Tím člověkem není Dagmar Damková, šéfka komise rozhodčích, jež je často na cestách. Je jím partner Damkové, jeden z nejmocnějších mužů českého fotbalu Roman Berbr. Někdejší člen StB oficiálně dělá místopředsedu fotbalové asociace a sudím by do práce vlastně vůbec neměl zasahovat. Jenže zasahuje 
a právě síť rozhodčích v regionech je jeho hlavní oporou 
a nástrojem moci, což Deník před časem detailně popsal.

Kovařík veřejně vylíčil, 
o čem se ve fotbalovém zákulisí napříč republikou a soutěžemi mluví dlouho. A přidal pikantní detaily: „Berbr na semináři vysloví nahlas jméno, dotyčný nešťastník se musí přihlásit a pak je před všemi veřejně zesměšněn či jinak dehonestován. Proslov k vybranému jedinci většinou končí Berbrovým prohlášením, že pokud se to ještě jednou bude opakovat, skoncuje s dotyčným jednou pro vždy."

Kdekoliv jinde by to znamenalo Berbrův konec a ostudu pro zbytek života. V Česku, kde má fotbal vlastní prohnilé zákony, to chlapík s pověstí kmotra nejspíš ustojí a bude se dál usmívat jako na fotografii v tomto článku.

Tohle včera řekl Českému rozhlasu šéf fotbalové asociace Miroslav Pelta: „Není tam nic, co by mě opravňovalo, abych musel okamžitě konat." A pak ještě Berba pochválil, že pro fotbal dře od rána do večera. Pamatujete? I šíbři kolem Ivana Horníka, hlavní postavy obří korupční aféry z roku 2004, o sobě mluvili jako o dělnících fotbalu: „Sám se přece neudělá."

Mimochodem, dnes se má Pelta sejít s Damkovou. Nicméně podle toho, co včera řekl, se dá čekat, že jejich schůzka bude čistě formální.

Nebo ne?

„Všechno, co vyplavalo na povrch, se rozhodně nemůže ututlat a zamést pod koberec. Nejpozději příští úterý, kdy máme výkonný výbor, by se měl zaujmout nějaký postoj. Pak uvidíme, jak se záležitost vyvine. Jsem realista, víc asi 
v tuto chvíli udělat nepůjde," řekl Deníku člen výkonného výboru fotbalové asociace Vlastimír Hrubčík, jeden 
z mála Berbrových oponentů.

Vyšetření kauzy chce i společnost Synot, hlavní partner ligy.

„Očekávám, že Pelta příští týden na zasedání výkonného výboru přijde s nějakým řešením," pravil Hrubčík. „Negativ ve vzduchu visí poměrně dost, neboť mediální tlak na dvojici Damková – Berbr je enormní a jak se ukazuje, je 
i oprávněný. Fotbalu to vůbec neprospívá a přitom je to tak jednoduché: odvolat člověka, který svoji funkci nezvládá."

Pro úplnost: současné vedení českého fotbalu, včetně Berbra, má mandát do června 2017. Vydrží, nebo do té doby přijde revoluce?

Co také řekl Libor Kovařík

„Rozhodčí u nás v profesionálních soutěžích neřídí Dagmar Damková, ale její manžel Roman Berbr. Mám k Damkové respekt za velké úspěchy, kterých 
v ženském fotbale dosáhla… 
Je potřeba si ale říct, že ji 
od začátku její kariéry vedl za ruku její přítel a momentálně 
i manžel Berbr."

„Uvědomil jsem si, že o mně rozhoduje jediný člověk. Navíc člověk, který má estébáckou minulost. Moc pana Berbra je 
v oblasti rozhodčích 
neomezená."

„Berbr má kolem sebe skupinu vyvolených. To jsou rozhodčí, kteří k němu mají blízko historicky, regionálně, politicky, popřípadě mu mohou být užiteční nějakým jiným způsobem. Tyto rozhodčí také v případě sporných situací vždy podpoří. 
A když už se jim něco nepovede, dostávají nižší nebo žádné 
tresty. Někteří mu dodávají informace, které si on tak rád na každého sbírá a jimiž se pak chlubí. Často jsou to polopravdy, někdy i lži. Terčem těchto dezinformací jsou pak ostatní rozhodčí, delegáti a funkcionáři."

Zdroj: deník Sport

MARTIN MLS, MARTIN BŘENEK