Pikantní souboj dvou měst, která dělí necelých deset kilometrů je tady a oba aktéři se na něj moc těší. fotbalisté Hanácké Slavie Kroměříž v sobotu od 15 hodin soupeře z Hulína.

„Zima byla dlouhá a konečně už půjde o něco. Čeká nás první zápas a dobře víme, v jaké jsme situaci. Navíc to bude derby s mužstvem, které se pohybuje v klidných vodách tabulky a disponuje kvalitními hráči. Bude to náročné, ale věřím tomu, že jsme se připravili dobře a zápas zvládneme,“ řekl odhodlaně kroměřížský trenér Jaroslav Baďura.

Kroměříž přezimovala na posledním místě s cejchem mužstva, které nastřílelo nejméně branek. Proti Hulínu by týmu měli pomoct brankář Lovásik a ofenzivní záložník Šrom, kteří mužstvo v zimě posílili. „Potřebujeme se chytnout hned v prvním utkání, abychom úspěšně zahájili stíhací jízdu za záchranou. Každý jiný výsledek než vítězství by nás posunul zpět. Předpokládám, že to bude vyrovnané utkání, které může rozhodnout jedna branka,“ poznamenal Baďura.

Hulín, který nasbíral o dvanáct bodů víc než jeho soupeř, prošel přes zimu obměnou kádru především v obranné čtveřici. Kouč Josef Pospíšil musí řešit rébus, kdo se nakonec na hřišti objeví. Jistý není ani start brankáře Vogla a Paciorka, kteří svou minulost spojili s Hanáky.

„Čeká nás atraktivní soupeř, ale my teď především řešíme zdravotní stav našich hráčů. Po posledním přípravném utkání napadla mužstvo viróza. O tom kdo do zápasu vůbec nastoupí, budu zřejmě řešit až před utkáním,“ zdůraznil trenér Hulína.

Hulín od roku 1993 hrál v Kroměříži sedmkrát a odvezl si pouze jeden bod. Tentokrát by měl být vzhledem k bodovému zisku favoritem. „Papírově možná ano, ale Kroměříž se přes zimu posílila. Přišli tam zkušení hráči. Navíc domácí hráči mají vzhledem k postavení v tabulce větší motivaci. Určitě do toho půjdou hned od začátku. Já bych byl rád, kdybychom podali lepší výkon než před rokem, kdy mně hráči svým projevem v Kroměříži hodně zklamali,“ dodal Josef Pospíšil.

Druhé derby v neděli od 10.15 hodin na stadionu stadion Bělinka v Kunovicích obstarají juniorky Slovácka a Zlína. Oba celky zatím získaly navlas stejný počet bodů.

„Půjde o hodně, tento zápas může napovědět, jak na tom obě mužstva budou. My nutně potřebujeme uspět, protože pak máme těžký los a začít nějakou sérií porážek by bylo velice nepříjemné,“ říká kouč Slovácka B Jan Palinek, který má k soupeři velký respekt. „V generálce nastříleli osm gólů, to je varování.“

Juniorce Slovácka patří před jarními odvetami až desátá příčka, šestibodový náskok na sestupové pozice není zrovna komfortní. Trenér Jan Palinek si proto přeje, aby jeho svěřenci vstoupili do jarních odvet vítězstvím. „Chceme se naopak dostat co nejdříve do klidných vod, abychom neměli problémy se záchranou,“ poznamenal kouč slovácké zálohy.

„Kluci trénovali společně s A-mužstvem a zimní přípravu tak měli delší o plné tři týdny. I proto se všichni na první mistrák hodně těšíme. V závěru přípravy naše forma gradovala, vyhrávali jsme vyšším rozdílem, a když si odmyslím zápas se Slavičínem, všechny přípravné duely splnily svůj účel. Každý z nich jsme ovšem odehráli v jiné sestavě a teprve neděle ukáže, jestli jsme vše optimálně načasovali,“ říká trenér zlínské juniorky Jaroslav Švach.

Ten pravděpodobně využije i hráče širšího kádru A-mužstva, které hraje svůj duel v Opavě již v sobotu. Stejně tak i Slovácko. O to bude vzájemná konfrontace zajímavější. „Mělo by to zvýšit kvalitu i atraktivitu samotného zápasu. Kluci se v derby vždy vyhecují, snaží se podat co nejlepší výkon a já věřím, že tomu tak bude i tentokrát a fanoušci uvidí na úvod jara dobrý fotbal,“ přeje si zlínský kouč.