„Je těžké tipovat vítěze, ale tradičně silné bude Španělsko a Německo. Jinak mě samozřejmě mrzí, že do Ruska nepostoupila Česká republika a Itálie. Tedy týmy, kterým bych nejvíce fandil,“ říká bývalý reprezentační obránce a současný viceprezident ligového Zlína, který až doteď nad mistrovstvím světa moc nepřemýšlel. V klubu měl svých povinností dost.

Světový šampionát, který se vůbec poprvé koná na ruských trávnících, samozřejmě bude sledovat. „Zajímá mě, jakým směrem se současný světový fotbal bude ubírat,“ říká Grygera.

Na mistrovství světa, které v Moskvě včera večer začalo, se stejně jako ostatní fotbalisté těší také Libor Soldán. Favority jedné z legend uherskohradišťské kopané jsou rovněž Španělsko s Německem. „Evropským týmům věřím,“ říká čtyřiapadesátiletý Soldán.
Současný kouč Slovácka Michal Kordula je sice velkým fanouškem Realu Madrid, přesto titul přeje Argentině a její hlavní hvězdě Lionelu Messimu. „Je to sice náš velký konkurent, přesto chci, aby to Argentina po dlouhých dvaadvaceti letech zase vyhrála,“ přeje si Kordula.

Čtyřicetiletý trenér neočekává, že by se na letošním šampionátu měly objevit nějaké nové způsoby hry, herní systémy nebo rozestavení. „Zajímá mě ale, jak budou jednotlivá mužstva hrát,“ říká Kordula.

Jelikož celek z Uherského Hradiště zahájil letní přípravu už v úterý a ve čtvrtek odcestoval na soustředění do Velkých Losin, nebude mít Kordula na sledování přenosů příliš mnoho času. Vybrané duely si ale ujít nenechá. „Jsem domluvený s kluky z realizačního týmu, že bychom se dívali u mě na zahradě a u toho makali. Chtěl bych vidět ofenzivní fotbal, góly, výborné individuální výkony,“ říká ratíškovický rodák.

Známého kouče Františka Komňackého mrzí, že se do Ruska nekvalifikovala Česká republika. „Je samozřejmě mrzuté, že tam není naše reprezentace. Fotbal je ale ve světě i díky televizi tak rozšířený, že čeští fanoušci mají velký přehled o hráčích a hvězdách, které budou ozdobami šampionátu,“ připomíná Komňacký.

Bývalý trenér Ostravy, Jablonce, Slovácka a Zlína očekává konfrontaci mezi zeměmi Latinské Ameriky a Evropy. „Asijské ani africké týmy nemají šanci jim konkurovat,“ míní šestašedesátiletý odborník. „Na druhé straně se vždycky rodí nějaké překvapení, ke kterému dojde také v Rusku,“ je přesvědčený Komňacký.

Velkými favority na titul jsou podle něj tradiční země, jako jsou Brazílie, Argentina, Německo nebo Španělsko. „Mým tajným tipem je ale Francie, která má v kádru zajímavé fotbalisty. Vpředu rychlostní typy, vzadu zase důrazné hráče. Mám pocit, že by Francie mohla překvapit,“ tuší Komňacký.

O tom, že by Rusové neměli šampionát organizačně zvládnout, nepochybuje. Bývalý reprezentační asistent se nebojí ani fotbalových výtržníků. „V Rusku jsou na šampionát dobře nachystaní. Pořádající země měla dost času na přípravu,“ tvrdí Komňacký. „Navíc represivní složky jsou tam na tak dobré úrovni, že i kdyby k nějakým excesům došlo, jsou schopny je hned v zárodku potlačit,“ věří vítěz české i slovenské ligy.

Podle Komňackého by stadiony i celá infrastruktura měly být v pořádku. „Věřím, že se pořadatelé vypořádají s anglickými rowdies i dalšími hlučnými fanoušky. Očekávám jeden z krásných šampionátů,“ prohlásil Komňacký.

Problémy s organizací neočekává ani Soldán. „Rusové zvládli uspořádat olympijské hry, které měly svoji úroveň. I když jsou ve světě problémy, Rusové šampionát organizačně zvládnou. Bude to velká akce, osobně se moc těším,“ dodává současný trenér fotbalistů Boršic.