Rozjetým severočechům po bídném výkonu podlehli 0:4 a v ligovém pelotonu se sunou dál ke dnu. Výsledkovou mizérii ještě prohloubil bídný sobotní výkon. V pohodě hrajícím hostům tři body už v první půli vystřelili záložníci Jovović s kapitánem Hübschmanem. Debakl po změně stran podtrhli Masopust s Chramostou.

Fastav naposledy porazil Jablonec 13. dubna 2008. Od té doby na výhru nad neoblíbeným protivníkem marně čeká. Nepříznivou sérii si ještě zhoršil v sobotním mrazu. Před televizními kamerami schytal další ostudný výprask.

Zlínští fanoušci byli hlavně zvědaví, co s týmem za pár dní provedl nový kouč Petržela. Výkon hráčů je však pouze rozlítil.

Páníkův nástupce se k experimentům zatím neodhodlal, žádné razantní změny v sestavě ševců neudělal. Pouze místo vykartovaného Hronka nastoupil bojovník Janíček, nejproduktivnějšího hráče Fastavu v sezoně, Nigerijce Ekpaie, vystřídal útočník Železník. Další forvard Pavel Vyhnal už byl po nepříjemném zranění připravený mezi náhradníky.

Sobotnímu mrazivému duelu předcházel menší slavnostní akt. Krajní záložník či bek Daniel Holzer proti Jablonci odehrál stý zápas v dresu Zlína. Od sportovního manažera klubu Zdeňka Grygery obdržel žlutý trikot právě s tímto symbolickým číslem. Hosté mu ale jubileum pořádně pokazili.

Jako první zahrozil domácí stoper Hnaníček. Jeho hlavičku po rohu Mehanoviće hostující gólman Hrubý v pohodě schoval do rukavic. Na druhé straně po Hanouskově centru osamocený Trávník ve vyložené pozici nezkrotil míč.

Severočeši udeřili až ve 12. minutě. Gólmana Dostála střelou na přední tyč překonal Černohorec Jovović. A vzápětí mohlo být s ševci ještě hůře. Trávníkův roh hlavou přizvedl kapitán Hübschman a Dostál se musel pořádně natáhnout, aby balon vyškrábl zpod břevna.

Následně znovu pálil Jovović, zlínský gólman znovu dobře zasáhl a ránu vyrazil.

Moravané v této fázi utkání působili nesourodě. Většinou se pouze bránili a jenom nakopávali balony dopředu. Žádná kombinace, kloudná akce, rychlý brejk. Prostě nic.

Prokřehlé a rozladěné diváky snad zahřál jenom Mehanović. Jeho ránu z dálky pozorný Hrubý vytěsnil do zámezí.

Jablonec na Letné kraloval a svoji jarní pohodu demonstroval ve 32. minutě, kdy balon do sítě uklidil nepokrytý Hübschman. Bývalý reprezentant v šestatřiceti letech vstřelil svůj vůbec první gól v české nejvyšší soutěži. Čekal na něj dlouhých 201 utkání.

Nový kouč Fastavu Petržela se snažil tápající mužstvo nakopnout. Do hry ještě před poločasem poslal Bartošákem s Beauguelem, po přestávce na trávník vyběhl také Ekpai. Zlepšení se ovšem nedostavilo.

Naopak třetí ránu rozklíženému soupeři zasadil Masopust. Pak se hlavou trefil Chramosta a naštvaní domácí fanoušci prchali ze stadionu do tepla.

O nic však nepřišli, Zlín se protrápil až do konce.

HET ligy, 19. kolo -

FC Fastav Zlín – FK Jablonec 0:4 (0:2)

Branky: 13. Vladimir Jovović, 32. Tomáš Hübchsman, 50. Lukáš Masopust, 54. Jan Chramosta

Rozhodčí: Matějček – Blažej, Antoníček (Dubravský)

Žluté karty: Matejov, Železník – Pernica, Považanec

Diváci: 2 102

Zlín: Dostál – Kopečný (43. Bartošák), Hnaníček, Gajić, Matejov – Vukadinović, Janíček, Jiráček, Holzer (46. Ekpai) – Mehanović (43. Beauguel) , Železník.

Jablonec: Hrubý – Holeš, Pernica, Lischka, Hanousek (69. Zelený) – Masopust, Hübschman, Trávník, Považanec, Jovovič (88. Kubista) – Chramosta (79. Doležal).

Vlastimil Petržela (FC Fastav Zlín): „Všichni jsme viděli, že jsme nehráli fotbal. Byli jsme nedůrazní. Začali jsme docela slušně, po prvním gólu jsme však ustoupili z naší hry. Hlavní problém je v obraně, která pracuje špatně, nezajišťuje se. Je tady kopec práce. Musí se toho hodně změnit. Na kombinační fotbal přitom máme šikovné hráče. Prohráli jsme naprosto zaslouženě. Jablonec je v současné době lepší než my. Jak se někteří prezentovali, takto se hrát nedá. Někteří v sobě mají jižanské manýry. Buď to vyjde, nebo ne.“

Petr Rada (FK Jablonec): Ze zápasu jsme měli obavy. Do Zlína, který hrál na podzim Evropskou ligu, jsme přijeli s velkým respektem. Doma určitě není jednoduchý soupeř, ale bylo na něm vidět, že není úplně v pohodě. My jsme chtěli začít aktivně, což se nám do puntíku splnilo. Vytvářeli jsme si hlavně po levé straně slušné příležitosti a po hezké kombinační akci vstřelili Jovovićem vedoucí branku. Pak jsme skóre navýšili Hübschmanem, který dal první ligový gól. K tomu mu samozřejmě gratuluji. I ve druhé půli jsme chtěli být aktivní. Domácí vystřídali tři hráče, nakopávanými balony zjednodušili hru. My jsme to dobře zvládali a přidali další dvě branky. Od sedmdesáté minuty jsme vyklidili střed pole a soustředili se pouze na bránění, což ovlivnilo závěr. Celkově s přístupem, výkonem jsme spokojený. Zlínu přeji, aby se zpátky dostal do dřívější formy.“