Lukáš Pantálek je v necelých pětadvaceti letech nejmladším funkcionářem v české nejvyšší soutěži i v Evropské lize.
Sportovní sekretář zlínského klubu však i přes svůj nízký věk patří ke klíčovým lidem ve vedení Fastavu. „Každý se mě ptá, kolik mi je let a jak jsem se k této funkci v takovém věku dostal,“ přiznává v ekluzivním rozhovoru pro Deník Pantálek.

Zatímco kolegové z HET ligy si na mladého činovníka zvykli, evropští činovníci při seznamování nechápavě kroutí hlavami. „Někteří si o mě myslí, že jsem hráč. Jednou na organizační schůzce před zápasem si ze mě delegát z UEFA udělal srandu, že bych se měl rozcvičovat na hřišti a ne sedět na schůzce,“ říká s úsměvem Pantálek.

Jak jste se k funkci sportovního sekretáře dostal?
Moje kariéra ve vedení zlínského klubu začala během psaní bakalářské práce při působení na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. V podstatě se všemi lidmi v klubu jsem se znal, protože jsem od pěti let hrál ve Zlíně fotbal a všichni mi hodně pomáhali k úspěšnému dokončení bakalářky. Prakticky ihned po závěrečné zkoušce mi bývalý ředitel Jakub Holcman nabídl pozici, a tak jsem tady zůstal.

Od koho jste se práci sekretáře učil?
Učím se každý den. Ve vedení klubu vždy byli velmi přátelští a profesionální lidé, kterých si opravdu vážím za to, jak mi pomohli a stále pomáhají. Na začátku mě zaučovali a byli mi k dispozici právě Jakub Holcman a Marek Kalivoda. Po celou dobu působení se především učím od pana majitele Zdeňka Červenky a Zdeňka Grygery, kteří jsou ve svém oboru velkými profesionály a mými vzory. V posledním roce mi dal hodně nových zkušeností náš pan ředitel Leoš Gojš.

Co všechno vůbec práce sportovního sekretáře ligového týmu obnáší? Co máte v klubu na starosti?
Tato práce je hodně rozmanitá. Na starosti mám především komunikaci s Fotbalovou asociací České republiky, UEFA a samozřejmě s českými kluby. Zabezpečuji všechna domácí utkání ať už v české lize, tak i v Evropské lize, ticketing a samozřejmě naši mládež na Vršavě. Vše se vzájemně v klubu propojuje a myslím si, že jsme dobře sehraný tým.

Platí, že nejvíce práce máte v letní nebo zimní přestávce?
Ano, je to tak. Spousta lidí si myslí, že během pauzy se toho v klubu moc neděje, ale je to právě naopak. Vše se chystá na novou sezonu. Ať už přes materiální zabezpečení, administrativu nebo hlavně přestupy. Na plné obrátky se v podstatě nepřetržitě jede celý rok. Obzvláště v přestupovém období je každý den důležitý a nesmí se promarnit.

Přibyly vám díky účasti Fastavu v Evropské lize povinnosti navíc?
Bezesporu ano. Nedá se to s českou ligou vůbec srovnat. Tohle je úplně jiný svět, kde se nesmí přehlédnout žádné maličkosti. Povinnosti začaly už začátkem července letošního roku, kdy v Olomouci proběhla třídenní návštěva delegátů z UEFA a zkoumalo se, co je potřeba udělat k přípravě domácích zápasů. UEFA si důrazně hlídá svoje partnery a nedovolí, aby se na stadionu objevil jiný komerční název, než jsou ty jejich, takže s tímto bylo hodně práce. V den utkání musí vše fungovat přesně na minuty. Ať už je to příjezd autobusu s hráči na stadion, příjezd sanitky a hasičů, opuštění hráčů z kabiny a mnoho dalších. Další věc, na kterou UEFA velmi dbá, je bezpečnost a všechna bezpečnostní opatření, která jsme museli zavést. Je toho opravdu požehnaně a na tuto otázku bych mohl napsat slohovou práci. (úsměv)

K Evropské lize ale patří i příjemné věci. Jak si třeba užíváte setkání s předními evropskými funkcionáři z Kodaně, Moskvy či Tiraspolu?
Jsou to pro mě obrovské a neocenitelné zkušenosti. Poprvé jsem se s nimi setkal na losování v Monaku, kde ihned po oficiálním losování probíhá vyjednávání mezi samotnými kluby. Jsou to profesionálové ve svém oboru, kteří udělají vše pro blaho svého klubu.

Chodíte i na oficiální předzápasové obědy?
S výjimkou utkání v Tiraspolu, kde jsem se ho zúčastnil, na obědy nechodím. Mým úkolem je tyhle obědy zajistit při domácích utkáních. Na předzápasové obědy se chodí do nejluxusnějších restaurací v daném městě a například v Kodani se šlo do dvouhvězdičkové michelinské restaurace. Co mi ale povídal pan majitel, tak se moc nenajedl a dal by si radši guláš. (smích)

Dá se vůbec funkcionářské zázemí Fastavu srovnat s těmito evropskými celky?
Samozřejmě že v takových evropských klubech je daleko širší management, ale to také je otázkou rozpočtu, se kterým se nemůžeme srovnávat. Ale na našem klubu jde vidět, že i v takovém počtu vše zvládáme a baví nás to.

Musel jste hodně vylepšit angličtinu?
S angličtinou nemám žádný problém. Učím se ji od malička a poslední rok ji používám denně. Bez znalosti anglického jazyka by se velice těžko dala dělat tahle práce.

Jaké zkušenosti máte s kolegy z ostatních ligových klubů? Jste s nimi v pravidelném kontaktu?
Ano, jsme pořád. Vždy před každým ligovým kolem jsem týden dopředu v kontaktu a dáváme vše dohromady.

Se kterým činovníkem máte nejlepší vztahy?
Prakticky s každým činovníkem v ostatních klubech si velice dobře rozumím a jsme kamarádi. V poslední době i vzhledem k tomu, že hrajeme evropské zápasy v Olomouci, tak si dobře rozumím s Adamem Košařem, který v Sigmě dělá manažera.

Je rozdíl, když jednáte s českými nebo zahraničními funkcionáři?
Základ většiny těchto jednání je stejný. S tuzemskými funkcionáři jsem víc kamarád a víc v kontaktu, kdežto se zahraničními je to založené na větší profesionalitě.

Týkají se vás i přestupy hráčů? Mluvíte do nich, nebo je to ve Zlíně pouze věcí majitele pana Červenky a sportovního ředitele Grygery?
Do přestupů vůbec nezasahuji. Mým úkolem je vždy správně administrativně tyhle přestupy zajistit. Vždy za mnou přijdou, že mám vše připravit na přestup k danému hráči a já začnu papírovat a komunikovat s bývalým klubem hráče.

Co všechno za běžný pracovní den stihnete?
Začnu tím, že fotbal je specifická věc a nemůže se srovnávat s normální firmou, vše je odlišné. Každý den je zcela jiný. Náplň práce mám každý den jinou, protože většinou se objeví náhlé situace, které se musí ihned řešit. Všichni v klubu makáme na plné obrátky.

Dostanete se při vašem každodenním vytížení i za hráči do kabiny?
Ano, každý den. Když po hráčích potřebuji spolupráci, zajdu do kabiny nebo si je zavolám k nám do kanceláře. Ať už se jedná o individuální požadavky, vstupenky a jiné věci. V poslední době tyhle záležitosti řeším hlavně s Davidem Hubáčkem, který je spojka mezi mnou a kabinou.