Sudí z Valašské Polanky má sen dostat se alespoň jednou na zápas skupiny prestižní Ligy mistrů

S fotbalem začínal Filgas již v raném věku a svému mateřskému oddílu Valašská Polanka byl po celou dobu věrný. V juniorském věku sice zkoušel fotbal ve Vsetíně, potom také v Halenkově, ale až do svého zranění pomáhal mateřskému klubu v boji o postup do I. B třídy. Na dráhu fotbalového rozhodčího se Jan Filgas vydal před třinácti lety a na svůj první zápas vzpomíná s úsměvem: „Shodou okolností jsem pískal zápas dorostencům Valašské Polanky ve Francově Lhotě. A nikdo mě nemohl nařknout, že jsem svému klubu pomáhal, neboť naši prohráli 0:6. Vzpomínám si, že jsem tehdy neměl ani dres, pískal jsem v černé košili, ve které jsem tak leda chodil na mši do kostela,“pousmál se arbitr.

Během jednoho roku se Filgas vypískal na krajskou úroveň, potom strávil další dva roky v divizi a tři sezony v Moravskoslezské lize. Posledních pět let je již Jan Filgas na listině nejvyšší fotbalové soutěže a od roku 2005 také na listině FIFA jako asistent. „Trochu mne mrzí, že jsem v české lize nyní většinou právě s praporkem v ruce,ovšem nádherné zápasy v Evropě toto mírné zklamání, že jsem se nedokázal prosadit více s píšťalkou, samozřejmě vyváží,“ hodnotí svou dosavadní kariéru Filgas.

Na své fotbalové pouti má rozhodčí za sebou řadu zajímavých zápasů. Jednak je pravidelně nasazován coby asistent v Gambrinus lize, na lajně mával několik zápasů Poháru UEFA, kvalifikaci Ligy mistrů a poslední úspěch zaznamenal coby asistent kvalifikace mistrovství Evropy Severní Irsko - Lichtenštějnsko. Samozřejmě že v mladém věku má před sebou Filgas mety nejvyšší: „Dosavadním vrcholem pro mě zatím byla nominace na závěrečný turnaj mistrovství Evropy devatenáctiletých v Belfastu, kde jsem byl jako jediný asistent ze zemí východní Evropy. Tou nejvyšší metou je pro mne teď dostat se alespoň jednou na zápas skupiny Ligy mistrů,“ plánuje mladý rozhodčí, jenž například před dvěma týdny byl na čáře při fotbalovém svátku Valašska na utkání Velké Karlovice+ Karolinka -Slavia Praha.

Ani vážné zranění nezabránilo Janu Filgasovi pokračovat v plnění svého rozhodcovského snu a zároveň ví, že nic nepřijde zadarmo. „Musím se neustále udržovat v dobré kondici. Kromě fotbalu se v poslední době věnuji squashi. Je to výborný trénink na fyzičku a příjemné uvolnění,“ připomíná arbitr. Cesta na fotbalový vrchol trvala Janu Filgasovi třináct let a mohla by být návodem pro mladé, začínají rozhodčí. A těm mezinárodní rozhodčí vzkazuje: „Kluci, kteří uvažují o pískání, se musejí rozhodnout. Ať to v každém případě zkusí, velmi rychle poznají, jestli je to bude bavit nebo ne. Pokud se zpočátku trochu obrní proti nadávkám a kritice, mohou zjistit, že pískání je pro ně tím pravým koníčkem. Kdykoliv mohou píšťalku odložit, nikdo jim v tom bránit nebude.“