Ševci se až do 28. kola museli strachovat o sestup a jejich 11. příčka znamená proti předchozímu roku pád o osm míst. „Šli jsme do sezony se třemi cíli. Omladit mužstvo a dát přitom větší šanci vlastním odchovancům. Nalákat do hlediště diváky na atraktivní ofenzivní hru. A pohybovat se v horní polovině tabulky. To všechno se nám na podzim povedlo. V zimě se to ale všechno znásilnilo, vytvořilo se nové mužstvo a hned se chtělo postupovat. Byl to těžký úkol a jak se ukázalo i nesplnitelný,“ vyložil nyní už bývalý zlínský trenér Marek Kalivoda, který po ročním působení u mužstva odchází do Karviné se zjevným pocitem nedodělané práce.

Na začátku sezony jste vyhráli čtyři zápasy a po čtvrtém vítězství jste říkal, že máte 12 bodů potřebných k záchraně. Tehdy se tomu někteří smáli. Jak moc velkou pravdu jste tehdy měl, vás asi moc netěší, že?

Jasně že ne. Když to ale vezmeme realisticky, byl to start s novým mužstvem a neznámá pro soupeře. Měli jsme elán. Pak přišli těžší soupeři a už se na nás nachystali. Bylo obtížnější získávat body a mladé mužstvo ukázalo, že není natolik sehrané a psychicky silné, aby odolávalo týmům jako Žižkov nebo Jihlava. Přesto všechno jsme se dokázali po neúspěšné šňůře zvednout doma s Karvinou, Třincem a ve Varnsdorfu. Podali jsme velmi dobré výkony a vrátili se zpátky. Závěr podzimu se nepovedl a začalo to doma s posledním Hlučínem (2:2). Neřekl bych, že utkání bylo propadák, spíše nešťastné. Ukázala se v něm ale celá zbývající část sezony. Hodně šancí a malá produktivita, naopak soupeř proměnil všechny své možnosti. Podzim jsme zakončili ve Znojmě, kde domácí vyslali na naši bránu dvě střely a výsledek byl 1:1. Podobné to bylo předtím i v Mostě, kde jsme podali herně výborný výkon, jenže jsme nedali tři šance a inkasovali. To se pak opakovalo i na jaře, což byl důvod, že jsme se nepohybovali v horní třetině.

Jarní tým vypadal na papíře silněji. Vrátili se brankář Kořínek, obránce Malcharek, útočník Kroupa. Přesto jste získali o deset bodů méně. Čím si to vysvětlujete?

Mužstvo se dostalo na jaře pod velký tlak vyhlášením cíle postoupit. I herní výkon byl na jaře jiný než na podzim, kdy nás zdobil pohyb, kombinace a častá střelba. I když v domácích zápasech, v nichž jsme honili nepovedené výsledky zvenku, jsme na ně obvykle navázali. Ale právě jarní utkání na cizích hřištích ukázala, že mužstvo není zralé na postup.

Jak dlouho jste věřil, že můžete postoupit? A věřil jste tomu vůbec?

Jako trenér jsem šel do každého zápasu, že ho chci vyhrát. Od toho se také odvíjí dlouhodobý cíl postoupit. Ten ale pro mě nebyl vodítkem nebo metou, ke které bych musel vzhlížet. Pro mě byl důležitý každý zápas, který jsme měli před sebou.

Po podzimu jste ale byli šestí se ztrátou tří bodů na druhou Vlašim, což není moc. Neřekl jste si sám, pojďme to zkusit?

Samozřejmě ztráta byla malá. Tlak na hráče byl ale vytvořený uměle. Byli jsme v pozici, kdy jsme mohli útočit zezadu ze šestého místa, jako třeba Třinec v první polovině jara, který šel bez nějakého tlaku nenápadně nahoru. Tady se něco v zimě vyhlásilo a mužstvo doplnilo některými hráči. Pak se tomu musela podřídit sestava, odstavily se mladší ročníky, které nastoupili na jaře jen v zápase s Vlašimí a v posledním kole se Znojmem. Jinak se hrálo v uvozovkách se zkušeným mužstvem, a přesto jsme to nedokázali uhrát.

Mohlo to být tím, že už nefungovala týmová chemie?

Pro mě jsou záhadou venkovní zápasy. Před posledním utkáním se Znojmem jsem si čirou náhodou přečetl na internetu, že Česká Lípa odvolává trenéra. Jejich sezona byla úplně stejná jako zlínská. Doma vyhrála kdeco, venku získala na podzim jeden bod a na jaře čtyři. Stejnou otázku si tak klademe my i oni. Proč to nešlo venku, když doma ano?

Jaká je tedy odpověď?

Vyzkoušeli jsme spoustu věcí. Bylo to od jednoho kotrmelce ke druhému. Bohužel až na utkání v Jihlavě se to nepodařilo, přestože většinu ostatních jsme měli dobře rozehraných. Naznačilo to ale jednu věc. I když jsou v mužstvu zkušení borci jako Zbožínek, Roman Dobeš nebo Jelínek, na hřišti se nenašel nikdo schopný hru řídit, uklidnit ji, přejít z jednoho stylu na druhý. Osobnost, která dokáže zápasy ošéfovat a v momentě, kdy vedeme (a že jsme často vedli), dotáhnout duel do vítězného konce.

A neměli jste tohoto vůdce v Kubicovi, který vám v březnu utekl?

Mysleli jsme si, že by to mohl být on. Byl tady ale příliš krátce a nebyla naše chyba, že nepokračoval.

Jeho odchod ale přišel těsně před startem jara. Nebrali jste to jako zradu?

Máte pravdu. Ale naskytla se možnost s návratem Malcharka a on se tohoto úkolu zhostil velmi dobře. Ale je to o týmové alchymii, hráči si musí sednout. Mužstvo se potřebuje delší dobu tvořit a být na jedné vlně. Tady se začalo v létě něco dělat, v zimě se to ale narušilo. Podzimní část se měla brát jako velký úspěch s tím, že se mělo pokračovat se stávajícím mužstvem a dál dávat příležitost mladým hráčům. Skončili bychom třeba šestí nebo osmí. Družstvo by ale bylo celý rok pohromadě, najelo by do další sezony a už by se mohlo posunout výše a za dva za tři roky hrát o postup. Tady se to ale po půl roce znásilnilo, vytvořilo nové mužstvo a hned se chtělo postupovat. Byl to těžký úkol a jak se ukázalo i nesplnitelný.

Byl to tedy promarněný půlrok?

Z pohledu dlouhodobé koncepce určitě. Navíc když se podíváme na vyhlášení místopředsedy klubu Kučery, tak klub se stejně jako loni nachází ve dvouroční nebo tříroční stabilizaci a znovu naskočí do mužstva mladí kluci.

Říkal jste, že zimní příprava nebyla ideální kvůli změnám v kádru. Co třeba návrat Kroupy? Ten také nebyl ideální pro koncepci?

Neřekl bych. Karel je jiný hráč než Poznar, který se v zimní přípravě zranil. Museli jsme proto hledat jiného útočníka. Karel byl navíc náš hráč, tudíž nejlevnější varianta. Zkušenostmi a gólovými příležitostmi ukázal, že je kvalitní. Herní výkon s ním byl ale samozřejmě jinde než s Poznarem, protože jsou to jiné typy, hlavně pokud jde o běhání.

Neměli jste obavy jezdit ven, jak se natahovala šňůra bez vítězství až na současných deset duelů?

Strach určitě ne. Kluci to chtěli zlomit, každý zápas byli nachystaní, že to přeruší. Psychicky to ale museli mít v hlavách. To se ukázalo v Třinci, kde jsme vedli 1:0 a v poločase šlo vidět, že se začali o výsledek bát. Cítili, že i příznivý výsledek je pro ně těžké udržet.

Jak velký rozdíl byl v kvalitách vašeho kádru a Dukly Praha, která se také chtěla poprat o postup a nakonec to zvládla?

Dukla měla už tři roky stejné mužstvo. Nachystala se a byla v předstihu. A před startem sezony nic nevyhlašovala, to přišlo až s jejími výsledky a prvním místem během sezony, kdy už by bylo hloupé tvrdit opak. Natvrdo šla za postupem Jihlava a když jsme tam na jaře hráli, bylo vidět, jak všechny v klubu tenhle tlak ničí.

V týmu jste měl hodně hráčů, kterým končily smlouvy. Zbožínek, Šmahaj, Kroupa, Malcharek… Nemohlo to snižovat jejich motivaci?

Tohle odmítám. Hráči jako Zbožínek, Dobeš nebo Kroupa jsou profíci, kteří šli do zápasu stoprocentně nachystaní.

A co Šmahaj a jeho mimofotbalové potíže? Neovlivňovaly negativně družstvo?

Problém to byl a museli jsme ho řešit tím, že se David posunul do béčka a už nám nemohl pomoci, což je velká škoda, protože je jinak výborný fotbalista.

Jak hodnotíte výkony mladých odchovanců?

Mladých a perspektivních je tady hodně a v průběhu jara to dokázali. Ať už brankář Dostál, obránci Hájek, Jugas, nebo záložník Bublák. Mladý je také útočník Bačík. A to nemluvím o Novákovi, který se na jaře rozehrál a gólově chytil. Bylo jen otázkou času, kdy se ozvou kluby z první ligy a vytáhnou ho pryč.

Strávil jste ve Zlíně sedm let. Jak na ně budete vzpomínat?

Rozhodně rád. V každé sezoně se něco významného událo. V prvním roce jsme hráli Intertoto a utkali jsme se s Atléticem Madrid. Juniorka skončila v MSFL čtvrtá, což je její nejlepší umístění v historii. Start byl z mé pozice slušný. Pak ale přišly minusy a hlavně sezona 2008/09, kdy spadlo áčko i béčko. U něj jsem působil na podzim a pak byl převelený i k áčku. Tehdy jsem seděl ne na dvou, ale na třech židlích a bylo to hodně hektické. Nakonec se bohužel nechytil ani jeden zajíc. Druhý rok se povedlo vrátit jen juniorce, což byla škoda, protože předchozí jaro, kdy jsme sestupovali z první ligy, bylo pod Laďou Minářem famózní. Za těch sedm sezon se tady vystřídalo i se mnou deset trenérů u áčka. Od každého jsem se snažil vzít to nejlepší.

A s kterým se vám nejlépe pracovalo?

Každý byl jiný. Palička pedagog, Uličný byl někde jinde a Hoftych, to je kapitola sama o sobě v tom dobrém slova smyslu. Nejblíže jsem měl právě k němu. Věkem i povahově jsme si sedli. On byl volnomyšlenkář, já více upjatý. Celkově nám to prospělo, protože se nám povedlo zachránit v sezoně 2006/07 ligu po panu Uličném. Následný rok, kdy tu Pavel zůstal, jsme skončili osmí, což byl za těch sedm let vrchol. Výše byl jen pan Mareček, sedmý.

Co čeká Zlín pod novým koučem Skácelem?

To je otázka pro něj. Nedostatky, které tady jsou, zná a bude na nich určitě pracovat.

ZLÍNSKÁ SEZONA

Celkem

11. místo 46:45 38

Podzim

6. místo 20:20 24

Jaro

14. místo 26:25 14

Doma

4. místo 31:15 30

Venku

15. místo 15:30 8

Nejvyšší vítězství

20. kolo doma Sparta B 5:0

Nejvyšší porážka

6. kolo doma Jihlava 1:4

Nejlepší střelci

8 – Roman Dobeš (6 podzim, 2 jaro), Novák (1, 7), 7 – Bačík (2, 5), 6 – Kroupa (0, 6), 5 – Poznar (5, 0)

Karty

49 žlutých a 2 červené

Poznámka Petra Fojtíka: Promarněné jaro

Fotbalová Tescoma Zlín má za sebou promarněnou sezonu a může si za to sama. Po loňském nepodařeném návratu do nejvyšší soutěže se zbavila většiny zkušených třicátníků a příležitost dostali vlastní odchovanci podobně jako mladý ambiciózní trenér Marek Kalivoda. Omlazené mužstvo předvádělo líbivý ofenzivní fotbal, který měl hlavu a patu a jemuž se na Letné zaslouženě tleskalo. Výsledkem bylo solidní šesté místo po podzimu a druhá příčka na dohled. Vedení klubu se poté naladilo na postupovou notu. Nic proti ambicím, bez nich se fotbal hrát nedá. V tomhle případě však nadělaly více škody než užitku. Do týmu se po půl roce vrátili zkušení borci, kteří měli pomoci mužstvu nahoru. O kvalitách Malcharka nebo Kroupy netřeba pochybovat. Mladí však ztratili jistotu, nově vytvořené mužstvo si nesedlo a jeho hra připomínala podzimní domácí jízdu jen někdy. Snad se z toho zlínští funkcionáři poučí a nová trenérská dvojice Alois Skácel, Jiří Chytrý dostane více prostoru na koncepční práci s mladými. Potenciál v nich rozhodně je a jak nedávno řekl bývalý kouč Tescomy Ladislav Minář, Zlín může být za dva tři roky abnormálně silný. Chce to jen trpělivost.