Vzpomínáte teď častěji na sestup v sezoně 1996/97?

Jeli jsme hrát s Baníkem na Novou Huť. Potřebovali jsme bod, abychom měli v posledním kole doma s Drnovicemi ještě o co hrát. Jenže jsme prohráli. Byli jsme hodně zklamaní. Když ale začala další letní příprava, tak to přebolelo. Pamatuji, že jsme měli tenkrát strašně moc remíz. Hlavně doma jsme ztráceli. Nedávali jsme góly. Branku jsme nevstřelili více než tisíc minut, až se trefil Míša Hlavňovský. Po podzimu navíc trenér Lička vyhodil snad osm hráčů a to byl za dané situace citelný zásah do sestavy. Museli jsme se sehrávat, na což nebyl čas.

Také se tehdy měnil majitel klubu…

Když končil Jan Řehák, panovalo období nejistoty. Nechodily výplaty. Na Vánoce jsme dostali deset tisíc, které jsme musely utratit v určených obchodech. To bylo skličující. V tu dobu jsme se ale my starší hráči dozvěděli, že závazky převezme od léta Svit. Jenže ten se pak taky dostal do potíží, až nás zachránil pan Červenka s Lukromem, který je tady doteď.

Lépe se asi vzpomíná na postupy, že?

Poprvé jsme šli do první ligy po rozpadu federace ze šestého místa na úkor Jablonce. Oslavili jsme to na Flipu. Podruhé to bylo divočejší. Vyhráli jsme v sobotu ráno 3:2 na Xaverově a pak si sedli v neděli na zahrádku a sledovali, jak hraje Mladá Boleslav v Budějovice. Trenér Komňacký nám hlásil, jestli máme slavit nebo ne. Boleslav prohrála, takže jsme postoupili už čtyři kola před koncem jara.

Právě František Komňacký povede Jablonec v sobotním zápase proti Zlínu. Mrzelo by ho, kdyby Tescomu poslal do druhé ligy?

Určitě. Trénoval tady, má ke klubu vztah. Tím, že je Franta v Jablonci, je to pro mě pikantní zápas. Navíc jsme ve stejný den narozeni. Je to pan trenér a fotbalu rozumí. Jsme kamarádi, ale že bychom si volali, to ne. Když se vidíme, tak prohodíme pár slov a zavzpomínáme. Většinou se naše rozhovory točí okolo našeho postupu.

Bolí vás u srdce, když si pomyslíte, že duel v Jablonci bude pro Zlín možná na dlouhou dobu poslední v první lize?

Hlavně mě mrzí podzim. Shodou okolností jsem tuto sezonu začal jezdit na venkovní zápasy jako vedoucí mužstva a viděl jsem všechny utkání. Třeba na Kladně jsme remizovali 1:1, ale to byl náš nejhorší zápas. Říkal jsem si, že přece není možné, aby se tak hrála liga. Na podzim se nám povedly snad jenom dva duely. Jaro je opačné. Hodně dobrých zápasů a dva špatné, v Plzni a v Budějovicích. Podzimní tým si sestup zaslouží, jarní ne. Přišli kluci jako Rýdel, Trubila nebo Dostálek, který mužstvo stmelil. I když jsou tu všichni tři jenom na hostování, tak bojovali jako rodilí Zlíňáci. V tom je velké pozitivum jara.

Věříte v záchranu?

Já jsem hlavně přesvědčený, že kluci v Jablonci zvítězí. Pak budeme čekat informace z ostatních zápasů.

Máte představu, co bude dál, kdyby to nevyšlo?

Fotbal se tady bude hrát pořád, o to nemám obavu. Pochopitelně ještě nemáme doladěnou přípravu. Všechno to začne v pondělí, kdy mu budu mít telefon pořád na uchu.