Jenže klíčové osoby zlínského Fastavu nepřecházejí neuspokojivé výsledky mužstva v loňské i v letošní jarní části ligy. Majitel klubu Zdeněk Červenka sice ve čtvrtek řekl: „Když se daří, není to jen zásluha trenéra. A když to nejde, není to pouze jeho vina. Je to dílo všech lidí.“
Nicméně o jistotu práce se v neúspěšných časech vždycky klepal de facto jen Páník…
Nyní je znovu na čekané.
„Mám čtyři varianty. Dvě standardní: buď trenér Páník zůstane, nebo odejde. Pak vzhledem k jeho úspěchům s týmem v Tipsport lize a v MOL Cupu se nabízí ta, že by vedl mužstvo jen v pohárech a na ligové zápasy bychom našli jiného kouče. A poslední možnost? Že bude trénovat jen na podzim, který má fantastický,“ sdělil Červenka s úsměvem.
Variantami tři a čtyři zlínský boss velmi povedeně odlehčil téma. Reálný základ mají první dvě řešení, přičemž šumy napovídají (zatím) tomu, že situace dospěje k tomu druhému. Tedy konci kouče Páníka na lavičce A-týmu.
V této fázi je vhodná chvíle shrnout si dosavadní práci 60letého rodáka z Přílep ve Zlíně.
Trenérskou taktovku převzal na konci roku 2014, kdy se na post stěhoval z pozice sportovního ředitele. Na hřišti předtím projevovali značný potenciál útočník Lukáš Železník a obránce Tomáš Hájek. Tito fotbalisté byli v hledáčku průměrných prvoligových klubů – u prvně jmenovaného se mluvilo o Bohemians, na druhého cílil i díky předchozímu hostování Hradec Králové. Ostatní? Ve druholigové soutěži ničím nevynikali.
S nástupem Páníka a jeho asistenta Jana Somberga se začaly dít skoro až neuvěřitelné věci. Tým se pročistil a systematickými tréninky se řada hráčů zlepšila o několik tříd.
Vyústilo to v přestupy Železníka do pražské Slavie údajně za 6 milionů korun, Poznara do Plzně za asi 10 milionů a Hájka si rovněž vybrala a podle spekulací okamžitými 12 miliony zaplatila Plzeň. Na třech mimořádných transferech tak klub vyinkasoval přibližně 28 milionů!
Mimo to z matného záložníka Róberta Matejova udělal trenér Páník špičkového levého beka, který klepe na dveře slovenské reprezentace, z třetiligového Miloše Kopečného se stal spolehlivý ligový hráč a po postupu se v nejvyšší soutěži adaptovali prakticky bez problému i další borci jako Pazdera, Holík nebo Živulič.
PROFESIONÁL ZA KAŽDÝCH OKOLNOSTÍ
Proměny doznal také projev týmu. Kouč Páník vštěpil mužstvu svůj rukopis a i laik musel na zápasech vidět, že hra Zlína má hlavu a patu. Pozorná defenziva a bleskový přechod do útoku se staly pro soupeře strašákem.
„Podle Boba Páníka by se dalo učit na licencích. Každá ztráta ve středu hřiště smrdí okamžitým brejkem. Rychlostní typy, doražené míče, souboje na hraně faulu – tím je Zlín schopný pozlobit prakticky každého protivníka,“ pronesl nedávno brněnský trenér Svatopluk Habanec.
V taktické průpravě je obdivovatel italského „kolegy“ Giovanniho Trappattoniho mistr. Vychází to ovšem z toho, jak fotbalem žije a dělá práci precizně. Studia literatury, hodiny strávené u videa, pečlivé analýzy, to všechno neodmyslitelně patří k inteligentnímu Páníkovi. Věnuje tomu abnormální množství času.
„V životě jsem neviděl člověka, který by pracoval pro fotbal tak jako trenér Páník. Kolikrát jsem přišel na stadion a viděl jsem, že možná ani nespal. Tak jsem se jej ptal, jestli spal a on řekl, že tři hodiny. Že jinak sledoval soupeře, stříhal videa a něco si analyzoval. Jeho práce je mimořádná,“ líčil Deníku v zimě Tomáš Poznar už coby hráč Plzně.
Ze své profesionality Páník neustoupil ani jednou za dobu, co je ve Zlíně. Byť se několikrát musel vyrovnávat s tím, že nemá u vedení klubu plnou důvěru a fungoval ve skromnějších podmínkách než ostatní trenéři v lize, dělal maximum pro úspěch.
Kromě fotbalové přípravy navíc vedl hráče i lidsky a pracoval na jejich psychice a mentálním nastavení. O tom, jak dobře si jako vystudovaný pedagog počínal i v této roli, svědčí například zápasy se špičkovými českými celky. Mužstvu se z nich nikdy nerozklepala kolena.
Na druhou stranu ne vždy tým šlapal jako dobře namazaný stroj. Dvakrát po sobě se mu po zázračném podzimu nepodařila jarní část ligy. Loni ve 14 duelech jen šestkrát remizoval, letos má zatím bilanci jedné výhry, čtyř remíz a sedmi proher.
Díl viny samozřejmě nese Páník, ale sluší se zmínit, že pokaždé měl oproti podzimu oslabený kádr. Hlavně o klíčového kanonýra.
Loni klub prodal v zimní přestávce osmigólového Železníka, opačným směrem přestoupili Diop s Fantišem. Útočníci odložení ve Slavii, respektive v Jablonci. Letos opustil tým po skončení hostování šestigólový Harba, na jeho místo přišel Beauguel, kterého vyřadila z kádru Dukla.
Náhrady se neukázaly jako adekvátní, nemluvě pak o tom, že po změnách se mění chemie v týmu. V lepším případě uběhne nějaký čas, než si mužstvo opět sedne.
Uvědomují si to i fotbaloví odborníci, protože i přes neúspěšné jarní výsledky se zlínský kouč těší velkému uznání.
„Jestli měl někdo porazit Opavu, jsem rád, že to byl Zlín s trenérem Bobem Páníkem. Před ním mám velký respekt,“ prohlásil například ve středu po finále MOL Cupu opavský lodivod Roman Skuhravý.
Závěrečný sumář práce Bohumila Páníka je takový, že A-tým Zlína trénuje dva roky, pět měsíců a patnáct dnů a za tak krátké období se s ním propracoval ze 7. místa ve druhé lize na 6. pozici v nejvyšší soutěži. A co víc!
S mužstvem vyhrál národní pohár a kvalifikoval se do Evropské ligy.
Je to správný krok ukončit jeho účinkování na lavičce?
Odpověď si musí rozmyslet hlavně vedení zlínského fotbalu. Situace se trochu zamotala. V posledním měsíci to vypadalo, že už i trenér Páník uvítá změnu prostředí, avšak postup do Evropské ligy mohl jeho chutě změnit. Nicméně na autorské sdělení je potřeba si počkat.
„Je příliš brzy se k tomu vyjadřovat,“ omluvil se kouč s výrazně pronikavým hlasem.
Dnes v rámci 29. kola ePojisteni.cz ligy, které ševci hrají od 17 hodin na Dukle, bude na střídačce stát. V ligové derniéře za týden v Příbrami také.
Co bude potom?
Dal bych mu tříletou smlouvu
Můj názor je takový, že velebený fotbal ve Zlíně udělal trenér Páník. Mít takového člověka ve firmě, dal bych mu tříletou smlouvu, která by ohodnotila jeho nadprůměrné schopnosti, a klid na práci.
Věřím tomu, že s obměnou kádru a Páníkem na lavičce by vznikla další úspěšná éra. Tým by se neztratil ani v Evropě. Jarní propady jsou tristní, ale z mého pohledu je zakopaný pes úplně jinde než na straně trenéra.
Jan Šmíd, redaktor Deníku