VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pantálek: Povinnosti v Evropské lize? To je na slohovku

ROZHOVOR / Tiraspol (Od našeho zpravodaje) – Mezi fotbalovými činovníky má primát, který mu nikdo ze zkušenějších kolegů a ostřílenějších šíbrů nevezme.

23.11.2017
SDÍLEJ:

Sportovní sekretář zlínského klubu Lukáš Pantálek je v necelých pětadvaceti letech nejmladším funkcionářem v české nejvyšší soutěži i v Evropské lize.Foto: Dalibor Michalčík

Lukáš Pantálek je v necelých pětadvaceti letech nejmladším funkcionářem v české nejvyšší soutěži i v Evropské lize.
Sportovní sekretář zlínského klubu však i přes svůj nízký věk patří ke klíčovým lidem ve vedení Fastavu. „Každý se mě ptá, kolik mi je let a jak jsem se k této funkci v takovém věku dostal,“ přiznává v ekluzivním rozhovoru pro Deník Pantálek.

Zatímco kolegové z HET ligy si na mladého činovníka zvykli, evropští činovníci při seznamování nechápavě kroutí hlavami. „Někteří si o mě myslí, že jsem hráč. Jednou na organizační schůzce před zápasem si ze mě delegát z UEFA udělal srandu, že bych se měl rozcvičovat na hřišti a ne sedět na schůzce,“ říká s úsměvem Pantálek.

Jak jste se k funkci sportovního sekretáře dostal?
Moje kariéra ve vedení zlínského klubu začala během psaní bakalářské práce při působení na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. V podstatě se všemi lidmi v klubu jsem se znal, protože jsem od pěti let hrál ve Zlíně fotbal a všichni mi hodně pomáhali k úspěšnému dokončení bakalářky. Prakticky ihned po závěrečné zkoušce mi bývalý ředitel Jakub Holcman nabídl pozici, a tak jsem tady zůstal.

Od koho jste se práci sekretáře učil?
Učím se každý den. Ve vedení klubu vždy byli velmi přátelští a profesionální lidé, kterých si opravdu vážím za to, jak mi pomohli a stále pomáhají. Na začátku mě zaučovali a byli mi k dispozici právě Jakub Holcman a Marek Kalivoda. Po celou dobu působení se především učím od pana majitele Zdeňka Červenky a Zdeňka Grygery, kteří jsou ve svém oboru velkými profesionály a mými vzory. V posledním roce mi dal hodně nových zkušeností náš pan ředitel Leoš Gojš.

Co všechno vůbec práce sportovního sekretáře ligového týmu obnáší? Co máte v klubu na starosti?
Tato práce je hodně rozmanitá. Na starosti mám především komunikaci s Fotbalovou asociací České republiky, UEFA a samozřejmě s českými kluby. Zabezpečuji všechna domácí utkání ať už v české lize, tak i v Evropské lize, ticketing a samozřejmě naši mládež na Vršavě. Vše se vzájemně v klubu propojuje a myslím si, že jsme dobře sehraný tým.

Platí, že nejvíce práce máte v letní nebo zimní přestávce?
Ano, je to tak. Spousta lidí si myslí, že během pauzy se toho v klubu moc neděje, ale je to právě naopak. Vše se chystá na novou sezonu. Ať už přes materiální zabezpečení, administrativu nebo hlavně přestupy. Na plné obrátky se v podstatě nepřetržitě jede celý rok. Obzvláště v přestupovém období je každý den důležitý a nesmí se promarnit.

Přibyly vám díky účasti Fastavu v Evropské lize povinnosti navíc?
Bezesporu ano. Nedá se to s českou ligou vůbec srovnat. Tohle je úplně jiný svět, kde se nesmí přehlédnout žádné maličkosti. Povinnosti začaly už začátkem července letošního roku, kdy v Olomouci proběhla třídenní návštěva delegátů z UEFA a zkoumalo se, co je potřeba udělat k přípravě domácích zápasů. UEFA si důrazně hlídá svoje partnery a nedovolí, aby se na stadionu objevil jiný komerční název, než jsou ty jejich, takže s tímto bylo hodně práce. V den utkání musí vše fungovat přesně na minuty. Ať už je to příjezd autobusu s hráči na stadion, příjezd sanitky a hasičů, opuštění hráčů z kabiny a mnoho dalších. Další věc, na kterou UEFA velmi dbá, je bezpečnost a všechna bezpečnostní opatření, která jsme museli zavést. Je toho opravdu požehnaně a na tuto otázku bych mohl napsat slohovou práci. (úsměv)

K Evropské lize ale patří i příjemné věci. Jak si třeba užíváte setkání s předními evropskými funkcionáři z Kodaně, Moskvy či Tiraspolu?
Jsou to pro mě obrovské a neocenitelné zkušenosti. Poprvé jsem se s nimi setkal na losování v Monaku, kde ihned po oficiálním losování probíhá vyjednávání mezi samotnými kluby. Jsou to profesionálové ve svém oboru, kteří udělají vše pro blaho svého klubu.

Chodíte i na oficiální předzápasové obědy?
S výjimkou utkání v Tiraspolu, kde jsem se ho zúčastnil, na obědy nechodím. Mým úkolem je tyhle obědy zajistit při domácích utkáních. Na předzápasové obědy se chodí do nejluxusnějších restaurací v daném městě a například v Kodani se šlo do dvouhvězdičkové michelinské restaurace. Co mi ale povídal pan majitel, tak se moc nenajedl a dal by si radši guláš. (smích)

Dá se vůbec funkcionářské zázemí Fastavu srovnat s těmito evropskými celky?
Samozřejmě že v takových evropských klubech je daleko širší management, ale to také je otázkou rozpočtu, se kterým se nemůžeme srovnávat. Ale na našem klubu jde vidět, že i v takovém počtu vše zvládáme a baví nás to.

Musel jste hodně vylepšit angličtinu?
S angličtinou nemám žádný problém. Učím se ji od malička a poslední rok ji používám denně. Bez znalosti anglického jazyka by se velice těžko dala dělat tahle práce.

Jaké zkušenosti máte s kolegy z ostatních ligových klubů? Jste s nimi v pravidelném kontaktu?
Ano, jsme pořád. Vždy před každým ligovým kolem jsem týden dopředu v kontaktu a dáváme vše dohromady.

Se kterým činovníkem máte nejlepší vztahy?
Prakticky s každým činovníkem v ostatních klubech si velice dobře rozumím a jsme kamarádi. V poslední době i vzhledem k tomu, že hrajeme evropské zápasy v Olomouci, tak si dobře rozumím s Adamem Košařem, který v Sigmě dělá manažera.

Je rozdíl, když jednáte s českými nebo zahraničními funkcionáři?
Základ většiny těchto jednání je stejný. S tuzemskými funkcionáři jsem víc kamarád a víc v kontaktu, kdežto se zahraničními je to založené na větší profesionalitě.

Týkají se vás i přestupy hráčů? Mluvíte do nich, nebo je to ve Zlíně pouze věcí majitele pana Červenky a sportovního ředitele Grygery?
Do přestupů vůbec nezasahuji. Mým úkolem je vždy správně administrativně tyhle přestupy zajistit. Vždy za mnou přijdou, že mám vše připravit na přestup k danému hráči a já začnu papírovat a komunikovat s bývalým klubem hráče.

Co všechno za běžný pracovní den stihnete?
Začnu tím, že fotbal je specifická věc a nemůže se srovnávat s normální firmou, vše je odlišné. Každý den je zcela jiný. Náplň práce mám každý den jinou, protože většinou se objeví náhlé situace, které se musí ihned řešit. Všichni v klubu makáme na plné obrátky.

Dostanete se při vašem každodenním vytížení i za hráči do kabiny?
Ano, každý den. Když po hráčích potřebuji spolupráci, zajdu do kabiny nebo si je zavolám k nám do kanceláře. Ať už se jedná o individuální požadavky, vstupenky a jiné věci. V poslední době tyhle záležitosti řeším hlavně s Davidem Hubáčkem, který je spojka mezi mnou a kabinou.

Autor: Libor Kopl

23.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 16 000 Kč Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z pryže Gumař divize výroba. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Čtyřsměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 26. Poznámka: Náplň práce: , - příprava a míchání gumárenských směsí, , - řízení výrobních linek, strojů a zařízení na výrobu polotovarů,, - kompletování polotovarů na konfekčním stroji,, - lisování pneumatik,, - kontrola kvality a dokončení pneumatik., , Požadavky: , - práce ve směnném provozu, , - spolehlivost., , Benefity: , - 13. a 14. mzda, , - příspěvek na stravu až 70 %, , - penzijní připojištění 650 Kč/měsíc, , - sleva na pneu až 60 %, , - flexi Pass 1.000 Kč, , - 25 dnů dovolené, , - příspěvky na dětskou rekreaci, , - odměny za pracovní a životní výročí., , Nástup dle dohody.. Pracoviště: Continental barum s.r.o. - sídlo, Objízdná, č.p. 1628, 765 02 Otrokovice 2. Informace: Dorota Zouvalová, . Výroba - Výroba Obsluha strojů 15 000 Kč Obsluha stacionárních strojů a zařízení Šička - jednoduché šití návleků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Výhody: stravenky, příspěvek na penzijní připojištění. Pracoviště: Moravia plast, spol. s r.o., Vavrečkova, č.p. 7029, 760 01 Zlín 1. Informace: Jakub Janoš, +420 573 776 303. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 98 Kč Prodavači v prodejnách Prodavači / Provozní pracovníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 98.5 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: trestní bezúhonnost, spolehlivost, pracovitost, Náplň práce: prodej, příjem a ukládání zboží, asistence handicapovaným zaměstnancům, Pracovní doba: 7:00 - 12:00 hod., 12:00 - 19:00 hod. střídání po týdnu, možnost dohody pracovní doby, Zájemci o pracovní místo se hlásit telefonicky, nebo osobně po telefonické domluvě.. Pracoviště: Drahomír čevela - zlín, třída Tomáše Bati, č.p. 6, 760 01 Zlín 1. Informace: Drahomír Čevela, +420 602 704 005. Výroba - Obsluha normalizačního stroje. 30 000 Kč Obsluha normalizačního stroje. Společnost Ekotrend Ludky, s.r.o. se sídlem v Ludkovicích, zabývající se výrobou PVC drtí a granulátů, hledá do nepřetržitého provozu pracovníka na HPP. Hrubá mzda 25.000 – 30.000 Kč. 12hodinová směna (denní/noční). Nab.: finanční jistotu, spolehlivost, férové jednání, 120-140 Kč/1hod., měs. odměny v závislosti na přístupu k práci. Požadujeme: výborný zdravotní stav, zodpovědnost. Kde: Ludkovice, okres Zlín.

Futsal Zlín. Ilustrační foto.

Futsalisté Zlína zabrali. První výhru urvali s Baníkem Ostrava

Ilustrační foto

Emotivní peklo na fotbale v Nedachlebicích: inzultace, divadlo, výhrůžky

Stolně tenisový zápisník Lubomíra Hotaře

Druhým hracím víkendem pokračovaly ligové stolně tenisové soutěže. V nich se nejvíc dařilo druholigovým mužům Zlína.  

Jiří Klement měl v Chřibském maratonu druhou příčku pod kontrolou

David Pelíšek z Fortexu Moravský Beroun a Martina Novotná z pořádajícího Aletického klubu z Kroměříže v sobotu vyhráli 46. ročník Chřibského maratonu.  

Basketbalový reparát hotový

Reparát za výpadek z Olomouce je hotový. Prvoligoví basketbalisté Zlína uspěli na palubovce Jihlavy a vyhráli třetí ze čtyř zápasů v nové sezoně.

Tabulka Z V R P S B
1. SK Slavia Praha 11 9 0 2 27:7 27
2. FC Viktoria Plzeň 11 9 0 2 16:9 27
3. AC Sparta Praha 11 7 2 2 19:7 23
4. FC Baník Ostrava 11 7 2 2 18:8 23
5. FC Fastav Zlín 11 6 2 3 17:9 20
6. FK Jablonec 11 6 1 4 18:11 19
7. FC Slovan Liberec 11 4 4 3 13:12 16
8. Bohemians Praha 1905 11 4 3 4 11:12 15
9. FK Mladá Boleslav 11 4 2 5 24:25 14
10. 1. FK Příbram 11 4 2 5 18:22 14
11. MFK Karviná 11 3 1 7 14:21 10
ZOBRAZIT CELOU TABULKU

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT