Hráči Fastavu měli po náročném programu a sérii těžkých zápasů dost času na přípravu i regeneraci. Andrův stadion, kde obrali o body moldavský Tiraspol i dánskou Kodaň a kde na jaře slavili historický triumf v MOL Cupu, navíc znají lépe než ostatní ligové arény. Ani znalost hanáckého prostředí ale Páníkově partě důležité body nepřinesla.

Ševci sobotní duel v Olomouci nezvládli a po bídném výkonu podlehli rozjeté Sigmě 0:2. „Z mé strany je hodnocení jednoduché. Domácí byli herně lepší, měli více brankových příležitostí a zcela zaslouženě vyhráli,“ pogratuloval moravskému rivalovi zlínský trenér Bohumil Páník.

Šedesátiletý kouč souhlasil s názorem, že ševci svým výkonem moravskému rivalovi cestu za další výhrou dost usnadnili. „Jistě. Náš výkon byl špatný,“ přiznává Páník.

Svěřencům po prohraném utkání vyčítal téměř vše. „Jsme bázliví, málo běháme a dost kazíme. Souboje chceme uhrát fotbalovostí, místo toho abychom se šprajcli,“ tvrdí kouč Fastavu.

Matný výkon jen tak nepřejde. O zpackaném duelu si s hráči důrazně vyříká. „Půjdou pod led. Musí si uvědomit, že takovým špacírem nemohou hrát s nikým,“ čílí se známý trenér, který měl výhrady k samotnému přístupu. „Je velký rozdíl, když v Olomouci bojujeme s Kodaní nebo hrajeme proti Sigmě,“ všímá si Páník. „Někteří hráči si mysleli, že když to není Evropská liga, tak to odjedou na tři čtvrtě. Že to bude stačit. V lize ale není lehkých soupeřů,“ připomíná trenér Zlína.

Podle Páníka až sedm hráčů Fastavu mělo v Olomouci rezervy. „Ty ale odhalí statistiky. Z toho potom vyvodíme závěry,“ říká.
Největším problémem Fastavu dál zůstává útočná fáze. Ševci ve čtrnácti ligových kolech vstřelili pouze patnáct branek. I poslední Baník Ostrava dal na podzim více gólů. „Máme problémy s hrotovým hráčem. Hrajeme komplikovaně, nikdo nám to nerozběhne. Vpředu neudržíme balon,“ láteří rodák z Přílepů na Kroměřížsku.

Zato sobotního přemožitele, který neprohrál ani sedmý domácí duel sezony a svou neporazitelnost natáhl už na jedenáct zápasů v řadě, po zásluze chválil. „Hráči Olomouce jsou kombinačně výborní. Nebojí se, chodí do rizika, dokáží to uhrát,“ říká Páník.

Bývalý trenér Poznaně nebo Štětína vyzdvihl hlavně výkon domácího útočníka Chorého, jenž poslal Sigmu v 7. minutě do vedení a ve zbytku zápasu dělal hostujícím zadákům velké problémy. Pokud by olomoucký kanonýr byl v koncovce přesnější, klidně mohl Zlínu vstřelit více branek. „Chorý je hráč, který na sebe poutá pozornost a vytváří prostor dalším spoluhráčům. Na tom to má Olomouc postavené. My takového hráče, který by na sebe navázal stopery, popřípadě defenzivní šestku, nemáme,“ stýská si Páník.

Právě rozdíl v ofenzivě mezi ligovým nováčkem a účastníkem základní skupiny Evropské ligy byl markantní. „Hanáci nás po zisku výborně presovali. Hráči kolem Chorého dokáží kombinovat a míče si najít. Vířivým pohybem se dostávají do koncovky,“ líčí Páník. „Kdežto my jsme se z presinku soupeře nedokázali dostat. A když už se nám to povedlo, tak jsme dobře rozehranou akci pokazili. Prostě jsme to nedokázali dohrát,“ štve zlínského kouče.

Zatímco Sigma dál zůstává v ligové tabulce druhá za suverénní Plzní, Fastav se s pouhými šestnácti body krčí na desáté příčce. „Vždycky se od začátku soutěže dívám za sebe, než před sebe. Dvacetibodová meta dává mužstvům před zimní přestávkou jakýsi klid. Pokud je těch bodů méně, nikoho nečeká lehké jaro,“ připomíná Páník.

Jestliže se ševci chtějí vyhnout bojům o záchranu, musí bezpodmínečně porazit čtrnácté Slovácko. Atraktivní krajské derby se na Letné hraje příští pondělí. „Je to pro nás obrovsky důležitý zápas. Bude se hrát o život,“ předpovídá zlínský kouč.

Ještě před regionální bitvou čeká ševce duel v moldavském Tiraspolu. Duel Evropské ligy je na programu ve čtvrtek večer. „Pro psychiku možná bude lepší, že se hraje tak brzy. Hráči mohou výkon z Olomouce odčinit a zajistit si místo v sestavě proti Slovácku. Na druhé straně Šeriff cítí šanci, bojuje o postup, takže nás v Moldavsku čeká peklo,“ tuší Páník.