Brzy sedmadvacetiletý obránce se totiž na spolupráci dohodl se Zlínem. Na Letné podepsal smlouvu na tři roky.

„Jsem rád, že Zlín projevil zájem a že to takto dopadlo,“ těší hráče.

I když si Buchta pohrával s myšlenkou, že by v Jihlavě i po sestupu zůstal, nakonec kývl Zlínu. Jiné nabídky ani neřešil.

„Fastav projevil zájem hned na začátku, nic jiného jsem nehledal,“ přiznává.

První letní posila Fastavu se už v pondělí ráno hlásila v novém působišti. S ševci včera absolvovala první tréninkové jednotky.

Nejprve pod vedením nového trenéra Michala Bílka mučila tělo na stadionu v posilovně, odpoledne dřela po boku ostatních spoluhráčů na hřišti v Lužkovicích.

„Jsou to Moraváci, ve Zlíně to bude dobré,“ věří Buchta.

Brněnský rodák se v novém prostředí teprve sžívá. Zvyknout si musí na mužstvo i náročného kouče Bílka.

„Osobně ho neznám, ale někteří kluci z Jihlavy mi o něm referovali. Všechny reakce byly kladné. Věřím, že i tady to bude dobré,“ říká Buchta.

Spolehlivý zadák většinu kariéry strávil ve Zbrojovce. V listopadu 2016 ovšem nečekaně přestoupil do Bohemians 1905.

V pražském klubu se ale výrazněji neprosadil. „Neberu to jako nevydařené angažmá. Nebylo to nic hrozného, bohužel jsem se tam neprosadil, takže jsem rád, že přišla změna,“ líčí Buchta.

O tom, že by zůstal ve Vršovicích, neuvažoval.

„Ze strany Bohemky ani z mojí nebyl zájem, tak jsme se rozešli,“ vysvětluje klidně borec, jenž letos v lednu zamířil na hostování do Jihlavy. Na Vysočině odehrál dvanáct utkání, celkem v minulém soutěžním ročníku nasbíral 1096 minut.

Na konci sezony pak společně s parťáky skousával bolestivý sestup. „Bylo to hrozné. Nečekal jsem to,“ přiznává.

„Půlsezona byla velmi dobrá. Na jaře jsme získali dvacet bodů. Sestup byl krutý. Proto věřím, že Jihlava posílí a vrátí se zpátky,“ přeje bývalému klubu Buchta.

Poctivý fotbalista, jenž 15. července oslaví sedmadvacáté narozeniny, zatím v HET lize nastoupil ke 102 utkáním a zaznamenal tři branky. Svoji bilanci startů a gólů chce rozšířit ve Zlíně, kde přichází zvýšit konkurenci v obranných řadách. O místo v základní sestavě se bude rvát s dalšími stopery Bačem, Gajićem nebo Bijiminem. „Věřím, že se prosadím,“ říká.

Ve zlínské kabině potkal i známé tváře.

„Holík byl se mnou v Jihlavě, se Zoranem Gajićem jsem byl zase chvilku na Bohemce. Společně jsme si ale zahráli jenom na tréninku, v zápase ne,“ říká Buchta.

Zbytek mužstva zná pouze od vidění ze vzájemných zápasů.

„Zlín má nepříjemné a houževnaté mužstvo, nikdy jsem tady nevyhrál,“ vybavuje si důsledný obránce, který nyní bude stát na straně Fastavu.