Postižený vzápětí vyskočí jako srnka a po újmě na zdraví žádná stopa. Simulant! Zní mnohdy oprávněně ze strany soupeře. Učinit přítrž těmto nesportovním praktikám se snaží Výkonný výbor ČMFS zavedením nového pravidla. V kostce řečeno, může se ošetřovaný hráč vrátit na trávník nejdříve po uplynutí tří minut. Novinka bude platit na zkoušku od této sezony v ČFL, MSFL a divizích. Už teď je ale jasné, že přinese spoustu problémů.

„Myslím, že bude kolem toho dost zmatků. Před prvním zápasem si u rozhodčích vyjasníme, kdy se hráč může vrátit. Jestli až při přerušení, nebo hned po uplynutí tří minut,“ pronesl Josef Pospíšil, trenér hulínského nováčka MSFL.

„Je s tím spojená spousta nejasností, které musíme do startu podzimní části vyřešit. Rozhodčí dostanou do pátku podklady, jak postupovat,“ uvedl Jan Zahradníček, člen pravidlové komise ČMFS a šéf moravskoslezských delegátů.

Jisté je, že čas bude měřit asistent hlavního sudího a pravidlo se nebude týkat brankářů. „Otázkou je, co s tím, když se bude ošetřovat hráč minutu před přestávkou. Převést dvě minuty do druhé půlky nebo ne? Anebo když hráč odkulhá za čáru sám a bude ošetřován mimo hřiště. Může se také stát, že asistent sleduje útok mužstva a padne gól, kdy už měl být nějakou vteřinu hráč na ploše,“ vypíchl Zahradníček, který očekává potíže. „Budou protesty a někteří mohou tohle pravidlo zneužívat,“ míní svazový funkcionář.

Jak? Jeden návod nabízí bezděky kouč třetiligového Slavičína Ladislav Straka. „Věřím, že žádný trenér nebude svoje hráče nabádat, aby soupeře v závěru, když už má využitá všechna tři střídání, zranil,“ prohodil Straka, který se ale k novému pravidlu staví vcelku kladně. „Doufám, že pomůže vymýtit simulování v koncovkách,“ doplnil Straka.

„Kdyby mělo ubýt simulování, pak to bude přínos,“ přidal se jeho kroměřížský kolega Jindřich Lehkoživ, jenž má ale konkrétní obavy. „Bude to další nástroj pro rozhodčí, kteří nemusí měřit stejným metrem. Při pohárovém zápase vykázal sudí našeho hráče s krvavým zraněním a pustil ho zpět hned po ošetření. Po zápase nám řekl, že tři minuty budou platit jen v případě, že se na hřišti objeví masér nebo lékař. Nedovedu si představit situaci, když bude třeba soupeř zahrávat několik rohů v řadě a oba rozhodčí budou u branky,“ zmínil Lehkoživ.

Výkonný výbor ČMFS doporučil zavést nové pravidlo i pro nižší soutěže, ve Zlínském kraji ale nepochodil. KFS Zlín ani jeden ze čtyř okresních svazů ho nebudou používat. „Máme jednoho rozhodčího a na lajnách laiky, po kterých nemůžeme chtít, aby stopovali čas,“ vyjádřil se za všechny okresy předseda kroměřížského svazu Libor Kopčil. Ještě příkřejší slova volil šéf kraje Vlastimír Hrubčík. „Je to zbytečné pravidlo. Rozhodčí mají dost účinných nástrojů, jak postihovat simulanty, od žluté karty až po vyloučení. Navíc mohou nastavit čas.“

Novinka tak možná přežije pouze půlrok. „Po podzimu vše vyhodnotíme. Osobně ale říkám, že se mi to nelíbí,“ uzavřel Jan Zahradníček.

Komuniké VV ČMFS

Ošetřování hráče na hrací ploše – zraněný hráč musí opustit hrací plochu (jako doposud), ale vrátit do hry se smí nejdříve po uplynutí 3 minut. Toto bude zavedeno ihned v ČFL, MSFL a v divizích. Směrem dolů VV toto doporučuje zavést i do nižších soutěží na zkoušku pro následující sezonu.