Ševci v televizním duelu utrpěli čtyřgólový příděl do Jablonce, rozezlení diváci prchali ze stadionu už v 54. minutě.

„Nečekal jsem, že to dopadne tak strašidelně. Prohráli jsme ale naprosto zaslouženě. S lepším mužstvem, než jsme v současné době my,“ uznal sportovně po výprasku nový kouč zlínských fotbalistů.

Sám čekal mnohem lepší a zodpovědnější výkon. Svěřence mohl chválit snad jenom za prvních deset minut. „Sice jsme začali tak, jak jsme si řekli, ale od toho jsme ustoupili hned po prvním inkasovaném gólu. Pak jsme hráli úplně něco jiného,“ říká Páníkův nástupce.

Po Jovovičově úvodní trefě spustili Severočeši na Letné mrazivý koncert, každou brankou bojácného protivníka sráželi níž a níž, až ho definitivně zlomili. „Obrana pracuje úplně špatně. Hráči se nezajišťují, což jsem ještě neviděl,“ kroutí hlavou Petržela. K výkonům zadáků měl po debaklu logicky spoustu výhrad. „Postaví lajnu a beka nezajišťuje pravý stoper, pravého stopera nezajišťuje levý stoper a levého stopera levý bek. Pak to nemůže ani jinak dopadnout. To se musí změnit,“ ví čtyřiašedesátiletý trenér.

S týmem ho v dalších dnech a týdnech čeká kopec práce. „To ale nepůjde odstranit hned. Hráči mají špatné návyky, které jsem viděl už v evropských pohárech. Nečekal jsem ale, že budou hrát tak strašidelně,“ přiznává.

Po sobotním zápase oprávněně kritizoval i ofenzivní hráče. „Úplně nesnáším nakopávaný fotbal. Někteří si spletli sporty a hráli nohejbal,“ durdil se Petržela. „Kombinačně jsme hráli až ve druhé půli, přitom na to máme šikovné hráče,“ pokračuje.

Jak nový vládce zlínské kabiny ševce po mizerném vstupu nastartuje, momentálně neví. Nejprve musí najít hlavní problém. „Tým jsem viděl jenom na tréninku, kde se to nepozná. Ale v zápase je to všechno vidět,“ říká.

Podle Petržely mají někteří hráči problémy s taktikou, sužují je jižanské manýry. „Prostě buď jim to vyjde a je to krásné, a když to nevyjde, tak se nic neděje.“

Že to nebude borcům tolerovat, ukázal hned při premiéře. Už před poločasem stáhl ze hry Kopečného s Mehanovićem, o přestávce nechal v šatně i jubilanta Holzera. „Prohrávám, tak na co budu čekat. Prostě jdu do rizika,“ vysvětluje. Jenže nečekal, že nezajištěný Vukadinovič zkazí na půlce míč a Jablonecký Masopust povedeným lobem zvýší na 3:0. „To jsou věci, které těžko můžete ovlivnit,“ připomíná Petržela.

Ševci zápas ani po čtvrté inkasované brance nevypustili, z pár náznaků šancí ovšem čestný úspěch nezaznamenali. „Ten zápas se dal odehrát úplně jinak. Udělali jsme si to sami. Všechno bylo špatně. Alespoň se pak zlepšila kombinace,“ povzdechl si bývalý kouč Sparty, Slavie nebo Liberce, který za snahu alespoň pochválil střídající hráče. „Ekpai tam přišel, snažil se a hrál velice dobře. On a Bartošák se mi moc líbili,“ říká. „Bartošák do toho vlítnul tak, jak by měl. Důrazně, tvrdě, neprohrál souboj. Bohužel uprostřed nám chyběl jeden konstruktivní hráč,“ přidává.

Po žalostném představení ale netruchlí. Věří, že mužstvo nakopne. „Je to fotbal, život, práce. Nemá cenu se tím zaobírat. Jeden zápas je za námi, další před námi. Pokud by kluci chodili celý týden s hlavami domů, nikam bychom se nedostali,“ ví Petržela.

První však musí vykurýrovat sebe, až potom může začít léčit mančaft. Vždyť Petrželova sobotní premiéra na lavičce Zlína byla ohrožena. Kvůli nemoci, kterou si s sebou přivezl z Ostravy. „Beru antibiotika. V pátek jsem měl čtyřicítky, celou noc jsem zvracel. Nic jsem nejedl, což byla chyba. Bylo to nepříjemné,“ přiznává.

Známý kouč chvíli dokonce přemýšlel, že by zůstal v posteli a odpočíval. „Nechtěl jsem být jako srab. V životě jsem nevypustil zápas,“ dušuje se.

Nakonec se postavil na střídačku Fastavu. V padnoucím modrém kabátu, se šálou kolem krku a čepicí naraženou na čelo. Od první minuty si stoupl k postranní čáře, dirigoval svůj tým a hlavně trpěl. „Bolí mě na prsou, zápas nemohu udýchat. Doufám, že včera to byl vrchol té nemoci,“ věří Petržela.

Věrní zlínští fanoušci zase doufají v herní progres a rychlé probuzení. Nebo bude zbytek sezony očistec.