Překvapením pouze byli vojáci na hranicích, které dělí hlavní město mezinárodně neuznávané Podněsterské moldavské republiky, od zbytku země. Hráčů Fastavu se ale žádné kontroly nedotkly.

„Pocity jsou normální. V Moldávii jsem nikdy předtím nebyl. Sám jsem byl zvědavý, jak to tady vypadá. Nejsme tady ale na výletě, přijeli jsme hrát fotbal a od toho se všechno odvíjí,“ zůstává v klidu Bosňan Mirzad Mehanović.

Zlínští fotbalisté dorazili do Moldávie v dobré náladě a s velkou chutí odčinit poslední ligový nezdar s Olomoucí, které po bídném výkonu podlehli 0:2.

Šanci na reparát mají ševci už ve čtvrtek večer, kdy se v 5. kole základní skupiny Evropské ligy postaví Šeriffu Tiraspol.

„Víme, co nás čeká. Soupeř je silný na balonu, takže domácí budou kontrolovat hru. Vhledem k tomu, že vyhráli minulý zápas v Moskvě, budou si proti nám chtít upevnit druhou pozici. My jim ale body zadarmo nedáme,“ říká čtyřiadvacetiletý fotbalista.

Úvodní vzájemný souboj Zlína a Tiraspolu skončil v Olomouci bezbrankovou remízou, podobný výsledek by ševci brali i v odvetě. Venku se ale ševcům na podzim vůbec nedaří.

V HET lize na soupeřově stadionu ještě nevyhráli, v Moskvě i Kodani pokaždé prohráli 0:3. Ve čtvrtek večer chtějí Moravané nepříznivou sérii zlomit.

„Budeme muset být kompaktní a ještě víc bojovat než minulý zápas v Olomouci. Navíc budeme potřebovat i štěstí,“ uvědomuje si bývalý hráč Mladé Boleslavi a Jablonce.

Kouč Páník svěřencům nedávno vyčítal také slabý pohyb a malou aktivitu. Aby ševci v Moldávii uspěli, musejí být také odvážní směrem dopředu.

„Všechno je to věcí nasazení a chtění. Nesmíme se bát hrát. Naopak, musíme zkusit něco vymyslet také směrem dopředu,“ ví Mehanović.

Bosenský záložník moc dobře ví, že zlínští fotbalisté mají po nevydařeném podzimu co napracovat.

„Chceme vylepšit náš obrázek. Ukázat, že taky něco umíme. Dokázat lidem, že nejsme v Evropě za otloukánka, a že si s námi každý nemůže dělat, co chce,“ uvedl Mehanović.

Bídná venkovní série Bosňana stejně jako další zlínské hráče trápí. Řešení ale nezná.

„Kdybychom to věděli, tak bychom to hned změnili,“ říká.

K vylepšení nepříznivé bilance zatím nepomáhá video ani tradiční rozbory.

„Zápasy pokaždé rozebíráme, tak snad se to co nejdříve zlomí,“ věří.

Na rozdíl od běžných ligových duelů ale ševci k duelům Evropské ligy přistupují ještě vážněji. Zodpovědnost a pečlivá příprava se však zatím nepromítla do výsledku.

„Sbíráme cenné zkušenosti, které se nám v budoucnu mohou hodit,“ říká rodák ze Srebrenice.

Zápasy se silnými evropskými celky si Mehanović užívá.

„Je to radost. Jenom dobře pro nás,“ říká.

Ani náročné cestování mu nevadí. Sám by však po Evropě podobné výpravy nepodnikal.

„Létání moc nemusím, ale tady mi to nevadí,“ říká. „Každý chce zažít atmosféru evropské soutěže. Tyto věci k ní patří,“ ví Mehanović.
Kromě zážitků si žádné suvenýry ani dárky z cest domů nevozí.

„Po prohraném zápase jsme vždycky byli zklamaní a naštvaní,“ vysvětluje.

Naposledy v Kodani si alespoň vyměnil dres s krajanem Pavlovićem.

„Prohodili jsme spolu pár slov a řekli si, že máme společného kamaráda,“ dodal bosenský fotbalista.

V Tiraspolu ho však žádné známé tváře nečekaly.