VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oddaný kouč Páník: Pokud něco nedotáhnu do perfektního konce, nejsem spokojený

Zlín - /ROZHOVOR/ Je to nekorunovaný král. Fotbalový trenér Bohumil Páník dovedl Zlín k historicky nejúspěšnějšímu podzimu v české lize. Je na něm poznat, jakou má radost, ale jako správný člověk je náročný a nachází malý nedostatek. „Jestli jsem si vyhodnotil podzim jako fantastický? To by byl, kdybychom alespoň jednou z posledních dvou utkání vyhráli. Byly to porážky v domácím prostředí, to těžko skousávám," přiznal.

8.12.2016 1
SDÍLEJ:

Trenér Zlína Bohumil PáníkFoto: DENÍK/archiv

„Nicméně vše zlé je pro něco dobré. Víme, k čemu se vrátit. Dukla a Slavia použily naše zbraně. My se posouváme po herní stránce, ale chybí nám účinnost. Musíme najít rovnováhu," dodal 59letý rodák z Přílep v rozhovoru pro Deník.

Každopádně počet 31 bodů a čtvrté místo v tabulce jsou skvělé. Osobně za schopností uhrát tyto výsledky vidím výbornou letní přípravu. Souhlasíte?

Já znovu říkám, že rozdíly mezi mužstvy jsou minimální a někdy vám fotbal dá víc a jindy si to vezme. Nicméně je fakt, že jarní neúspěchy nás jako tým utužily. K tomu se podařilo dobře doplnit kádr, přičemž odešel jen Koreš. Později také Poznar, ale zároveň se v té chvíli povedl výborný tah, když jsme získali Harbu. Herní způsob má sice jiný než Poznar, ale je účinný ve velkém vápně. Několikrát nám vystřelil tři body. Jinak mužstvo dostalo v nové sezoně šanci se zvednout a to se mu povedlo. Zvládlo mentálně těžké zápasy s Příbramí či Karvinou a využilo zaváhání výborných českých týmů. V Plzni či na Slavii jsme papírově neměli bodovat.

Vy jste byl v červnu jednou nohou propuštěný z funkce. Kde se ve vás vzaly síla a metody na to, abyste mužstvo opět nasměroval na vítěznou notu?

Vždycky je to o síle prosadit si své. Jsem perfekcionista, a pokud něco nedotáhnu do konce z hlediska perfektnosti, nejsem spokojený. Hráčům se někdy zajídají tréninky, že vypadají pořád stejně. Ale tady je vodítko k úspěchu. Podstoupit dril aneb stokrát opakovat akci a pak ji zahrát v utkání. Krásně, pohodově, volně trénovat, aby to hráče bavilo a pak si říkat, že výsledky přijdou? Tak to nejde. Respektive procento úspěšnosti bude v tomto případě malé.

Máte inspiraci, kde vámi ražený způsob funguje?

Byl jsem na stáži ve francouzském Lille. Ještě když tam hrál David Rozehnal. Viděl jsem drilové věci a testy, o kterých se našim hráčům ani nezdálo. Možná k tomu v zimě sáhnu a udělám takovou baterii testování, aby to hráči poznali. Test v akademii Lille se skládá z drilového, opravdu drilového běžeckého tréninku dvakrát čtyřicet pět minut. Občas je v tom nějaké vystřelení na bránu.

Média a veřejnost si vašich kvalit patřičně všímají. Stáli při vás i na jaře a teď jejich uznání ještě zesílilo. Ceníte si toho?

(přikyvuje) Vnímám přízeň, velice si jí vážím a jsem zavázán. Diváci mi i po posledním utkání se Slavií (0:4) říkali, že se jim fotbal líbil. Je to hezké, ale já zas říkám, že líbivost je jedna věc a dosažení cíle, tedy vítězství, věc druhá. Budu se snažit, abych ve Zlíně odvedl co nejlepší práci.

V dobrém fungování Zlína je hodně cítit i osobnost Zdeňka Grygery. Je vám blízká jeho práce?

Máme hodně podobný pohled na fotbal a pro celý realizační tým jsou jeho postřehy výborné. K tomu nás uvádí do obrazu, jak probíhají různá jednání a tak dále. Než přivedeme posilu, víme o hráči všechno, protože dokáže získat obrovsky cenné informace. Z toho pramení to, že jsme se ani v jednom případě nezmýlili. A samozřejmě uzavírá to jeho schopnost oslovit posilu tak, aby dala přednost Zlínu před jinými týmy. Dřív to nebylo jednoduché, teď věřím, že už jsme lepší adresou.

Jak sleduji a vnímám český fotbal, zastávám pohled, že řada klubů pracuje pohodlně až špatně a vy jste to nyní dosvědčili. Stačil vám jen rok a půl v lize na to, abyste měli vyvážené mužstvo, atraktivní herní tvář, byli disciplinovaní, mentálně silní a dostali se do špičky. Většině se to nepovedlo za mnohem delší období. Vidíte to stejně?

Nemůžu hodnotit jiné kluby. Ono důležité je mít nějakou představu a té se držet. Nechybělo moc a ve Zlíně bych teď nebyl. Mohl přijít jiný trenér, který by věci pozměnil… Ale třeba by výsledky byly ještě lepší, třeba by klub byl první. Nebo by efekt byl opačný. To člověk neví. Nelze něco tvrdit, to bychom museli vidět do budoucnosti nebo do minulosti a to je dobře, že s časem ani prostorem nedokážeme manipulovat. Má se žít v přítomném čase a v něm pracovat. Ne čekat, že nám něco zadarmo spadne shůry. Konkrétně fotbalu je potřeba obrovsky dát, aby vám to vrátil.

Když se zaměříme na klíčové momenty v samotné sezoně, které vás katapultovaly do špičky, začaly výhrou v Plzni? Po ní mužstvo evidentně uvěřilo, že se dovede rovnat s nejlepšími.

Musíme si přiznat, že jsme tam přijeli v pravou chvíli. Soupeř nebyl zkonsolidovaný, trenér Pivarník se teprve orientoval v klubu a hráčích. Dnes už je Plzeň někde jinde. Na jaře nás s ní čeká velmi těžký zápas. Využili jsme toho, že tehdy nebyla v pohodě a ano, hráči poté uvěřili, že dokážou hrát s nejlepšími. Vztahuje se to i k utkání na Slavii.

Uprostřed podzimu to vypadalo na velký problém, když se zranil Diego Živulič, ale Ibrahim Traoré díru zacelil, že?

V tom období nám vypadli i Janíček a Hnaníček. Na těchto třech soubojových hráčích měla stát hra záložní řady. Případně ještě na Holíkovi, který je jiným typem. O Traorém mi bylo vykládáno, že je to spíš útočník, co má hrát v prostoru devět nebo deset. Já jsem však viděl, že aby uplatnil přednosti a běhal, musí být volnějším hráčem v prostoru. Na pozici defenzivního záložníka nám pak úplně změnil fotbal. Je to šestka, přes kterou se nemusím bát hrát. Při hodnocení mi vyplynulo, že ztratil v tom prostoru minimum míčů, a když nějaký ano, okamžitě jej zase získal. Jeho výkony byly na velmi vysoké úrovni a to se s ligou teprve seznamoval. Věřím, že jeho možnosti jsou ještě daleko větší.

Kaňka ve vaší pohádce přišla až na závěr kvůli zmiňovaným domácím porážkám. Líbilo se mi však, že jste se na nic nevymlouvali ani nic neobhajovali. Vidím na tom, že nejste uspokojení.

Je potřeba si příčiny přiznat a vystoupit s nimi. Když držíme míč, nesmíme se dopustit chyb a otevřít soupeři prostory pro protiútoky. My jsme toto z hlediska defenzivy nedokázali dobře ovládat.

Podzimní epizoda má tečku, další boje přijdou na jaře. Nebudete teď mít bezesné noci z toho, co se stane s kádrem?

Seděl jsem s vedením a chceme, aby nikdo neodešel nebo případně, aby do týmu přišli dva hráči, kteří by posílili některé posty. Nabídka došla zatím jediná.

Ano, řeší se spojení Jugas a Sparta. Kolem Hájka se pak motá Plzeň a lasa asi budou svištět nad Vukadinovičem. Jsou to hráči zralí na velký přestup?

Nerad bych se k tomuto vyjadřoval. Vždy ukáže čas, jestli hráč odešel ve správný moment a hlavně na správnou adresu. Zatím nás opustili jen útoční fotbalisté, což je malý zázrak, protože je těžko vychováváme. Do výborných týmů ze Zlína v minulosti přestupovali defenzivní hráči. Takový zázrak ale přichází s tím, když střílíte góly a děláte dobré výsledky. A to je zas týmová práce a ta začíná bráněním od vrchu. Pořád si myslím, že způsobem, jakým bránili Železník s Poznarem, nebrání žádná jiná útočná dvojice.

Fanoušci jsou napjatí také z toho, jak dopadne jednání s Harisem Harbou. Předpokládám, že jste o něj vyjádřil velký zájem, je to tak?

Ano. Rozhodne se v nejbližších dnech, jestli u nás zůstane.

Na jaře bude vaším cílem udržet se v první pětce?

Ano. To kdyby se nám povedlo, byl by to obrovský úspěch a evropský pohár by nás neminul. Navíc i v MOL Cupu jsme už hodně daleko, kdežto někteří silní protivníci vypadli, takže i tady máme velkou šanci se poprat o úspěch.

Jaký program mají hráči v těchto dnech?

Dnes (rozhovor vznikal ve středu odpoledne – pozn. red.) jsme završili společný program. Byli jsme na tenise, ale jen ti, co bydlí tady. Zahraničním fotbalistům jsme umožnili odjet domů dřív. Hráči mají teď volno a v období čtrnácti dnů před nástupem do zimní přípravy, která začne 2. ledna ve 13 hodin, mají podstoupit zátěžové tréninky. Zapsané je přinesou na sporttesterech a my si vyhodnotíme, jestli je udělali poctivě, nebo ne. Praktikujeme to proto, abychom pak zbytečně neběhali kilometrové dávky po lesích. Hráči by měli přijít připravení, jak bývá zvykem v NHL, která má rozjezdové kempy.

Absolvujete znovu zimní soustředění v Turecku?

Je to v plánu. Dohledáváme i soupeře, ale podrobnosti budeme znát v dalším průběhu prosince.

Užíváte si už v klidnějším období předvánoční atmosféru?

V pondělí jsme měli zabijačku, takovou klasickou valašskou. (úsměv) Vše bylo krásně připravené. Potom následovalo posezení s vedením. Bylo to neformální, pohodové, tak jak se v tomto klubu sluší a patří. Takže to byla první známka toho, že se Vánoce blíží. A další mě teprve čekají. Program připravuje manželka, která chce vždycky vědět volné termíny, a já ji zklidňuji, že ještě ne, že ještě na to nemám nachystanou hlavu. Tak já věřím, že od zítřka už tu hlavu nachystanou mít budu. (úsměv)

KOMENTÁŘ

Mám radost, že je trenér Páník odměněný

Mám rád inteligentní a schopné lidi. Je jich poskrovnu, a tak jsme kolikrát na úřadech a jiných institucích rozčarovaní z toho, že tam trávíme velkou porci času a pracovníci s námi jednají jak s hadrem. Možná se mýlím, třeba je jich hodně, ale pohybují se na nižších pozicích. A to je ta chyba.

Případ inteligentního a schopného trenéra Bohumila Páníka to není. To je muž na správném místě a podle toho jdou vidět výsledky Zlína. Avšak i on o místo, které si zaslouží, málem přišel. Když se na jaře mluvilo o jeho odvolání, bylo mi z toho smutno.

Ač mě život naučil nepoužívat žehravá slova a nepozastavovat se nad nespravedlnostmi, tehdy jsem se tomu úplně neubránil. Měl jsem poznanou osobnost pana Páníka a viděl jsem, jakou práci s týmem za rok a čtvrt odvedl. Byl jsem přesvědčený, že nepovedené výsledky jsou dočasné.

Že v situaci nastal zvrat, z toho jsem měl radost. A ještě větší radost mám z toho, že dokázal, jaký by to byl omyl jej odvolat a že byl za svou poctivou práci odměněn. Pan Páník není jen inteligentní a schopný, ale také velmi férový a lidský. Takovým osobám moc přeji a u zlínského kouče na tom nemění nic ani to, že to s ním mám někdy v zápalu jeho práce složitější.

Jan Šmíd, sportovní redaktor Deníku

Autor: Jan Šmíd

8.12.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Zlínští hokejisté (v modrém) v 16. kole extraligy doma hostili Liberec. Na snímku brankář Kašík

Kašík v euforii: Neskutečné. Straší nás minulé roky

AKTUALIZOVÁNO

Hokejisté Zlína předvedli další famózní finiš a zdolali Liberec

Další obrat dokonán! Hokejisté Aukro Berani Zlín dokázali dotáhnout další obrat. Tentokrát po dvou slepených gólech během 42 vteřin Liberec vedl 2:0. Jenže beranům stačily poslední dvě a půl minuty, aby vyrovnali na 2:2 Lotyši Robertsem Bukartsem a Ralfsem Freibergsem.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Výsledky voleb ze všech obcí v našem okrese

Emocemi a překvapeními nabitý volební víkend přinesl spoustu zajímavých změn, výsledků a reakcí. Tištěný pondělní Deník jich bude plný.  

Alena Gajdůšková: Radost mi kazí neúspěch, chci bojovat za pacienty

S rozporuplnými pocity se vrací do vrcholové politiky Alena Gajdůšková z ČSSD. „Z výsledků sociální demokracie jsem smutná a nešťastná. V kraji máme jediný mandát a získala jsem ho já. To je pro mě velice rozporuplné. I vůči Antonínu Seďovi, kterého takto ve sněmovně střídám a který byl vždycky slušným politikem,“ říká Gajdůšková.

Po patnáctileté práci poslance půjdu normálně pracovat

„Ani v těch nejčernějších snech,“ komentuje sociální demokrat Antonín Seďa volební výsledek jeho strany. Stejně jako řada jeho spolustraníků ve sněmovně končí. Po 15 letech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení