Byli poslední, panovala beznaděj a zoufalství. Mezitím rezignoval kouč Petr Zapletal, na jeho místo povýšil dosavadní asistent Zdeněk Horňák.

„Zásadním impulzem nebyla změna trenéra, ale příchod dvou hráčů," odmítá Horňák zásluhy na vzestupu a přičítá je příchodu dvou útočníků Ondřeje Večeři s Antonínem Kaštánkem.

Přinesli zápal a oheň do hry. A góly. Večeřa se přitom zotavoval po zranění a měl tréninkové manko. Trefil se dvakrát. A pak Kaštánek ze Sušic, který se zná s Horňákem ze společného působení právě z Napajedel.

Kdekdo si ťukal na čelo, jenže Horňák jej přemlouval do té doby, dokud jej nezlákal. Výsledek? Se čtyřmi trefami je vůbec nejlepším střelcem týmu.

„Ani u jednoho herní tréninková praxe nebyla. Šli jsme s nimi do rizika. Obrovsky nám pomohli, ale jsou to stále řadoví vojáci, kteří musí pracovat pro tým," má jasno Horňák.

I s jeho povýšením se cosi změnilo. Zavedl vojnu. Když bylo potřeba, hráče veřejně i za zavřenými dveřmi kabiny setřel.

„V kádru jsme měli osmnáct lidí a všichni z nich byli rádoby fotbalisté. Ale žádný z nich nebyl bojovník. Bez toho, aby udělali krok navíc a jezdili po zadku, se o body nehraje," ví Horňák, který se do klubu vrátil teprve v létě a po boku Zapletala měl dostatek času hráče sledovat.

V závěru podzimu už ale spíš chválil. Měl důvod, s ním na lavičce v posledních šesti zápasech Fatra neprohrála. Uspěla celkem čtyřikrát se skóre 12:1. Vůbec poprvé v polovině října porazili 1:0 Hodonín. Jsou to jen holá fakta, ale dokreslují razantní obměnu a očistec, kterým si prošli. Aktuální 14. příčka je pak odměnou.

„I pode mnou jsme prohráli čtyři zápasy v řadě. Na první pohled se nic nezměnilo. Ale pak jsme si sedli v kabině a vyříkali si to. Kluci pochopili, co po nich chci," pochvaluje si.

Někteří ale prý výtky trenéra nebrali příliš vážně. „Našli se i tací, kteří to vzali stylem, stejně budu hrát, kým jiným mě chceš nahradit. Proto muselo přijít oživení," vzkazuje Horňák. Za kým prý nebude na jaře vidět hořet tráva, bude mít problém.

„Většina má zájem zůstat, ale najdou se i tací, kteří si chtějí vyzkoušet jinou soutěž. Otázka stále je, s kým zimní přípravu začneme," klade si otázku Horňák.

Jisté je, že se do Zlína vrátí hráči na hostování, jako je Postava nebo Kostka. „Záleží pak na vedení, jak se domluví. Ale chci, aby zůstali. Chci se se všemi domluvit co nejrychleji, abychom v lednu pracovali s hráči, se kterými můžeme počítat," přeje si Horňák.

Ten má už dokonce vytipované i další hráče a je s nimi v kontaktu.

„Ale konkrétní být nechci. Už během sezony se mi to nevyplatilo, když jsem v kabině oznámil jejich příchod a pak se to někde zaseklo. V případě, že bychom udrželi kádr, chtěl bych dva kluky do zálohy a do obrany," naznačil Horňák, který zimní přípravu zahájí v hale 6. ledna.