„Normálně chodí na derby tisícovka, ale protože oba kluby začaly soutěž vítězně a domácí navíc posílil jejich odchovanec, ikona a bývalý ligový špílmachr Tomáš Polách, podle posledních informací má být zájem až dvojnásobný," potvrdil kouč slavičínského TVD Vladislav Straka. „V Brumově je vždy větší návštěva a bouřlivější než u nás. Ale opravdu nevím, proč tomu tak je," krčí rameny zkušený kouč.

V Brumově si však velké iluze zájmu místních nedělají. „Patnáct set lidí by byla skvělá návštěva. Spíše ale čekám, že dorazí okolo tisícovky fandů," myslí si asistent trenéra Mičegy Josef Novák.

„Lidé budou ovšem zvědaví, jak jsme se vypořádali z odchody a i naši nedávní fotbalisté, v současnosti hrající v dresu soupeře, zřejmě potáhnou," tuší Novák.

Přestože derby nikdy nemá favorita, ve většině případů vyhrává domácí výběr. Ale pozor, poslední tři měření sil ovládl Slavičín, který zejména v uplynulé sezoně byl tahounem divizní skupiny E.

„Domácí hodně prahnou po odplatě, ale i my si chceme něco odvézt. A nadílka to není," směje se Straka.

„Soupeře jsem viděl o víkendu, kde jsem byl zvědavý zejména na Martina Kováře. Čeká nás kvalitní soupeř, kde hru podle očekávání diriguje Polách. Musíme jej eliminoval více než ve Valmezu, kde si dělal, co chtěl. Ale že bychom jej osobně bránili až na záchod, to nehrozí," dodal s úsměvem Straka, v jehož výběru bude chybět jen dlouhodobě zraněný Macek.

„Vítězná sestava se sice nemění, ale protože Pepa Lukaštík začal od úterka s tréninkem, změna je možná. Prý si derby nemůže nechat ujít," dodal kouč TVD.

V Brumově mají zatím základní sestavu s otazníkem. „Strnad s Kořénkem jen vyklusávali po lehčím zranění. Ale z dovolené se vrátil Horáček. Snad nastoupíme kompletní," věří Novák.

Sázet se s Poláchem nemá cenu, směje se před derby Švach

Petr Švach (ve žlutém). Ilustrační foto./ROZHOVOR/ Sice to už „nežere" jako před lety, ovšem derby s Brumovem jsou pro něj vrcholem divizní sezony.

„Protože se všichni navzájem známe, duely jsou vždy vyhecované a tvrdé. Za ty roky ale už vím, co nás čeká. Přijde dost lidí, kvůli posile Poláchovi ještě více než normálně. Opět to bude hodně bolet," usmívá se 32letý záložník Slavičína Petr Švach.

S největší hvězdou soupeře jste se potkal ve druholigovém Zlíně, naposledy jste spolu hráli před dvěma roky. Jak na spolupráci s Tomášem Poláchem vzpomínáte?

Jen v tom nejlepším, nyní jsme velcí kamarádi. Přitom do té doby jsem jej znal jen z televize. Hned jsme si ale padli do oka, jezdili spolu na tréninky, při výjezdech spali spolu na pokoji. Brzy jsem poznal, že je Tomáš nejen skvělý fotbalista, ale i skromný a skvělý člověk. Asi je znát, že my kluci z Valašska jsme jiní. (Smích.)

Volali jste si před derby? Proběhla nějaká sázka?

Tento týden ne, ale voláme si často. A sázet se s ním? To nemá cenu. (Smích.) A je jedno v čem. Naposledy to bylo v tenise a ve finále mi hodně otevřel oči. Byla to jednoznačná záležitost pro Tomáše.

Jakou očekáváte návštěvu?

Prý má být rekordní. Vše hovoří pro dobrý fotbal, věřím, že padne i hodně branek. A můj typ na výsledek? Hlavně neprohrát, skvělý by byl 3:3. Oba celky umějí hrát dopředu, navíc nám betonování moc nejde. Když jsme to zkusili, vždy jsme rychle inkasovali.

Prý se vašemu derby začíná přezdívat Valašské El Clásico. Je to pravda?

Já tomu spíše říkám turecké derby Galatasaray – Fenerbahce, taky pěkná divočina. Navíc přestupy mezi těmito celky jsou téměř nemožné.

Ale před sezonou právě z Brumova přišli hned čtyři hráči. Už vypsali nějaké speciální motivační prémie?

Ano, všichni čtyři, Ondra Školník, Bublák, Chovanec a Vypušťák. (Smích.) Loni nás pro změnu motivoval Pepa Lukaštík. Určitě se pokusíme je potěšit. Určitě nejedeme do Brumova na výlet, ale pro body. Vždyť poslední čtyři zápasy jsme neprohráli, navíc poslední tři vyhráli! ⋌(mb)

Polách: Péťa je bezprostřední, baví celou kabinu

Tomáš Polách, fotbal Zlín./ROZHOVOR/ Po sedmnácti letech vyběhne na trávník, kde začal s fotbalem. Postaví se proti Slavičínu, kde se narodil. Velká postava brumovského klubu Tomáš Polách bude chtít kamarádům v čele s Petrem Švachem pořádně zkazit náladu před zítřejším obědem.

„Péťa je bezprostřední kluk, máme spolu výborný vztah," pochvaluje si velké kamarádství Tomáš Polách. To ale nyní půjde na devadesát minut stranou.

Co od Slavičína očekáváte?

Tím, že jsme my i oni vyhráli první zápas, očekávání budou velká. Je ale jasné, že Slavičín bude úplně jiný soupeř, než bylo Valašské Meziříčí. Přijede tým, který je poskládaný z hráčů, kteří už v divizi odehráli spoustu zápasů. Ale je tam spousta kluků, kteří prošli první i druhou ligou. Musíme se na ně nějak připravit.

Derby Brumova se Slavičínem se říká valašské El Clásico. Cítíte to podobně?

Asi ano. Je to nejbližší soupeř. Bude to trošku vyhecovanější. V posledních zápasech měl Slavičín většinou navrch. Vzájemná bilance hovoří pro Slavičín. Uvidíme, jak to dopadne v neděli.

Čím to je?

Samozřejmě tím, že mají daleko zkušenější mužstvo. V Brumově hraje spousta mladých kluků, kteří z dorostu nebo nižších soutěží naskakují rovnou do prvního týmu. Hrají divizi první nebo druhý rok a mají spoustu let před sebou. Ve Slavičíně je zkušenější tým. V tom je ten největší rozdíl.

Prý se hodně lidí těší na váš návrat na brumovský trávník a má přijít patnáct set diváků. Je to reálné?

Myslím, že ne. To je přehnané. Ale věřím, že přijde hodně lidí z Brumova, Slavičína a nejbližšího okolí. Hlavně abychom jim předvedli dobrý fotbal.

S Petrem Švachem jste velcí kamarádi. Budete si volat?

Už se mi teď ozval. Dva roky jsme spolu byli ve Zlíně. Máme spolu výborný vztah. Péťa je bezprostřední kluk, který dokáže bavit celou kabinu. Nikdy neměl žádný problém, s každým vycházel. Odehráli jsme toho spolu hodně. Odešel jsem ze Zlína asi rok po něm, i tak jsme spolu v kontaktu. Voláme si docela často, všechno probíráme. Stejně jako s dalším hráčem Slavičína Pepou Lukaštíkem. Hrávali jsme spolu v Brumově, pak jsme spolu byli rok v Synotu. Vesměs všechny kluky ze Zlína, kteří hrají ve Slavičíně, znám. Navíc jsou tam kluci, kteří skončili v Brumově. Bude to zajímavé.

Proběhne nějaká sázka?

To určitě ne. ⋌(dan)