„Překvapily mě jen odchody Vozábala a Bači,“ říká nejstarší hráč mužstva

Cítíte se mezi tolika mladými jako jejich kantor?

Jako učitel ne, ale moc starších kluků, na které jsem byl zvyklý, v kabině není. Mladí kluci jsou běhaví a chtějí na sobě pracovat. Mám z toho dobrý pocit.

Čekal jste takovou čistku?

Vědělo se, komu končí smlouvy nebo kdo je na odchodu, takže se to svým způsobem dalo předpokládat. Překvapily mě jen odchody Vozábala a Bači.

Trenér Kalivoda říká, že se pročistila atmosféra v kabině. Souhlasíte?

Všechno bylo postavené na postupu. Přišlo ale hodně zraněných, týmu se moc nedařilo, takže atmosféra byla jak na houpačce. Teď nejsou žádné vysoké ambice slyšet.

Jenže soupeři vás považují pořád za adepty postupu. Nevadí vám to?

Je to pravda. My jsme ligu hráli sedm roků, takže jsme pořád braní jako exligoví. Teď navíc spadlo do druhé ligy jenom Kladno. Loni se tady říkalo, že ambice naznačí začátek. Všem ale bylo jasné podle jmen na soupisce, že jdeme za postupem. Teď když říkáme, že cíle se ukážou podle úvodu, tak to platí stoprocentně.

Stejně jako loni hrajete ze čtyř prvních zápasů třikrát doma. Je to výhoda?

Přesně tak. Loni na podzim jsme ale měli strašáka ze stěhování do Kunovic, které pak paradoxně vyšlo.

Začínáte proti Kladnu, které se před rokem na úkor Zlína zachránilo. Budete proti němu o to více motivovaní?

Už to tak neberu. Pokud se nepletu, tak jsme se jednou zachránili i s Kladnem a spadla Příbram se Slováckem. Bude to jeden ze sledovanějších zápasů, ale jenom jeden ze třiceti. Větší váhu než ostatním mu nepřikládám.

Před rokem jste dostal nabídku od Brna, letos vás lanařila Mladá Boleslav. Museli vás v klubu hodně přemlouvat, abyste neodcházel?

S Boleslaví probíhalo delší jednání a vyvinulo se do takového stavu, že jsem zůstal tady. Žádné přemlouvání nebylo a v pohodě jsme se pak dohodli se Zlínem.

Je zklamání menší než loni?

Už jsem to říkal dříve – jsem zklamaný, že jsme nepostoupili, a ne že nevyšel přestup.

Co všechno se změnilo po změně na místě trenéra?

Snažíme se hrát více po zemi. Dříve jsme hodně spoléhali na nakopávané míče na Karla Kroupu, teď se trenér – někdy i na sílu – snaží do nás dostat kombinační hru. Je to spojené s běháním a pohybem. V přípravných zápasech nám vyšel poločas parádně, druhý hůře, takže to chce stabilizovat. Myslím ale, že můžeme hrát dobrý fotbal.

Kam vás může v tabulce vynést?

Druhá liga je nevyzpytatelná. Když jsme se tady bavili loni, tak nikdo Hradec Králové ani Ústí na postup netipoval. Pokud udrží jarní výkonnost Jihlava, pak by měla jít nahoru. Druhý může být kdokoliv, tedy i my.