Fotbalová potupa. Slováci dobyli Prahu

Praha - Historická potupa. Čeští fotbalisté poprvé doma– a poprvé vdůležitém zápase opostup– padli se Slováky.

2.4.2009

Smutný český kapitán, brankář Petr Čech, po porážce se Slovenskem.Foto: GetPhoto/Martin Malý

Ten výprask visel ve vzduchu. A snesl se na trávník sedm minut před koncem po smrtícím brejku Erika Jendriška, 22letého útočníka druholigového německého Kaiserslauternu. Výsledek druhého důležitého duelu skupiny Severní Irsko – Slovinsko 1:0 říká: Česko je v tabulce až čtvrté a má ze všech uchazečů na postup nejhorší výchozí pozici.

Naděje žije, zbylé čtyři zápasy čekají na podzim. Muselo by se však vyhrávat… Dokáže to ještě trenér Rada, nebo bude vyměněn? Na jen ze tří čtvrtin zaplněné Letné hned v prvním souboji slovenskému špílmachrovi Hamšíkovi zkrvavil koleno Kováč. Jenže obávaný mladíček s gelovými bodlinami na hlavě se časem zbavil bolesti a – chopil režie. Ve středu pole získala pětičlenná „bílá jízda“ zpod Tater převahu.

A dočkala se odměny. Nedůrazný Rozehnal neodvrátil míč, Hološko přiťukl Šestákovi. Ten chytře zmátl pohybem Grygeru a zblízka po zemi překonal Čecha. Jen mátoživě se Češi sbírali. Spíš to vypadalo ve 30. minutě na špatně kopnutý rok. Přizemní míč ale před brankou lehce tečoval Jankulovski a po něm zřejmě ještě hostující stoper Škrteĺ .

Ani první gól českého týmu v novém roce, po 210 minutách hry, nevytáhl ruční brzdu jeho sebedůvěry. Pořád byla vidět opatrnost, nevíra. Až ve druhé půli domácí přidali na důrazu i aktivitě. Záloha lépe a přesněji kombinovala a zatlačila Slováky před branku. Ale marně se dobývali hradby! Po rohu a nádherné spolupráci s Plašilem trefil Jarolím vnitřní spojnici tyče a břevna, ale – balon se vrátil ven…

Předtím mohl dostat Škrteĺ druhou žlutou. Poté po zákroku na Kováče přijít penalta. Lidi konečně začali fandit. Jenže poctivé snaze chyběl nápad, jiskra, štěstí… Hosté vydrželi a z brejku zasadili úder.

„V bojovném utkání jsme udělali o jednu chybu více než soupeř, a proto prohráli. Kluci bojovali nadoraz, za což jim patří poděkování,“ řekl překvapivě bezprostředně po utkání trenér národního týmu Petr Rada.

Naopak popel na hlavu si sypal český útočník Milan Baroš. „Z obou stran nebyl k vidění kvalitní fotbal, spíše boj. Škoda, že jsme druhý gól nedali, šance jsme na to měli,“ posteskl si rychlonohý fotbalista. „Porážkou jsme si velmi zkomplikovali postup na šampionát. K úspěchu povede pouze vítězství ve zbylých čtyřech duelech, a přitom ještě vůbec není jisté, jestli nám to bude stačit,“ posteskl si Baroš.

Naopak velkou radost z vítězství měl kouč Slovenska Vladimír Weiss: „Dobyli jsme Prahu, přitom před zápasem nám málo kdo věřil. Vyhráli jsme šťastně a zároveň zaslouženě!“

ČESKO – SLOVENSKO 1:2 (1:1)

Branky: 30. Jankulovski – 23. Šesták, 83. Jendrišek. Rozhodčí: Mallenco – Ibanez, Jimenez (vš. Špaň.). ŽK: Škrteĺ, Štrba, Šesták. Diváků: 14956.

Česko: P. Čech 3 – Grygera 3, Kováč 4, Rozehnal 4, Jankulov-ski 3 – Sionko 4 (86. Lafata), Jarolím 2, Polák 2, Plašil 3 – Necid 3 (78. Fenin), Baroš 3. Trenér Rada. Slovensko: Mucha 2 – Pekarík 2, Škrteĺ 3, Ďurica 3, Zabavník 3 – Šesták 3 (74. Stoch), Karhan 3, Štrba 3, Hamšík 2 (87. Sapara), Jendrišek 3 (89. Vittek) – Hološko 3. Trenér Weiss.

Autor: Martin Břenek