Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fotbal: Nezodpovědní rozhodčí nemají místo

Kroměříž /ROZHOVOR/ - Komise rozhodčích OFS Kroměříž prošla během zimní přestávky výraznou obměnou. Odvolaného Zdeňka Nováka nahradil na postu předsedy Aleš Ligas. Ze stávající sestavy zůstali vkomisi Miroslava Dundová a Jaroslav Vrba. Obsazováním zápasů byl pro jarní část nově pověřen Petr Zpěvák. Posledně jmenovanému jsme položili několik otázek.

12.8.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Zdeněk Prager

S jakými představami jste do nové funkce přišel?

Chtěl jsem se aktivně podílet na zlepšení kvality rozhodčích. Mám za to, že i na úrovni okresu lze mít rozhodčí na odpovídající úrovni. Tomu jsme přizpůsobili také zimní seminář. Zaměřili jsme se na problematiku správného výkladu pravidla o ofsajdu. A hlavně na správný popis přestupků u vyloučených a napomínaných hráčů. V tom měli rozhodčí obrovské rezervy.

Zlepšili se v tomto směru v jarních odvetách?

Většina ano, u některých jsem však žádný pokrok nezaznamenal. Metodický pokyn vydaný Pravidlovou komisí ČMFS si totiž vůbec nenastudovali. Zřejmě skončil po semináři v prvním koši. Jejich zápisy o utkání jsou toho jasným důkazem. S těmito rozhodčími se po sezoně rozloučíme. Nemáme zájem na tom, aby pokračovali.

Nebojíte se toho, že budete mít na podzim nedostatek rozhodčích?

Rozhodně ne. Ve Zlíně úspěšně funguje škola začínajících rozhodčích. Už nyní mám na stole tři nové přihlášky. Nezodpovědných rozhodčích, kteří si neplní své základní povinnosti, se chceme každopádně zbavit. Nejsme žádný zaopatřovací ústav. My chceme sázet především na kvalitu.

V čem byli rozhodčí nezodpovědní?

Někteří si neplnili své základní povinnosti. Zaznamenali jsme několik případů nesplněných delegací. Zajímavá je skutečnost, že se vždy jednalo o mládežnická utkání. Také pozdní odesílání zápisů na svaz bylo velkým problémem. Bohužel ani finanční postih nebyl pro některé dostatečným trestem. Od nové sezony v tomto směru ještě přitvrdíme.

Je něco, co vás naopak potěšilo?

Určitě skutečnost, že během jarních odvet nedošlo k žádnému výraznému excesu. Nedošlo k nárůstu vyloučených hráčů, ani žádné inzultaci. Samozřejmě nějaké připomínky k výkonům rozhodčích ze strany oddílů se našly. Na druhou stranu ani jeden klub si oficiálně nestěžoval a dokonce nikdo nikoho nevetoval. Z toho jasně vyplývá, že i kluby byly spokojeny.

Kolik času týdně strávíte obsazováním zápasů?

Zabere to tři až čtyři hodiny týdně. Po zveřejnění delegací totiž dochází k různým změnám. Důvodem jsou jednak změny termínů zápasů a pak také omluvy ze strany rozhodčích. Z toho důvodu jsme přistoupili ke zveřejňování delegací prostřednictvím webové stránky: www.fotbal-rozhodci.cz. Tam jsou vždy v pátek aktuální změny.

Zaznamenal jste v souvislosti s obsazováním nějaké tlaky ze strany klubových funkcionářů?

Určité tlaky se objevily. Zejména v závěru soutěží. Tento problém jsme v komisi řešili tajnou delegací. Bohužel našli se i takoví zástupci klubů, kteří viníka vlastního neúspěchu hledali jen a jen v rozhodčím. Ale to je už taková česká specialita, která trvá řadu let.

Co byste takovým funkcionářům vzkázal?

Pokud jsou s výkonem rozhodčího nespokojeni, aby vše řádně popsali a odeslali na svaz. Jedině tak se tím komise může zabývat. A zejména, aby si nastudovali pravidla fotbalu a příslušné fotbalové normy. V neposlední řadě, aby si uvědomili, že rozhodčí je jenom člověk a má právo na chybu. Kdo ostatně viděl utkání Ligy mistrů Chelsea – Barcelona, tak mi dá jistě za pravdu.

Jako rozhodčí působíte v krajských soutěžích, občas vás vidíme také na okresních trávnících. V čem je hlavní rozdíl při řízení těchto zápasů?

Trend řízení zápasů musíte přizpůsobit dané soutěži. V nejnižší fotbalové třídě není možné uplatňovat často výhodu ve hře. Hráči na to totiž nejsou zvyklí a při sebemenším kontaktu přestanou hrát. Navíc tam dochází k řadě soubojů, které třeba v krajském přeboru vůbec nenastanou. Je to dáno různou technickou vyspělostí hráčů. Obecně platí – čím vyšší třída, tím lépe se píská.

Připravujete pro nadcházející ročník nějakou novinku?

Rádi bychom rozhodčí v rámci okresu jednotně oblékli. V současné době se snažíme zajistit sponzory, kteří dresy rozhodčích využijí k reklamním účelům. Uvidíme, jak vše dopadne, jsme teprve na počátku jednání.

Autor: Libor Kopčil

12.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Kabelkový veletrh v Besedě v Otrokovicích.
AKTUALIZOVÁNO
30

Kupte si kabelku. Nošenou, ale s duší

Nikdo by nepodpořil menšinovou vládu ANO, pokud by v ní byl i nebyl Andrej Babiš.
AKTUALIZOVÁNO
1 51

V superdebatě rezonovala otázka referenda. Není to zlaté tele, upozornil Bartoš

Nejstarší kandidát v kraji Jan Uherka: Všichni chybujeme, i politické strany

Dlouhých pětašedesát let se čile zajímá o politické dění dnes už čtyřiasedmdesátiletý Jan Uherka z Uherského Brodu. V nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky kandiduje ze čtrnácté pozice za ČSSD, přičemž je nejstarším kandidátem napříč všemi kandidátkami.

Koupila jsem si dvě housenky

Nakukuji do dveří sálu, který se hemží lidmi. Nejen děti zaujatě pozorují obrovské skleněné vitríny seřazené na stolech v dlouhých řadách téměř přes celý obrovský sál. Zdají se nekonečné. V nich se skrývají více či méně vzácné exempláře brouků, nejkrásnější druhy motýlů, ale i hadů, pavouků, gekončíků, chameleonů a dalších zajímavých potvůrek.  

Jsme z ciziny a studujeme ve Zlíně! Studenti slavili výročí Erasmu

Vlajkový průvod prošel ve středu 18. října Zlínem. Byl oslavou třicátého výročí výměnného pobytu Erasmus, díky němuž mají možnost studovat studenti v jiných zemích světa. Univerzitu Tomáše Bati navštěvuje přibližně tisícovka zahraničních studentů. Kulturu své země přiblížili ostatním i formou ochutnávek jídla v Univerzitním centru.

Hyenismus v ulicích měst: Využívají postižení druhých, aby mohli krást

Lýdia a Isabela. Dvě devatenáctileté Rumunky se ve středu kolem 14 hodiny snažily přesvědčit na zlínském náměstí Míru kolemjdoucí, že jsou hluchoněmé Češky, které vybírají finanční pomoc pro postižené spoluobčany, vše pod vlajkou EU. Ti, kteří jim naletěli, museli do předem připraveného formuláře uvést své jméno, adresu, částku kterou přispívají a podpis.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení