Brzy sedmadvacetiletý obránce se totiž na spolupráci dohodl se Zlínem. Na Letné podepsal smlouvu na tři roky.

„Jsem rád, že Zlín projevil zájem a že to takto dopadlo,“ těší hráče.

I když si Buchta pohrával s myšlenkou, že by v Jihlavě i po sestupu zůstal, nakonec kývl Zlínu. Jiné nabídky ani neřešil.

„Fastav projevil zájem hned na začátku, nic jiného jsem nehledal,“ přiznává.

První letní posila Fastavu se už v pondělí ráno hlásila v novém působišti. S ševci včera absolvovala první tréninkové jednotky.

Příprava fotbalistů FC FASTAV Zlín. Michal Bílek
Ševci začali s tréninkem. Chci českou kabinu, říká trenér Bílek

Nejprve pod vedením nového trenéra Michala Bílka mučila tělo na stadionu v posilovně, odpoledne dřela po boku ostatních spoluhráčů na hřišti v Lužkovicích.

„Jsou to Moraváci, ve Zlíně to bude dobré,“ věří Buchta.

Brněnský rodák se v novém prostředí teprve sžívá. Zvyknout si musí na mužstvo i náročného kouče Bílka.

„Osobně ho neznám, ale někteří kluci z Jihlavy mi o něm referovali. Všechny reakce byly kladné. Věřím, že i tady to bude dobré,“ říká Buchta.

Spolehlivý zadák většinu kariéry strávil ve Zbrojovce. V listopadu 2016 ovšem nečekaně přestoupil do Bohemians 1905.

V pražském klubu se ale výrazněji neprosadil. „Neberu to jako nevydařené angažmá. Nebylo to nic hrozného, bohužel jsem se tam neprosadil, takže jsem rád, že přišla změna,“ líčí Buchta.

Zdeněk Grygera, Michal Kordula. Ilustrační foto.
Grygera favorizuje Španěly a Němce, Kordula přeje titul Argentině

O tom, že by zůstal ve Vršovicích, neuvažoval.

„Ze strany Bohemky ani z mojí nebyl zájem, tak jsme se rozešli,“ vysvětluje klidně borec, jenž letos v lednu zamířil na hostování do Jihlavy. Na Vysočině odehrál dvanáct utkání, celkem v minulém soutěžním ročníku nasbíral 1096 minut.

Na konci sezony pak společně s parťáky skousával bolestivý sestup. „Bylo to hrozné. Nečekal jsem to,“ přiznává.

„Půlsezona byla velmi dobrá. Na jaře jsme získali dvacet bodů. Sestup byl krutý. Proto věřím, že Jihlava posílí a vrátí se zpátky,“ přeje bývalému klubu Buchta.

Poctivý fotbalista, jenž 15. července oslaví sedmadvacáté narozeniny, zatím v HET lize nastoupil ke 102 utkáním a zaznamenal tři branky. Svoji bilanci startů a gólů chce rozšířit ve Zlíně, kde přichází zvýšit konkurenci v obranných řadách. O místo v základní sestavě se bude rvát s dalšími stopery Bačem, Gajićem nebo Bijiminem. „Věřím, že se prosadím,“ říká.

Ve zlínské kabině potkal i známé tváře.

„Holík byl se mnou v Jihlavě, se Zoranem Gajićem jsem byl zase chvilku na Bohemce. Společně jsme si ale zahráli jenom na tréninku, v zápase ne,“ říká Buchta.

Zbytek mužstva zná pouze od vidění ze vzájemných zápasů.

„Zlín má nepříjemné a houževnaté mužstvo, nikdy jsem tady nevyhrál,“ vybavuje si důsledný obránce, který nyní bude stát na straně Fastavu.

Petr Buchta
Zlín hlásí první posilu. Ševci získali stopera Buchtu