„Hrát evropské poháry je snem každého fotbalisty. Sice už jich máme několik za sebou, ale je to motor, který mě žene dál i nyní,“ potvrzuje 35letý Tomáš Janíček, jemuž nečekanou stopku udělalo poraněné kolen v reprezentační přestávce před přípravou s Vítkovicemi.

„Naštěstí se nejčernější prognózy nepotvrdily, meniskus vydřel. Lékaři očekávali léčbu výronu v koleni asi na měsíc, pak mi ale sdělili, že záleží na mě, jakou bolest snesu. A nyní je to už o sto procent lepší,“ směje se řízný bek, jenž už naplno maká od úterý.

„Nevím, jestli se mi podaří dohnat tréninkové manko již na Plzeň, ale pro další utkání bych už chtěl být připraven,“ hlásí vůdce zlínské kabiny, který jako jediný přímý účastník pamatuje poslední tažení Zlín evropským pohárem v Intertotu.

„Hlavně poslední zápas s Atlético Madrid, kde jsme vyhráli 2:0 patří mezi mé nejsilnější okamžiky. Úspěchu si cením o to více, že soupeř hrál v nejsilnějším složení. Byl to prakticky můj první kontakt s evropskými poháry,“ zjihnul při více jak třináct let staré vzpomínce Janíček.

Během své kariéry jste odehrál několik pohárových duelů. Na který nejraději vzpomínáte?

Zase tolik jich nebylo. V Mladé Boleslavi jsme za mě hráli předkolo Evropské ligy třikrát, z toho jednou jsem byl zraněn. Navíc jsme vždycky vypadli, byly to spíše smutné okamžiky. I proto je zápas s Atlético pořád jasnou jedničkou. Snad se to po podzimu ještě změní. (úsměv)

Jak moc vás mrzí, že se evropský pohár nehraje ve Zlíně?

Realita je taková a asi díky složitým majetkovým vztahům na delší čas neměnná. Jednou bych se rád dožil, abych si mohl zajít na zásadně zrekonstruovaný nebo nový zlínský stadion.

Je to pro hráče velký handicup?

Není. Ano, na Letné známe každý metr, ale Andrův stadionu je také moc pěkný stánek a často jsme zde hrávali. O domácí prostředí jsme stěhováním rozhodně nepřišli.

Kolik může Fastav získat reálně ve skupině bodů?

Takto jsme se v kabině nebavili, ale hodně naznačí úvodní duel s Šeriffem. Situace je velmi ošemetná, také v uších fanoušků méně zvuční soupeři mají vysokou kvalitu. Už jsme zažil, že jsme si na podobné protivníky věřili a realita byla jiná. Musíme nastupovat se zdravou pokorou a bojovat. Každý získaný bod bude zlatý.

Vypsalo vedení klubu nějaké speciální prémie směrem k Evropské liez?

Jsou zvýšené a odvislé od počtu získaných bodů, ale pro nás všechny je už dostatečnou motivací si zahrát tuto prestižní pohárovou soutěž.

Čeká vás Moskva, Kodaň, Tiraspol. Byl jste už někdy v těchto městech?

Ani v jednom. Ale matně si vybavuji, že ještě v žákovském věku jsme v Kodani přesedlali na nějaký trajekt. Rád poznám nové stadiony, nejatraktivnější asi bude Kodaň a Moskva.

Jak budete sledovat zápas s Tiraspolem?

Společně s dalšími nenominovanými po dopoledním tréninku vyrážíme do Olomouce. To si nejde nechat ujít. (smích)

Jaký je váš tip na utkání?

Věřím ve vítězství 2:1 (rozhovor byl pořízen ve čtvrtek odpoledne). Branky moc přeji Železníkovi s Jiráčkem.