„Favority skupiny jsou domácí a Lokomotiv Moskva. Vzhledem k vývoji ve skupině ale stále cítíme šanci. Navíc jsme si naposledy dokázali, že i s dánským šampionem se dá hrát,“ dívá se dva týdny zpět zlínský defenzivní fotbalista, jenž v Evropské lize zatím odehrál všechny minuty a podle všeho zahájí duel i v Kodani.

„Když vám trenér důvěřuje, hraje se úplně jinak,“ přiznal 22letý odchovanec ostravského Baníku, aktuálně v kádru ševců na hostování ze Sparty.

V jaké náladě jste přicestovali do Kodaně?

Řekl bych v dobré. Na soupeře jsme se v úterý připravovali dlouho u videa. Předtím jsme si ale čtyři dny odpočinuli, takže jsme plní sil a odhodlání.

Trenér zlínských fotbalistů Bohumil Páník pózuje na stadionu v Kodani s univerzálem Tomášem Janíčkem.
Páník: Oba celky čeká zápas pravdy. Už není kam uhnout

Dokážete Kodaň potrápit minimálně stejně jako před dvěma týdny v Olomouci (1:1)?

Bude to těžší zápas než v Olomouci. Kodaň nastoupí v silnější sestavě, než v jaké přijeli k nám. Soupeř v prvním zápase šetřil své nejlepší čtyři hráče, nyní bude kompletní. Dánové až doposud sbírali pouze remízy, takže stejně jako my potřebují vyhrát.

Změníte taktiku?

Ne ne, bude stejná jako na Hané. Budeme chtít hrát stejný fotbal, to se rozhodně měnit nebude.

Vaším kamarádem je stoper Kodaně Michael Lüftner. Jste spolu v kontaktu?

Od prvního vzájemného zápasu jsme si už nepsali. Po utkání v Olomouci jsme si popovídali, taky jsme si vyměnili dresy, ale po odletu dánského týmu jsme se nebavili. Večer před utkáním mu ale napíšu. Trochu ho popíchnu, ale nijak to nehrotím.

Takže na kávu spolu v Kodani nezajdete?

Určitě ne. Na to nebude čas.

Co jste říkal na jeho výkon v Olomouci?

My jsme se zrovna v žádném souboji nepotkali, ale měl tam pár věcí, které by v jiných zápasech řešil jinak. Nebyl si úplně jistý. My jsme toho málem využili. Nic mu nepřeji, ale třeba zase udělá nějakou chybu, kterou využijeme. Pro náš tým by to bylo jedině dobře. (úsměv)

Jak si užíváte fotbalový podzim?

Hodně, hlavně zápasy Evropské ligy. Na krásných stadionech se hraje super fotbal. S těžkými soupeři jsme uhráli i nějaké body. Jsem rád, že nijak nezaostáváme a hrajeme s Kodaní nebo Tiraspolem rovnocenné partie.

Fotbalisté Fastavu Zlín ve středu ráno odletěli z brněnského letiště v Tuřanech do Kodaně, kde je čeká další zápas Evropské ligy.
Fotbalisté Fastavu dnes vyrazili do Kodaně. Kapitán Janíček chce vítězství

Dosavadní výsledky v Evropě berete?

Až na ten dvacetiminutový výpadek v Moskvě hrajeme slušně. Budeme v tom chtít samozřejmě pokračovat i nyní v Dánsku.

Věříte v postup ze skupiny?

Šanci máme. Sice hrajeme dva zápasy ze tří venku, ale postup je pořád ve hře. Musíme dvakrát vyhrát. Nejlépe v Kodani a pak v Tiraspolu, s Lokomotivem Moskva si to pak můžeme na závěr užít (smích). Ne, Moskva i Kodaň jsou od začátku favority skupiny. My můžeme jenom překvapit. Ale při vyrovnanosti výsledků cítíme větší šanci než třeba po losu.

Jak snášíte náročný zápřah a koloběh zápasů, kdy se střídá HET liga s evropskými poháry a MOL Cupem?

Mně to upřímně nevadí. Samozřejmě se občas cítím trochu unavený, na druhé straně v dalším utkání se cítím výborně, protože v zápasech naberu herní kondici. Pokud jsem zdravý, je to lepší, než kdybych jenom trénoval.

V neděli od 16 hodin hraje Fastav se Spartou a vy proti klubu, odkud jste přišel na hostování, nastoupit nemůžete. Mrzí to hodně?

Ano, dost. Kromě toho, že chci hrát každý zápas, jsem se chtěl proti Spartě ukázat. Nic s tím ale neudělám. Potom je reprezentační přestávka. Aspoň naberu síly.

Co vůbec říkáte na dosavadní výkony a výsledky Sparty?

Sleduji to, viděl jsem oba zápasy s Baníkem. Žádná sláva. My budeme chtít využít její nekomfortní situace. Ještě jako hráč Sparty si totiž moc dobře pamatuji, jak náročné zápasy ve Zlíně byly. Tady se strašně těžko získávaly body. Moc dobře vím, jak to u nás bude mít Sparta složité.

Je kritika trenéra Stramaccioniho oprávněná?

Kouče Stramaccioniho vůbec neznám. Neabsolvoval jsem pod ním ani jeden trénink, takže nemám k němu žádný vztah. S některými kluky ale v kontaktu jsem. Třeba s Lukášem Julišem nebo Michalem Sáčkem. Na jedné straně mi vadí, že se Spartě nedaří, na druhé straně se nyní soustředím na Zlín a to, co se momentálně děje ve Spartě, jde mimo mě.