Áčku vládnou po podzimu Příluky, které nasbíraly 24 bodů. „Pokud se nám postup podaří vybojovat, bránit se mu nebudeme. A když ne, svět se nezboří. Necháváme tomu volný průběh,“ řekl trenér Příluků Jan Křapa, jenž už na jaře nemůže počítat se službami nejlepšího střelce mužstva Radka Macháče, který zamířil do SK Vizovice. Jedinou posilou lídra se nakonec stal Jaroslav Červenka z Březové.

Valašští vlci budou čekat na svou šanci

Za vedoucími Příluky se seřadilo hned několik valašských „vlčáků“. Druhé Hutisko-Solanec a třetí Lidečko ztrácejí pouhý bod. Ani pro jeden z týmů však postup prioritou není. Nicméně prvně jmenovaný se v zimě notně posílil. „Vyztužili jsme levou stranu v obraně i záloze. Konečně také můžeme počítat s uzdraveným kanonýrem Robinem Křenkem,“ pochvaluje si František Mikulenka, manažer Hutiska-Solance.

Na opačném konci tabulky mají nejhorší výchozí pozici Lhota u Vsetína a Hrachovec, které získaly pouhých osm bodů. „Jsme nuceni se spoléhat na mladé hráče, takže se nebudeme snažit udržet za každou cenu,“ nechal se slyšet hrající manažer Lhoty u Vsetína Petr Orság.

Mimořádně posílený vstoupí naopak do odvet poslední Hrachovec. „Boj o záchranu bude těžký, ale my věříme ve střelecké schopnosti navrátilce Vrány a v bojový duch týmu,“ pronesl kouč Dušan Janošek.

Boršice trápí marodka

Také ve skupině B je situace na čele zamotaná. Rezerva Viktorie Otrokovice vede před Boršicemi jen o skóre. „My si jiné než postupové ambice nedáváme,“ řekl přesto sebevědomě lodivod Viktorie Martin Onda, jenž ale za největšího soka v boji o postup považuje až páté Luhačovice. „Budou hrát devětkrát doma. Další výhodou je i jejich umělá tráva, na kterou není mnoho týmů zvyklých,“ odůvodnil Onda.

Během zimy se ale nestihl uzdravit snajpr Ivan Bořuta. „Musel jít na druhou operaci ruky, takže nám bude celé jaro scházet,“ smutnil lodivod, který ale na druhou stranu bude moci využít případné posily z divizního áčka.

Druhé Boršice se jako kandidát postupu necítí. „Myslím, že si to o něj rozdají Otrokovice a Luhačovice. My nemáme kádr natolik stabilizovaný, abychom mohli pomýšlet na krajský přebor. Navíc nás trápí velká marodka. Chceme skončit do třetího místa,“ řekl boršický trenér Pavel Šimeček.

Velká bezstarostnost byla cítit z hlasu sekretáře třetího týmu Nedachlebic Jaroslava Řešetky, když jsme se jej ptali na ambice mužstva v jarní části. „My především chceme hrát dobrý fotbal a pohybovat se v popředí tabulky. Jestli chceme postupovat? Není to náš cíl. Ale kdyby se to náhodou povedlo, tak bychom teprve potom zvažovali, zda vyšší soutěž zkusit či ne.“

Ořechov sice na absolutní špici tabulky ztrácí jen čtyři body, na postup však vedení klubu nemyslí. „Ne, ne, to vůbec. Chceme hrát co nejvíc nahoře, ale po postupu nepošilháváme,“ prozradil prezident Ořechova Tomáš Mrkus.

Jiskru povede exligový Máčala

Daleko větší starosti mají před jarní částí na Mladcové. Tým z okrajové části Zlína se krčí na předposledním místě. „Pokud zlepšíme bojovnost a vůli po vítězství, tak věřím, že se udržíme. Vykopat postup zpět by totiž nebylo vůbec jednoduché,“ uvědomuje si trenér Mladcové Pavel Vývlečka.

„Chceme spadnout,“ rozesmál se Václav Marek, trenér posledního týmu tabulky Ořechova při otázce na jarní cíle. „Ale vážně. O záchranu se samozřejmě pokusíme,“ ujistil vzápětí.

Klidný spánek nemůže mít ani dvanáctá Jiskra Otrokovice, ač se výrazně posílila. Tým má za záchranou dovést bývalý hráč druholigových Kunovic Daniel Máčala, jenž nahradil u kormidla Zdeňka Horňáka. „S tímto kádrem nemám o záchranu vůbec strach. Na jaře vyhrajeme deset zápasů,“ pravil sebevědomě místopředseda klubu Milan Plesar.

1. jarní kolo
Skupina A - sobota: Příluky - Lužkovice, Hrachovec - Juřinka (oba 15). Neděle: Lukov - Brumov B, Lidečko - Vidče, Hutisko-Solanec - Valašská Bystřice, Lhota u Vsetína - Podkopná, Dolní Bečva - Nedašov. (vše v 15).
Skupina B - neděle: Žalkovice - SK Boršice, Nedachlebice - Březolupy, Ořechov - Luhačovice, Jiskra Otrokovice - Kvasice, Viktoria Otrokovice B - Újezdec-Těšov, Šumice - Prakšice-Pašovice, Slovácko C - Mladcová (vše v 15).

Zpravodajové Deníku