Přestože někteří fanoušci ševců posílali nesmlouvavého stopera, který může hrát i na pozici štítového záložníka, do nižší soutěže, poctivý fotbalista v první polovině letošní sezony HET ligy naskočil do devíti zápasů, ve kterých nasbíral slušnou porci 481 minut.
Ryšavý válečník sice žádnou branku nedal, zato v zápase s Brnem obdržel červenou kartu.

„V devětadvaceti letech jsem podstoupil složitou operaci kolene a nevěděl jsem, jestli si ještě vůbec zahraji, takže motivaci mám jasně danou. Mám radost z každého zápasu. Ať už jde o přípravný, nebo ligový,“ tvrdí odchovanec zlínského klubu, jenž si stejně jako zbytek žlutomodré organizace užil výjimečný rok 2017.

Souhlasíte, že něco podobného se bude ve Zlíně těžko opakovat?
Z mého pohledu to byl přelomový rok. Vyhráli jsme MOL Cup, v lize jsme skončili šestí a navíc jsme si zahráli základní skupinu Evropské ligy.

Cítíte teď větší respekt soupeřů v HET lize?
Když se ve Zlíně hrála první sezona v lize, tak jsme byli jasným kandidátem na sestup. My jsme se udrželi, další rok jsme zvítězili v domácím poháru, což nám zajistilo větší respekt soupeřů.

Co ševcům schází k tomu, aby se dotáhli na českou špičku?
Plzeň, Sparta i Slavia mají jiné finanční možnosti než Zlín. Mohou si koupit nejlepší hráče u nás, což rozhoduje.

Co říkáte na situaci v lize? Čekal jste, že bude mít Plzeň takový náskok?
Nečekal jsem, že Plzeň bude takto dominovat. Myslel jsem si, že Sparta a Slavia jí budou více dýchat na záda. Pražská S výrazně posilovala a Plzeň vsadila na ověřené hráče a trenéra a teď se může smát.

Vraťme se k Fastavu. V lize přezimujete s dvaceti body na deváté příčce. Dalo se při náročném programu získat víc?
Kvůli náročnějšímu programu jsme měli široký kádr, bodů jsme určitě chtěli mít víc. Byly zápasy, ve kterých jsme hráli dobře, jako s Plzní, Libercem, Duklou, Slavií nebo naposledy v Brně, ale nezískali jsme v nich tři body. Naopak s Jihlavou a Slováckem jsme nepodali optimální výkon, ale zvítězili jsme.

Cítili jste před závěrečnými podzimními koly větší tlak?
Neřekl bych tlak. Sami jsme si uvědomovali, že potřebujeme bodovat. Zápas se Slováckem pro nás byl klíčový. Je to derby a hrálo se o šest bodů.
V Brně jsme získali bod a teď máme zimní přípravu a jarní část na to, abychom své postavení v tabulce vylepšili.

Boj o sestup už se vás asi týkat nebude. Vidíte to stejně?
Tabulka je hodně vyrovnaná. Věřím, že boje o záchranu se nás týkat nebudou a čeká nás lepší jaro než ta dvě předchozí. Chceme se dotáhnout na týmy, které jsou před námi.

Na čtvrtý Liberec ztrácíte deset bodů. Je šance, že byste mohli zaútočit na pohárové příčky?
Šance je vždycky. Ztráta deseti bodů se těžko dohání. Ale budeme bojovat. Třeba náskok stáhneme. Rozhodovat bude aktuální forma jednotlivých mužstev na jaře.

Pokud chcete nahánět soupeře před vámi, musíte vítězit i venku, což se vám na podzim ani jednou nepodařilo. Čím to je?
Domácí prostředí je výhodou pro každé mužstvo. My jsme rádi, že jsme doma získávali body. Ale máte pravdu v tom, že pokud chceme být úspěšní, musíme vozit body i zvenku, což se nám nedařilo. Z mého pohledu jsou někdy těžší domácí zápasy, ve kterých se očekává, že zvítězíme. Proto mě mrzí, že se nám na soupeřových hřištích nedařilo získávat body.

Velkým problémem bylo střílení branek a útočné fáze. V některých duelech jste nebyli příliš nebezpeční. Proč?
Je pravda, že na to, jaké máme mužstvo, jsme gólů moc nedali. Ale útočná i obranná fáze je věcí celého mužstva, ne pouze útočníků. Například v duelu s Mladou Boleslaví jsme měli v prvních dvaceti minutách tři vyložené šance. Stačilo je proměnit a zápas by se už jen dohrával. Místo toho jsme prohráli 1:5. I v Evropské lize jsme se přesvědčili, že velkým mužstvům stačí ke vstřelení branky jedna šance, kdežto my na jeden gól potřebujeme tři tutovky.

Souhlasíte s názorem, že výkony a výsledky v české nejvyšší soutěži ovlivnila účast v Evropské lize?
My jsme Evropskou ligu hrát chtěli. Kádr byl dostatečně široký. Problémem bylo, že přišlo třináct nových hráčů, protože vždycky chvíli trvá, než se mužstvo sehraje.

Bylo náročnější přepnout hlavu na jinou soutěž, nebo vám více než psychické síly scházely ty fyzické?
Zápasy šly hodně rychle za sebou, člověk aspoň o ničem nemusí přemýšlet a může se soustředit pouze na zápas. Většině fotbalistů vyhovuje častěji hrát, než se celý týden chystat na jeden zápas.

Náročné cestování vám nevadilo?
To bylo celkem v pohodě. Cestování k fotbalu patří. Spíše mě mrzí, že jsme se nemohli představit na domácím hřišti v MOL Cupu.

Jak jste si zápasy a atmosféru kolem Evropské ligy užívali?
Evropská liga byla skvělá. Poznali jsme, jak se dělá fotbal v jiných evropských mužstvech, zahráli si proti skvělým hráčům. Jen mě kvůli našim fanouškům mrzí, že jsme nemohli hrát na našem stadionu.

Jsou utkání v Evropské lize o hodně jiná než v lize?
Jsou jiná. Hrajete proti různorodým týmům, poznáváte odlišné herní styly, skvělé hráče. Je to jiný level. Liga mistrů ale musí být ještě někde jinde. Mužstvům stačí na to, aby vás potrestala jedna chyba.

V základní skupině Evropské ligy jste získali pouze dva body. Není to málo?
Těžko se to hodnotí. V Moskvě jsme dostali tři rychlé góly a Lokomotiv už si náskok v klidu pohlídal. Doma s Kodaní jsme třem bodům byli nejblíže. Škoda že jsme ke konci zápasu neproměnili vyložené šance. V Tiraspolu jsme podali jeden z našich nejlepších výkonů v Evropské lize, ale nezískali tam ani bod. Všichni jsme si přáli aspoň jednou vyhrát, na druhé straně nám získané zkušenosti jenom pomohou.

Co říkáte na návštěvy? Nečekal jste po euforii, kterou spustil triumf v MOL Cupu, ještě větší zájem fanoušků o atraktivní zápasy?
Abych řekl pravdu, tak návštěvy jsou trochu zklamáním. Jak už jsem ale říkal, ani jeden zápas jsme nehráli na vlastním stadionu, což mělo samozřejmě vliv.

Velkým tématem při širokém kádru je fluktuace hráčů a časté změny v sestavě. Patříte mezi příznivce rotování fotbalistů, nebo je podle vás lepší vsadit všechno na dvanáct třináct vyvolených a zbytek mužstva nechat pouze trénovat?
Hráli jsme tři soutěže a k rotacím hráčů dochází poměrně přirozeně. Vždycky se někdo zraní, jiný je v trestu. Proto musíte hráče měnit. Odehrát ligu, MOL Cup i evropskou soutěž s dvanácti nebo třinácti hráči je složité. Jednou za čas se to povést může, ale vždycky je to risk.

Bylo těžké vytvořit s tolika novými hráči soudržný tým, který za každých okolností potáhne za jeden provaz?
Přišlo hodně nových tváří různých národností, což bývá vždycky složitější, než když přijdou dvě nebo tři posily. Potom je logické, že v kabině se trochu vytvoří skupinky. Musím ale říct, že jsme žádný větší konflikt řešit nemuseli.

Pořád platí, že ligoví fotbalisté spolu po trénincích chodí na kávu, nebo už je to přežitek a ve Zlíně to tak nefunguje?
Někteří kluci si na kávu třeba mezi tréninky zajdou. Já preferuji odpočinek v pekle, což je naše odpočívárna.

Co říct k osobě trenéra Páníka? Je on tím hlavním strůjcem mimořádného zlínského roku 2017?
V novodobé historii klubu byl letošní rok nejúspěšnější. Trenér Páník i se svými asistenty a celým realizačním týmem na tom má výrazný podíl. Těžili jsme z toho, že jsme byli výborně takticky připraveni a že mužstvo bylo spolu delší čas pohromadě.

Myslíte si, že mužstvu prospěje výrazné zeštíhlení?
Je zbytečné mít v mužstvu pětadvacet hráčů, když nás čekají jenom dvě soutěže. Redukce kádru je logickým krokem.

Neobáváte se, že byste i vy mohl přijít o místo?
Stát se může cokoliv. Je to fotbal, člověk musí být připravený na všechny možnosti.

Od pátku máte volno. Těšíte se na Vánoce?
Na volno se těším, i když se budu muset udržovat v nějakém zápřahu, Vánoce strávím v rodinném kruhu.

Měl jste čas na nakupování dárků, nebo to teď budete teprve dohánět?
Dárky má na starost manželka. Já nakupování nemusím, většinu věcí řeším přes internet.

Kapitán Fastavu Zlín Tomáš Janíček krátce o podzimních zápasech…

1. Slovan Liberec – Fastav Zlín 1:0. Smolný začátek. V Liberci jsme dohrávali pouze v osmi lidech, přesto jsme tam sahali po bodu.
2. Fastav Zlín – Zbrojovka Brno 2:1. Po své chybě jsem dostal červenou kartu. Kluci ale i v deseti dokázali zápas otočit. Klobouk dolů před nimi.
3. Dukla Praha – Fastav Zlín 1:0. Byl to pro nás smolný zápas, který rozhodl přímý kop domácích.
4. Fastav Zlín – Karviná 1:0. V Karviné jsem působil. Ke konci zápasu jsme si mohli pojistit vedení, ale druhý gól jsme nepřidali, což nás nakonec mohlo mrzet. Naštěstí hosté z velké šance neskórovali.
5. Jablonec – Fastav Zlín 2:0. Obrovská šance v úvodu zápasu, pak už jen góly Jablonce a další červená karta, kterou obdržel Podio.
6. Fastav Zlín – Teplice 2:0. Důležité vítězství proti výbornému soupeři, který dohrával v deseti. Pomohla nám i první ligová branka Traorého.
7. Viktoria Plzeň – Fastav Zlín 2:1. První půle nám vůbec nevyšla. Brzy jsme inkasovali dva góly a soupeř měl další šance. Ve druhém poločase se to ale otočilo a Plzeň se o výhru strachovala až do konce.
8. Fastav Zlín – Slavia Praha 1:1. Výborná atmosféra, dobrý zápas. V závěru jsme vstřelili vyrovnávací branku.
9. Baník Ostrava – Fastav Zlín 2:2. Zbytečná ztráta. Ve Vítkovicích jsme promrhali vedení 2:0. Džafa proti Baníku vstřelil první ligový gól.
10. Fastav Zlín – Vysočina Jihlava 2:1. Z naší strany to nebyl zrovna povedený zápas, ale v závěru jsme výsledek otočili v náš prospěch. Rozhodla proměněná penalta v nastavení.
11. Fastav Zlín – Mladá Boleslav 1:5. Co k tomu říct? Špatný výkon a hlavně nejhorší porážka sezony.
12. Bohemians 1905 – Fastav Zlín 1:1. V Ďolíčku jsme vedli, ale hned vzápětí jsme inkasovali vyrovnávací branku. Nakonec z toho byla spravedlivá remíza.
13. Fastav Zlín – Sparta Praha 2:2. Se Spartou jsme odehráli dobrý zápas. Bohužel oba góly jsme inkasovali ze standardních situací. Z poslední akce jsme ale srovnali a získali bod.
14. Sigma Olomouc – Fastav Zlín 2:0. Na Hané jsme podali nepovedený výkon a se Sigmou jsme zaslouženě prohráli.
15. Fastav Zlín – 1. FC Slovácko 2:1. Derby je naše! I když výkon nebyl ideální a Slovácko mělo hodně šancí, zápas jsme výsledkově zvládli a potěšili naše fanoušky.
16. Zbrojovka Brno – Fastav Zlín 1:1. Povedený zápas. I v deseti jsme byli lepším mužstvem. V Brně jsme měli vyhrát.