Deník shrnuje tři klíčové faktory toho, proč nováček vyzrál nad svým mnohem zkušenějším sousedem.

1. NASAZENÍ

Fotbalisté Slovácka se to do médií zdráhali přiznat, ale i oni museli mít jasno – ševci souboj pojali prestižněji, zodpovědněji a do hry vložili neporovnatelně větší srdce. Když se do toho vmísila tentokrát také velmi špatná fotbalová úroveň party kolem Libora Doška, nezbylo jí nic, čím by mohla uspět. Důvodů, proč tak měření vyznělo, lze najít víc. Zlín měl méně bodů, v sestavě za něj nastoupilo sedm odchovanců se silným vztahem ke klubu, kdežto za Slovácko jen tři a nepochybně zafungovala psychologie trenéra Fastavu Bohumila Páníka. Už před duelem prohlásil, že sází na vnitřní motivaci týmu. Slovácko nezavdalo žádnou příčinu myslet si, že chce rivala za každou cenu skolit. I pro fanoušky. „Já jsem nechtěl hráče přemotivovat a nakonec nám právě chyběl ten náboj," uznal i kouč Svatopluk Habanec.

2. DEFENZIVA

Kapitola pro Slovácko sama o sobě. Hrubky v jeho defenzivní hře jsou do nebe volající a hlavně nejsou ojedinělé. Teď mužstvo stály dva inkasované góly a porážku 1:2. „Je to pravda. Děláme vzadu strašné chyby a soupeři to trestají. Co s tím? Kdybychom to věděli, tak to změníme," sdělil s hořkým výrazem brankář Milan Heča.

Výkon obranné čtveřice Slovácka ve Zlíně nelze nazvat ničím jiným než propadákem. Všichni hráči dělali přehmaty a přidali se k nim i záložníci, kteří ztráceli míče. Jaký to kontrast, když se pak člověk podíval na druhou stranu. Rychlost, dravost, příkladná bojovnost i výborná poziční hra zdobily obránce Zlína a také středopolaře Janíčka se Živuličem. Libora Doška každý souboj bolel a kromě gólu hodného mistra byl vynulovaný, neměl žádný prostor ke hře. „Na branku se musím podívat na video, jinak se nám jej povedlo odzbrojit. Skládali jsme se na něj i s Živuličem," pochvaloval si ubránění ligového kanonýra zlínský stratég Bohumil Páník.

3. STŘÍDÁNÍ

Slovácko mělo papírově silnější lavičku a mohlo dříve oživit hru. Trenér Habanec ovšem se střídáními vyčkával, kdežto domácí lodivod reagoval na hru a poslal v 69. minutě na hřiště Vukadina Vukadinoviče. Rychlonohý srbský záložník platil plně na obranu hostů, ševce rozhýbal a nakonec i rozhodl zápas. „Musel jsem střídat, abychom zápas uběhali, herní pojetí Slovácka nás stálo obrovské množství sil," popsal vítězný tah 58letý Páník.