S luxusním náskokem 10 bodů mohou klidně nechat chladit láhve šampaňského. Přijít o historický postup do nejvyšší okresní soutěže je stejně reálné, jako když se měl Titanic vyhnout osudovému ledovci.

„Náskok se může ještě možná zmenšit, ale doufám, že už o něj nepřijdeme,“ věří trenér Lípy Marek Čižmář.

„To už není možné. Musel by přijít jejich absolutní kolaps. Už je rozhodnuto,“ myslí si i předseda mysločovického fotbalu Jiří Bittner.

Přepíše Lípa historii?

Lípa si už může postup zkomplikovat opravdu jen sama. Podzimní suverén prý půjde i na jaře hladově za svým cílem. „Ještě chvíli si postavení můžeme užívat, ale důležité bude nezaspat. Jaro bývá těžší,“ zvedá varovně prst před uspokojením. „Byla by totiž škoda postupu nevyužít. Vždyť by to byl historický úspěch Lípy. Nikdy jsme okresní přebor nehráli,“ marně hledá v paměti Čižmář.

Ruzselák na vše nestačí

Přesto všechno byste v elitní desítce tabulky střelců jeho svěřence hledali marně. Jenže oni jsou stejně druhým nejlépe střílejícím týmem soutěže. „Je fajn, že víc kluků na sebe vezme zodpovědnost. Branky jsou rozložené na více kluků, mezi nimiž jsou i produktivní obránci. Je to paráda,“ mne si ruce trenér Lípy, která na podzim zaváhala pouze jednou, v 6. kole v Březůvkách.

Právě druhé Pohořelice mají ve svém kádru nejlepšího kanonýra soutěže. Tímto titulem se může honosit Miroslav Ruzselák, který na podzim rozvlnil síť soupeřů celkem sedmnáctkrát. „Je vyloženě koncový hráč. Jenže na rozdíl od nás má Lípa vyrovnanější kádr. Vždyť i stoper Křižka vstřelil pět gólů,“ spočítal trenér Pohořelic Milan Plesnik.

Podle něj jeho tým nejvíce hoří v obraně. „Děláme spoustu chyb a dostáváme moc gólů. Co je nám platné, že jsme nejlepší střílející tým, když máme pomalu nejhorší obranu,“ lamentuje Plesnik.

Ano, 35 inkasovaných branek, tedy pátý nejvyšší počet ze všech účastníků, není pro druhý nejlepší tým pozitivní vizitka. „Musíme také zlepšit disciplínu. Když se nedaří, někteří hráči zbytečně kecají s rozhodčími,“ zlobí se Plesnik.

Pro všechny oslovené konkurenční kluby je postavení v tabulce Lípy překvapením. „Čekal jsem tam spíš Komárov, nebo Pohořelice. Minulý rok byli dobří, nyní jim to nějak nesedlo,“ všiml si jednatel Halenkovic Jindřich Kašpar. „Myslel jsem, že na čele budou Paseky,“ podotkl mysločovický Bittner.

„Lípa už vloni hrála nahoře, spíš jsem překvapený, že se tak utrhla. Na špici bych čekal spíš Paseky, nebo Komárov. Lípa měla dobrý začátek. Prohráli jen jednou a naše manko narostlo až na konci soutěže,“ dodal pohořelický kouč Plesnik.

Třetí Hvozdná ztrácí už 11 bodů a čtvrté Halenkovice ještě o dva více. „Nevzdáváme se, chceme hrát na špici, ale o přímý postup zájem nemáme. V okrese se už jezdí i na větší vzdálenost. Tohle je pro nás ideální soutěž,“ vysvětluje halenkovický jednatel Jindřich Kašpar.

Mysločovice chtějí mohutně posílit

Na opačném konci tabulky je situace mnohem vyrovnanější, jelikož od posledních Mysločovic jsou mezi týmy minimální rozestupy. Na osmou rezervu Tečovic šest bodů. „Doma jsme nevyhráli. Nastupovali jsme v nestabilní sestavě se čtyřmi dorostenci. Muselo se to na nás podepsat,“ vysvětluje šéf oddílu Jiří Bittner. „Proto musíme jednoznačně posílit. Chceme přivést tři až čtyři kvalitní hráče z vyšší soutěže,“ plánuje předseda.

Místo jeho klubu černého Petra vidí v rukou Lhoty u Malenovic. „Hrají suverénně nejhorší fotbal. O předposlední místo se pobijí Příluky, Mysločovice a Březová,“ myslí si Bittner.

Nejlepší střelci III. třídy skupiny A

17 – Ruszelák Miroslav (Pohořelice), 12 – Beran Michal (Komárov), Obdržálek Oto (Tečovice B), Vávra Stanislav (Lhota u Mal.), 11 – Lahola Oldřich (Mysločovice), Macík Ondřej (Lukov B), Starý Adam (Březová), Sudolský Jiří (Halenkovice), 10 – Ševčík Pavel (Fryšták B), 9 – Karlík Lukáš (Pohořelice), Procházka Martin, Spáčil Josef (oba Lípa), 8 – Drábek Jakub (Lukov B), Mezírka David (Příluky B), Zicha Jan (Hvozdná), 7 – Gajdůšek Alois (Lhota u Mal.), Hlavinka Tomáš (Lípa), Kamenčák Radim (Březůvky), Raiskup Oldřich (Pohořelice), Tuna Michal (Paseky), 6 – Jukin Jiří (Mysločovice), Kocián Petr (Halenkovice), Řihák Tomáš, Tomšů Robert (oba Hvozdná), 5 – Březík Miroslav (Halenkovice), Gettler Vilém (Fryšták B), Křižka Vít (Lípa), Machů Radek (Paseky), Marholt David (Halenkovice), Marholt Ludvík (Pohořelice), Pavel Tomáš (Hvozdná), 4 – Bártek Karel, Ševčík Jakub (oba Tečovice), Blažek Lukáš, Šranko Marek (oba Příluky), Juřík Radim, Knápek Aleš (oba Hvozdná), Krčmář Aleš, Langr Aleš, Zámorský Ondřej (všichni Paseky), Krajča Ondřej, Mikel Marek (oba Březůvky), Macík Petr (Březová), Kadlčák Ondřej (Halenkovice), Miklík Petr (Mysločovice), Velikovský Petr (Lukov B), 3 – Adamík Jiří, Chudý Tomáš, Křenek Petr (všichni Fryšták B), Navrátil Luděk, Brázda Libor (oba Lhota u Mal.), Křepelka Václav, Mikulík Jiří (oba Paseky), Švejčara Patrik, Trčka Pavel (oba Pohořelice), Čelůstka Patrik, Frolek Marcel (oba Příluky B), Válek Jaroslav (Hvozdná), Závoda Rostislav (Tečovice B), Pavlačík Ondřej (Mysločovice), Čižmár Marek (Lípa), Dobiáš Karel (Lukov B), Horňáček Lubomír (Březůvky), Kovář Libor (Březová).