„Věděl jsem, do čeho jdu. Pro trenéra je hrát o záchranu těžší než o postup, poháry nebo působit v zahraničí. Chci ale Zlínu pomoci,“ pronesl padesátiletý kouč, který před dvěma lety zachránil v první lize Slovácko a Plzeň v sezoně 2006/07 dovedl na výtečné šesté místo.

Proč jste nakonec kývl na nabídku Tescomy?

Vážím si toho, že mě po odvolání Pepíka Mazury oslovil Zlín jako prvního a čekal více než měsíc, než mi vyprší smlouva v Plzni. I to mě přesvědčilo.

Hned první zápas v novém působišti se týmu nepovedl. Jaké poznatky jste si z něj odnesl?

První poločas jsem si představoval úplně jinak. Prohospodařili jsme ho. Kazili jsme lehké přihrávky a ani nebojovali, což mě zklamalo nejvíce. Něco takového už se nesmí opakovat. Druhá půlka naštěstí ukázala, že v mužstvu je život a že se chce rvát. Nesmíme rezignovat. To by byla největší chyba.

Tabulka ale nevypadá pro Zlín vůbec dobře a teď navíc hraje s družstvy z horní poloviny – Spartou, Olomoucí, Mladou Boleslaví a Brnem…

Bohužel se mezi třemi posledními týmy a celky před námi udělala mezera. V závěru podzimu bude podstatné, abychom udrželi kontakt a na jaře měli ještě o co hrát. Když jsme poztráceli body se soupeři okolo nás, musíme je teď získat se silnějšími.

Na seznámení s týmem jste měl málo času. Přesto. Co na něj říkáte?

Ať se to někomu líbí, nebo ne, tak tvrdím, že mužstvo je z hlediska postů špatně poskládané. Třeba na pravém kraji zálohy může hrát snad sedm lidí. V týmu naopak chybí, nepočítám-li zraněného Konečníka, klasický levák.

Prý jste při svých rozhovorech se zlínským vedením požadoval v zimě posily. Je to pravda?

Ty jsou nezbytné, protože s tímto kádrem bychom se nezachránili. Pokud chceme, aby se ve Zlíně hrála první liga i příští sezonu, musí tomu dát sto procent nejen hráči, trenér, ale také vedení klubu.

Zlín hodně sází na vlastní odchovance. Mají na první ligu?

S Bohemkou nastoupili Pazdera s Malým a ani jeden mě nezklamal. Když nebudou zkušení fotbalisté hrát naplno, nechám je na lavičce a klidně postavím mladíky. S tím nemám problém.