I proto se stěhuje do Jablonce, kde dnes začne přípravu s třetím nejlepším týmem Gambrinus ligy. Klubu zpod Ještědu se upsal na čtyři roky. „Neměl jsem proč váhat, protože Jablonec hraje Evropskou ligu. Mám možnost se tam ukázat a třeba se rozhlédnout ještě dál,“ říká Novák, vnuk slavného českého zpěváka Pavla Nováka. Přestupem na sever Čech si navíc dal předčasný dárek ke svým 21. narozeninám, které oslaví 26. července.

Prý o vás stály i jiné prvoligové týmy. Proč nakonec zvítězil Jablonec?
Od něj přišla nejkonkrétnější a nejrychlejší nabídka. Že mi někdo volá a má zájem, je sice pěkné, ale pro mě to nic neznamená.

V jabloneckém kádru je spousta kvalitních hráčů a vedení mocně posiluje. Nemáte obavy, že budete vysedávat na lavičce?
Konkurence je veliká a každý post zdvojený. Ale budu se snažit makat, a když to půjde, hrávat pravidelně první ligu.

Zlín si vás vyhlédl před třemi roky v Přerově a za další tři roky po vás sáhl špičkový český tým. Čekal jste, že to půjde tak hladce?
Přišel jsem sem v sedmnácti do dorostu, za chvíli se posunul do béčka a pak do áčka. Bylo to rychlé. A věděl jsem, že když budu opakovat letošní jarní výkony a vstřelím občas nějaký gól, zájem bude. Říkalo mi to víc lidí, taky mi ale povídali, ať neusnu na vavřínech.

Jaro se vám povedlo daleko více než podzim. Lehce jste se dostával do šancí a dal šest branek, o dvě více než na podzim. Kde došlo ke zlomu?
Nedokážu si to vybavit, protože na podzim jsem měl taky možnosti, i když méně. Jaro se mi ale podařilo neskutečně. Je to taky o hlavě, začal jsem si více věřit. Šel jsem do zakončení s tím, že vstřelím gól, a vycházelo mi to.

Může vám přestup pomoci ve vaší reprezentační mládežnické kariéře?
Tvoří se nová jednadvacítka, nedávno jsme hráli se Slovenskem. V Jablonci budu více na očích než ve Zlíně. Je to blízko z Prahy, kde většina mládežnických trenérů pracuje.

Velkou radost z vašich úspěchů by měl určitě váš děda Pavel, že?
Určitě ji má i teď, když se na mě někde shora dívá. On mě vždy podporoval. Sportem žil, což mám po něm. Chválil mě, ale dodával, ať jsem pokorný. Ať si nehraji na něco, co nejsem. Pokora, pokora, pokora. To bylo jeho krédo.

Poslední zápas proti Znojmu jste sledoval z tribuny. Už jste nechtěl riskovat zranění?
Byl jsem domluvený s Jabloncem a ten se dohodl se Zlínem, že dostanu týdenní volno, protože příprava začíná už 16. června. Nebyl problém, když už Zlínu o nic nešlo. Byl jsem týden s přítelkyní na chatě a tam jsme si to užili. Odpočinul jsem si.

Zlín prohrál a diváci pískali. Co jste tomu říkal?
Poprvé, co jsem ve Zlíně, jsem to viděl z tribuny a nebyl to veselý pohled. Když jsme vedli, kluci trochu polevili. Každý den je ale jiný. Musí se teď soustředit na novou sezonu, poprat se o horní příčky, aby postoupili zpátky do první ligy.