„Vyhřívání trávníku jede naplno, tráva má i v těchto hodně chladných dnech ideální vegetační podmínky. Hlídá to automatický systém,“ hlásí ředitel FC Fastav Zlín Leoš Gojš.

„Utkání by mohlo odložit jen totální kalamitní počasí pár hodin před zápasem. Jako tomu například bylo nedávno v Turíně na Juventusu, kde nečekaně nasněžilo dvacet centimetrů sněhu,“ našel nedávný příklad šéf klubu.

Na Letné odklízet sníh z hřiště letos nemuseli. S vyhříváním travnaté plochy začali před třemi týdny, po návratu Páníkova výběru ze soustředění za teplem v Turecku.

„Systém hlídá, aby deset centimetrů pod povrchem bylo okolo patnácti stupňů a těsně nad povrchem o pět stupňů méně. Nyní v třeskutých mrazech je odběr elektrické energie minimálně dvojnásobně větší. Ale co se dá dělat,“ krčí rameny Gojš, podle kterého klub do příznivých klimatických podmínek rozhodně protopí mnohem více než loni.

„Před rokem to bylo okolo tři sta padesáti tisíc korun. Stejnou částku jsme protopili již nyní, proto očekávám, že účet se vyšplhá někde k půl milionu korun,“ je realista ředitel FC Fastav. „Už vyhlížíme jaro,“ směje se.

Zda fotbalové plochy jsou v zimním počasí způsobilé, kontrolují nyní svazy pravidelně.

„Vždy ve čtvrtek před hracím víkendem. Bylo tomu tak před Duklou, bude tomu tak i nyní před sobotním duelem s Jabloncem,“ poznamenal.

První tým se na hlavní ploše připravuje i v nepříznivých klimatických podmínkách.

„Abychom ale náš v létě nově položený trávník, jehož rekonstrukce vyšla na necelý milion korun, pošetřili, několik tréninkových jednotek prvního týmu proběhlo na umělé trávě na Vršavě. S blížícím se mistrákem je ale intenzita tréninku na hlavní ploše vyšší. Přípravu na důležité utkání to rozhodně neohrozí,“ dodal Leoš Gojš.