Jednoznačným cílem je podle něj vrátit žlutomodré zpět mezi českou elitu.

Jaké budou vůbec vaše kompetence?

Došlo k přerozdělení kompetencí mezi výkonným ředitelem klubu a sportovním ředitelem. Já teď budu mít na starost veškerou sportovní stránku počínaje kontinuitou, která funguje mezi Letnou a Vršavou, a kterou se budeme snažit ještě vylepšit, až po uzavírání smluv s hráči, řešení přestupů či hostování hráčů, hledání nových talentů a podobně. Záběr sportovního ředitele by měl sahat od áčka mužů až po přípravku.

Co bude hlavní prioritou?

Zlín je známý tím, že velmi dobře pracuje se svou mládeží a spoustu fotbalistů pro potřeby prvního mužstva si dokáže sám vychovat. Z tohoto trendu nehodláme uhnout, protože je správný. Zapracovávat co nejvíce odchovanců do A-mužstva budeme chtít i nadále. Proto se ale musíme ještě víc zaměřit na talentované kluky. Nemůže to skončit tím, že jim dáme smlouvu a oni ve svém fotbalovém vývoji ustrnou a spokojí se s tím, že jsou ve Zlíně.

Jaké tedy budou další kroky?

Budeme dbát na to, aby se tito kluci chtěli dál zlepšovat a pracovat na sobě. To je prvořadý úkol. Uzavírat smlouvy proto budeme jenom s těmi hráči, kteří mají do budoucna ambice hrát první ligu. Jenom talent nestačí. A týká se to všech hráčů, i těch stávajících. Podobné nároky ale samozřejmě nejsou kladené jen na hráče, ale na všechny pracovníky klubu, aby i oni odváděli kvalitní práci.

Narážíte tím na zhodnocení investic v klubu?

Přesně tak. Někdo musí nejprve peníze vydělat, potom je dát na provoz a řádný chod klubu a my se nemůžeme v dnešní době chovat jako sociální ústav. Něco za něco. Vedení klubu, diváci, sponzoři, partneři, ti všichni chtějí, aby se vytvořené podmínky promítly i do výsledků. A zdůrazňuji, že podmínky pro fotbal jsou ve Zlíně velice dobré. Počínaje Letnou až po fungující mládežnické centrum se statusem SCM.

Letnou i Vršavu dokonale znáte. Je to velká výhoda?

Jednoznačně. Když jsem nabídku k návratu do Zlína dostal a byl jsem osloven, neváhal jsem ani minutu. Z mojí strany to bylo velmi rychlé rozhodnutí. Jdu do známého prostředí a pro mě je to obrovská výhoda.

Kolik času hodláte věnovat mládežnické akademii na Vršavě?

Hodně. Je jenom dobře, že už rok tam funguje nastolená koncepce a určitá metodika trénování, která přináší první výsledky. My se teď budeme bavit o struktuře realizačních týmů a dalších věcech tak, abychom se i v této oblasti posunuli zase dopředu. I proto se budu zúčastňovat tréninkového procesu a diskutovat o věcech s tím souvisejících.

Od profifotbalu jste si rok odpočinul, co vám to dalo?

Konečně jsem měl více času, abych pozorněji sledoval i první ligu. Navštěvoval jsem pravidelně zápasy naší nejvyšší domácí soutěže a objektivně si musíme přiznat, že první liga je oproti nám o stupínek výš.

Takže cílem bude přiblížit ševce znovu na dostřel prvoligovým klubům?

Jednoznačně. Zlín mít jiné ambice ani nemůže. Loni měl sice velmi slušné výsledky, hrál pěkný fotbal, ale vytyčený cíl nedokázal naplnit. Navíc se ani nepodařilo výhodně prodat žádného hráče, což je další důležitá věc. Přitom Zlín se mohl v posledních letech pochlubit řadou výborných fotbalistů, které vychoval a připravil pro profesionální fotbal počínaje Zdeňkem Grygerou přes Ondru Čelustku a konče třeba Filipem Novákem.

K tomu všemu se tedy ševci musejí vrátit?

Takto bych to neřekl. Ta cesta je nastavená dobře. Musíme totiž vidět, že na jaře hráli první ligu Tomáš Hájek a Jakub Jugas, což může klub v budoucnu zhodnotit. Rovněž jsme blízko k dohodě s Juventusem Turín o působení našeho dorostence Romana Macka v jejich mládežnické akademii. To vše výborné věci. Na spolupráci mezi Letnou a Vršavou tedy můžeme navázat, jen ji potřebujeme trochu zagresivnit.

Asi jde o celorepublikový trend, že?

Přesně tak. I jiné kluby zjišťují, že je mnohem lepší vychovávat si vlastní fotbalisty, než každý půlrok vysázet nesmyslné peníze za různé hostovačky a přestupy. Ekonomicky to je pro ně neúnosné, protože investují peníze do hráčů, kteří nejsou jejich. I proto se v poslední době liga strašně omladila. Ne snad, že by všechny kluby tak prozřely, ale donutily je k tomu okolnosti. V tomto má Zlín před ostatními velký náskok a až potud je vše v pořádku. Nám teď ale půjde o to, aby naši mladí kluci svůj talent potvrdili tím, že jej budou dále rozvíjet a budou schopni hrát na té nejvyšší úrovni. Na druhou stranu klub s těmito talenty musí dobře pracovat a postupně na ně klást čím dál větší nároky.

Použijete nějaký příklad?

Přiblížím to třeba na Tomáši Hájkovi. Před dvěma lety do druhé ligy teprve naskočil a s mužským fotbalem na profesionální úrovni se spíš seznamoval. Zodpovědnost ležela na jiných a zkušenějších hráčích. Letos na jaře si ale udělal dobré jméno v Hradci Králové, zajímají se o něj prvoligové kluby a je na něm, aby teď u nás potvrdil, že tento zájem je oprávněný. A to může potvrdit jen v těžkých mistrovských zápasech, kdy bude pod určitým tlakem. Teprve tam to poznáme.

Poznar je blízko návratu zpět

Tomáš Poznar by se měl dle všeho co nevidět zapojit do letní přípravy ševců. Zlínský útočník, který strávil předchozí týden a půl ve Znojmě, pravděpodobně dres prvoligového nováčka neobleče. Nemalou roli v tom sehrála i finanční situace ve znojemském klubu.

Zároveň asi půjde o poslední příchod či návrat na Letnou. Stávající kádr už se bude jen zužovat. „Nejpozději do úterý bychom chtěli dotáhnout všechny smlouvy, které klukům dobíhají, aby hlavní trenér věděl, s čím půjde do sezony a měl klid na práci," uvedl Skácel.

Kromě Romana Dobeše, jenž dostal svolení k hledání nového angažmá, opustí podle stávajících indicií zlínský klub i další zkušený fotbalista Bronislav Červenka, jemuž v neděli vypršela smlouva.