lukáše Bartošáka z Liberce. Naopak Argentinec Pablo Podio dorazí až začátkem července.

„Během tohoto týdne bychom mohli dojednat příchod dvou tří hráčů především do ofenzivy, pak již plynule budeme kádr jen postupně doplňovat,“ popsal Grygera aktuální stav v jednáních s novými hráči a jejich kluby. Fastav bude také čekat, kteří kvalitní hráči se neprosadí například v pražských S, kam nedávno odešli Vukadinovič s Jugasem. 

V hledáčku Fastavu je tak stále teplický útočník Martin Filo, jenž by si rád se ševci zachrál Evropskou ligu. Požadavek Severočechů za přestup je ale aktuálně nepřijatelný. Do Zlína mají dále nakročeno útočníci Lukáš Juliš ze Sparty či Gino van Kessel ze Slavie, jenž naposledy hostoval ve Gdaňsku. V neposlední řadě se vedení klubu zajímá i svého odchovance a bývalého kapitána ve službách Plzně Tomáše Poznara , jenž se snaží v přípravě vicemistra přesvědčit o svých kvalitách nového trenéra Pavla Vrbu. O jeho služby ale má zájem i Brno a Baník Ostrava. „Variant je mnoho, bude záležet na možnostech. Rozhodně se nechceme ukvapit," dodal s úsměvem sportovní manažer prvního týmu.

Autor: Martin Břenek

19.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Návrh na přání: 3 varianty malé kuchyně a jídelny

Hokejisté Zlína proti Spartě
1

Okál vrátil do Zlína zase radost. Berani vyhráli na Spartě

NEPŘEHLÉDNĚTE: Prvňáčci ze ZŠ Komenského I ve Zlíně, ZŠ Kašava a ZŠ Drnovice

V tištěném středečním vydání Deníku budou fotky usměvavých dětí ze ZŠ Komenského I ve Zlíně, ZŠ Kašava a ZŠ Drnovice. 

Los MOL Cupu: Páník trefil Hradec, Kordulův tým čeká Jablonec

Lepšího soupeře si těžko mohli přát. Ke zlínským fotbalistům byl úterní los domácího poháru milosrdný. Obhájci trofeje se ve čtvrtfinále MOL Cupu představí na stadionu druholigového Hradce Králové. I Slovácko bude hrát venku.

Na Regatu přijedou Chinaski, Lenny, David Koller i Mig 21

Na Holešovské Regatě zahrají Chinaski, Lenny, David Koller s kapelou i Mig 21. Hlavní hvězdy zveřejnili včera pořadatelé rodinného festivalu. Návštěvníci se mohou těšit také na legendární B.S.P. tedy trio Baláž, Střihavka, Pavlíček, Polemic, Mirai, Milana Peroutku s kapelou Perutě a mnoho dalších.

Za vaření perníku dostal šéf bandy 10 let

Přísné tresty vynesl krajský soud ve Zlíně nad dvanáctičlenným drogovým gangem ze Zlínska. Ten pervitinem zásoboval Moravu, Slovensko a Rakousko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT