„Nebýt jeho a třináctileté finanční podpory zlínského fotbalu od jeho společnosti a jejich obchodních partnerů, zlínský fotbal by dnes nebyl na současné úrovni. Na novém představenstvu klubu je nyní k řešení mnoho úkolů, a to jak v oblasti přípravy projektů na zlepšení infrastruktury mládežnického centra areálu na Vršavě i stadionu Letná, chceme v čase posunout výše sportovní úroveň našich mládežnických mužstev i týmu dospělých. V neposlední řadě chceme pro zlínský fotbal získávat nové reklamní partnery, kteří nám pomůžou dosáhnout vytyčených cílů po ekonomické stránce," přiblížil předseda představenstva Milan Plesar, jenž se navíc od nového roku stane i generálním ředitelem klubu po odstoupivším Leoši Gojšovi.

„Spolu s příchodem nových reklamních partnerů bychom rádi, aby za pět let u příležitosti stého výročí založení klubu byl Zlín na fotbalové mapě republiky veřejností i fanoušky vnímán jako zaběhlý prvoligový klub s odpovídajícím zázemím pro sportování mládeže i profesionální fotbal dospělých," shrnul hlavní cíle nový šéf fotbalový ševců.

Kdy jste poprvé dostal nabídku vést zlínský fotbal?

Ve spojení s majitelem Zdeňkem Červenkou jsem poslední půlrok, poté, co jsem ukončil aktivní roli rozhodčího v tuzemských profesionálních soutěžích. Několikrát jsme spolu vše diskutovali a troufám si říci, že se i vzájemně obohacovali. Ve výsledku jsme se shodli na budoucím směřování klubu a mém nástupu do vedení klubu i představenstva. Nových rolí se nebojím, vedení zlínského fotbalu je pro mě výzvou. Do svého lednového nástupu a v jeho počátku se budu především seznamovat s klubem a jeho dosavadním chodem, stávajícími smlouvami a závazky z nich plynoucími.

Jaké máte zkušenosti s novou funkcí?

Od malička do 19 let jsem aktivně hrával fotbal v Otrokovicích, poté se aktivně věnoval 14 let funkci rozhodčího na všech úrovních, poslední dva roky na listině sudích profesionálního fotbalu. Zde mám za sebou dva zápasy v první lize a 44 utkání ve druhé. K tomu jsem deset let působil, s kolegy založil a vedl regionální klub SK Baťov 1930, který sídlí v příjemné prostředí Sportovního areálu Baťov a je dnes se 145 mládežníky jedním z nejpočetnějších co do počtu aktivní mládeže ve Zlínském kraji. U toho jsem vystudoval na ekonomické fakultě VŠB – TU Ostrava obor sportovní management, následně jsem souhrnně prožil téměř čtyři roky ve Švýcarsku. Zde jsem získal cenné zkušenosti ze života místních lidí, jejich mentality i přístupu k životu a také z oblasti přípravy projektů a získávání dotací na jejich realizaci. Moc dobře však vím, že bez týmové práce to nepůjde, všichni musíme táhnout za jeden provaz!

Na páteční valné hromadě jste stihli zvolit nového trenéra v podobě Bohumila Páníka. Byl jediným kandidátem?

Nebylo více jmen, spíše více možností, kam směřovat klub. Nebylo to tak, že bychom se bavili o kýmkoliv vytipovaných jménech, šlo a jde nám o budoucí směr v mužské kategorii a na tom jsme se všichni shodli.

Bude nový trenér nadále plnit i dosavadní roli sportovního manažera klubu?

Ano. Vsadili jsme na anglický model řízení, kdy hlavní trenér bude současně sportovním manažerem a odpovědný za sportovní úsek celého klubu, tedy i z juniorku. Jím vybranými asistenty s posílenou kompetencí budou stávající trenér třetiligové zálohy Jan Somberg a nově také bývalý hráč Zlína Bronislav Červenka. Zbytek realizačního týmu zůstává beze změn, tedy s kondičním trenérem Jelínkem a koučem brankářů Novákem, fyzioterapeutkou Kateřinou David, kustodem Michalem Molkem a lékařem Miroslavem Budošem. O vedení mužstva juniorky rozhoduje sportovní manažer Páník. Uvidíme, jak se tyto změny promítnou do výsledků v jarní části sezóny, budeme v očekávání a následně vše vyhodnotíme.

Jaké cíle dostal druholigovému týmu pro jarní část?

Hlavním sportovním cílem musí být a je s ohledem na kvalitu kádru i realizačního týmu, včetně zázemí, ve střednědobém čase postup do vyšší soutěže. Rádi bychom tento cíl splnili do dvou let. Vede k tomu však poctivá a každodenní práce všech lidí v klubu, od zaměstnanců, klubového představenstva a realizačního týmu včetně hráčů. Pro jarní část této sezóny chceme předvádět pohledný fotbal s umístěním na špici druholigové tabulky. Jako hlavní soupeře v dosažení tohoto cíle i z pohledu infrastruktury vnímám Sigmu Olomouc, Viktorii Žižkov a Karvinou.

A jaký cíl jste si dal vy do funkčního období?

Kdo mě zná, ví, že jsem náročný sám na sebe a taky na své okolí. V klubu musíme všichni ctít společné cíle, táhnout za jeden provaz a vzájemně se respektovat. Zní to jako fráze, ale to je základ, na kterém teprve můžeme něco stavět. Ve spolupráci se zlínskou radnicí i Sportovními kluby Zlín bych rád položil základy přebudování mládežnického centra na Vršavě i postupného dobudování a oprav stadionu Letná. Rád bych, aby se na stadion vrátili fanoušci a diváci. Chci pro ně zatraktivnit zlínský fotbal na hřišti i mimo něj. Nové představenstvo a podpora majitele klubu jsou pro mě zárukou, že se zlínský fotbal posune dál. Cítím taky podporu ze Zlínského kraje i města Zlína, jako že Zlín není jen hokej, ale i fotbal. (Úsměv.)

ZMĚNY V KLUBU

Složení představenstva: Milan Plesar – předseda, Petr Navrátil – místopředseda, František Pilka, Miroslav Lukšík, Vlastimil Fabík. Dozorčí rada: Martina Nejedlá – předseda, Pavel Chwaszcz, Josef Gába.

Šéftrenér a sportovní manažer: Bohumil Páník, asistenti: Jan Somberg, Bronislav Červenka.