„Mužstvo, které loni hrálo o sestup a odešlo z něj osm klíčových hráčů, odvedlo nadstandardní sezonu. Osmé místo je úspěchem. Je potřeba to docenit,“ pronesl zlínský trenér Pavel Hoftych, přestože vedení oddílu si na tiskové konferenci před startem jara stavělo vzdušné zámky v podobě páté pozice.

„Když se podíváme na kluby, které byly před námi, tak asi těžko najdeme jeden, který bychom mohli při reálném uvažování předběhnout. Pro fotbal se v nich dělá daleko více a jsou ekonomicky daleko silnější než Zlín,“ poukázal Hoftych na neoddiskutova­telný fakt.

Jeho svěřenci mohli pomýšlet na vyšší příčky, jenže v rozletu jim kromě vysokého počtu zraněných a distancovaných hráčů bránily mizerné jarní výsledky na domácím stadionu, kde dali z osmi střetnutí gól jenom Plzni.

„Máme pro to objektivní příčiny. Ale diváky to samozřejmě nezajímá,“ dobře ví jednačtyřiceti­letý kouč.

A jakéže důvody to jsou?

„Snížila se kvalita mužstva, odešli konstruktivní hráči. Dlouho jsme postrádali Pacandu, který se hned na začátku jara zranil. Právě od něj jsme očekávali tvorbu a góly. Tréninkové podmínky byly vzhledem ke klimatickým podmínkám ve Zlíně až do poloviny dubna velmi špatné,“ vyjmenoval Hoftych, který se příští týden už bude hlásit jako nový kouč druholigových Bohemians 1905.

Sezona 2007/08 tak pro něj byla poslední v Baťově městě, v Tescomě se zase na ní bude vzpomínat díky řadě historických milníků.

Mezi pozitivními se vyjímá nejvyšší zlínská výhra v první lize od rozpadu Československa v roce 2002 a nevíce bodů získaných na cizích hřištích. Na straně negativ stojí debakl se Slavií Praha 1:7, nejmenší počet bodů v domácích zápasech a stále živá série 469 minut bez vstřelené branky na vlastním stadionu.

Zlínská nej sezony 2007/08

Nejvyšší výhra od rozpadu federace
Zlín – Kladno 4:0, 10. listopadu 2007

Nejvyšší prohra od rozpadu federace
Slavia Praha – Zlín 7:1, 28. září 2007

První výhra v Praze po šesti letech
Bohemians 1905 – Zlín 1:2, 25. listopadu

Nejvíce bodů na cizích hřištích
6–3–6, 16:20, 21 bodů

Nejméně bodů na domácím hřišti
4–5–6, 12:11, 17 bodů

Domácí porážka se Spartou a Brnem po třinácti letech

Nejdelší série bez vstřelené branky doma
5 zápasů (Slavia, Mladá Boleslav, Žižkov, Bohemians 1905, Brno), celkem 469 minut

První ligové výhry v Liberci, Mladé Boleslavi, Jablonci, Olomouci

Obránce Ivo Zbožínek nescházel jako jediný ligový hráč v poli ani jednu minutu

Libor Žůrek vyrovnal osmi brankami Edvarda Lasotu ze sezony 2002/03