Zlínští fotbalisté si v závěrečném utkání tureckého soustředění ověřili, že se mohou měřit i s udatnějšími protivníky. Hubenou výhru 1:0 nad předním litevským mančaftem v Beleku spíše vydřeli. I tak je ale upracovaný triumf nad FK Südova příjemnou tečkou za desetidenním pobytem na pobřeží Středozemního moře.

„Byl to těžký zápas proti velmi silovému soupeři. Bylo náročné se prosadit. Měli jsme tam pár nacvičených věcí, jako třeba dlouhé nákopy za obranu, zadáci ovšem byli hodně vysocí, bylo těžké se tam dostat,“ říká mladý útočník Fastavu Patrik Slaměna.

Sedmnáctiletý dorostenec se sice v Turecku střelecky neprosadil, přesto v přípravných zápasech ukázal svůj potenciál a rozhodně zvýšil konkurenci ve zlínském útoku.

Úterní výhru trefil z trestného kopu Bosňan Mirzad Mehanović, který uklidil balon do sítě chytrou ranou přes zeď. Další střely ani šance se neujaly.

„I když to vždycky může být lepší, zápas se díky výhře hodnotí dobře,“ uvedl asistent zlínského trenéra Jan Kameník.
Páníkův mladší parťák ocenil také výkon litevského celku.

„Soupeř byl velmi silný, důrazný, ale zároveň měl v sestavě taky dobré fotbalisty,“ všiml si Kameník.

„Proti nám stálo družstvo, které mělo svoji kvalitu. O to je lepší, že jsme neinkasovali a dokázali se prosadit ze standardní situace,“ přidává.

Že byl přípravný zápas plný soubojů, jednomu z trenérů Fastavu nevadilo.

„Je potřeba změřit síly i s takovým soupeřem. Je dobře, že to kluci zvládli, že se s tím porvali a že ty souboje vyhrávali,“ těší Kameníka.

Pozitivně bojovný duel hodnotil také hlavní kouč Fastavu Bohumil Páník.

„Věděli jsme, že Süduva je abnormálně tvrdý soupeř, že to bude boj. V sestavě má vysoké, fyzicky obrovsky připravené hráče. Terén však k tomu taky přispěl,“ říká jednašedesátiletý odborník.

První půle se Páníkovi ještě tolik nelíbila. Po přestávce už začali ševci na nerovném povrchu dominovat.

„V prvním poločase to bylo extrémně bojovné utkání, po přestávce jsme postupně přebírali iniciativu. Naše kreativní hráči do toho dali fotbal a rozum, což vyústilo ve vítězný gól,“ uvedl šéf zlínské střídačky.

I když výkon nebyl zdaleka ideální, složité utkání splnilo svůj účel.

„I když poslední zápas bývá vždycky těžký, protože půlka hlavy už je doma a my ve středu odlétáme,“ připomíná Páník.

Desetidenní soustředění hodnotí pozitivně. Páníkovi se zamlouvalo prostředí v Beleku, hotel, počasí a především přístup hráčů.

„Všichni to vzali za správný konec. Hlavní je, že jsme udělali objemy a odehráli tři kvalitní utkání. A že jsme to ve zdraví přežili,“ dodal s úsměvem.

Od čtvrtka se fotbalisté Fastavu začnou připravovat v domácích podmínkách. Ve Zlíně je přivítala teplota kolem nuly a čerstvá sněhová přikrývka.