„Musíme zabodovat v Karviné a pak doma porazit Fulnek, jinak trenér Jurkemik končí,“ nechala se slyšet předsedkyně představenstva 1. FC Slovácko Marcela Mrázková.

„Ano, toto ultimátum padlo a já to musím respektovat,“ potvrdil i Ladislav Jurkemik, který byl ale překvapený, že se tato informace dostala na veřejnost. „Myslel jsem si, že si to paní Mrázková nechá pro sebe.“

Fakta jsou neúprosná. Slovácko v letošním ročníku až neskutečně tápe. Sice dokáže zahrát dobrý zápas a porazit silného soupeře, jenže výsledky neumí zopakovat. Mužstvo očividně nemá kvalitu, která by byla pro boj o postup potřeba. Vedení klubu v čele s Mrázkovou však stále trvá na svém: „Hráčský kádr je kvalitní, zatím se z něj ale nepodařilo dostat maximum.“

Jako největší chyba se ovšem jeví „posílení“ mužstva. Nikdo z nově příchozích hráčů se totiž nestal očekávaným tahounem. Randa s Formánkem zapadli do šedého průměru, výkony Psohlavce, Bergera a Hrotka jsou pak vyloženým zklamáním. Jediný, kdo odvádí solidní práci, je gólman Filipko.

Kde se stala chyba? Těžko říct. Špatnou práci ale očividně odvedlo sportovní vedení klubu. Část viny rovněž leží na bedrech trenér Jurkemika, který si důrazněji neprosadil „své“ posily. Situaci ohledně příchodu nových hráčů zřejmě podcenil, když – jak se sám nechal slyšet – nemohl do přestupové politiky před sezonou mluvit.

Situace nakonec dospěla tak daleko, že Slovácko místo o postup hraje o záchranu. A vedení klubu nad hlavu trenéra Jurkemika pověsilo Damoklův meč. Setne ostří třeba už o víkendu jeho hlavu? Kouč Slovácka se toho neobává.

„Věřím, že když poctivě pracujete, tak to musí přinést ovoce. Vím, že naše výsledky nejsou dobré. Na druhou stranu už jsme odehráli výborná utkání proti silným soupeřům, jen naši výkonnost musíme stabilizovat,“ říká Ladislav Jurkemik, podle kterého si jeho mužstvo ještě „nesedlo“.

„Už na jaře byly výsledky Slovácka špatné. Pak odešlo sedm hráčů a jiných sedm přišlo. A za dva měsíce kompaktní tým nevybudujete,“ jakoby Jurkemik ještě žádal nějaký čas, i když ví, že při dalších selháních už žádný nedostane. „Chápu, že je tlak na výsledky. Já ale pořád věřím, že to zvládneme a začneme vyhrávat.“

I kdyby se tak nestalo, nemusel by Ladislav Jurkemik Slovácko zcela opustit. „Dokázala bych si jej představit v roli sportovního ředitele. Pan Jurkemik je ve fotbalovém světě velká osobnost a určitě by nám v takové funkci mohl hodně pomoci,“ uvedla Marcela Mrázková. Jak se na nabídku šéfky klubu dívá sám slovenský internacionál? „Abych řekl pravdu, tak se tím vůbec nechci zabývat, protože věřím, že budu pořád na lavičce,“ nechtěl spekulovat Jurkemik.

Přestože současnému kouči Slovácka teče do bot, v žádném případě nemíní apelovat na hráče, že teď hrají za něho. „Nikdy jsem to nedělal a ani to dělat nebudu. Hráči totiž hrají především za Slovácko, za fanoušky, za sebe, za peníze a až teprve pak možná za trenéra,“ vysvětlil Jurkemik s tím, že by hráči měli makat hlavně kvůli „jedné tribuně za brankou“, čímž myslel, že by ze sebe měli dostat vše kvůli nejvěrnějším příznivcům klubu.

První osudový zápas čeká hradišťské fotbalisty v sobotu v Karviné. Na severu Moravy by mohla Slovácku pomoci nová akvizice Shkumbin Arsllani. Makedonský obránce se solidně uvedl v dresu béčka, když v utkání proti Brnu B přihrál Chmelíčkovi na jediný gól zápasu. Nevýhodou osmadvacetiletého hráče při bleskovém začlenění do mužstva však může být nerozehranost a také jazyková bariéra.

Pojezný je vážně nemocný

V době největší krize se Slovácko musí vyrovnávat ještě s jednou velkou ránou. Sportovnímu manažerovi klubu Petru Pojeznému totiž lékaři diagnostikovali závažné onemocnění. „Měl jít na operaci kolene a na předoperačním vyšetření u něj lékaři zjistili vážné onemocnění srdce,“ prozradila generální ředitelka 1. FC Slovácko Marcela Mrázková s tím, že si jeho léčení vyžádá několik měsíců.