VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pantálek: Povinnosti v Evropské lize? To je na slohovku

ROZHOVOR / Tiraspol (Od našeho zpravodaje) – Mezi fotbalovými činovníky má primát, který mu nikdo ze zkušenějších kolegů a ostřílenějších šíbrů nevezme.

23.11.2017
SDÍLEJ:

Sportovní sekretář zlínského klubu Lukáš Pantálek je v necelých pětadvaceti letech nejmladším funkcionářem v české nejvyšší soutěži i v Evropské lize.Foto: Dalibor Michalčík

Lukáš Pantálek je v necelých pětadvaceti letech nejmladším funkcionářem v české nejvyšší soutěži i v Evropské lize.
Sportovní sekretář zlínského klubu však i přes svůj nízký věk patří ke klíčovým lidem ve vedení Fastavu. „Každý se mě ptá, kolik mi je let a jak jsem se k této funkci v takovém věku dostal,“ přiznává v ekluzivním rozhovoru pro Deník Pantálek.

Zatímco kolegové z HET ligy si na mladého činovníka zvykli, evropští činovníci při seznamování nechápavě kroutí hlavami. „Někteří si o mě myslí, že jsem hráč. Jednou na organizační schůzce před zápasem si ze mě delegát z UEFA udělal srandu, že bych se měl rozcvičovat na hřišti a ne sedět na schůzce,“ říká s úsměvem Pantálek.

Jak jste se k funkci sportovního sekretáře dostal?
Moje kariéra ve vedení zlínského klubu začala během psaní bakalářské práce při působení na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. V podstatě se všemi lidmi v klubu jsem se znal, protože jsem od pěti let hrál ve Zlíně fotbal a všichni mi hodně pomáhali k úspěšnému dokončení bakalářky. Prakticky ihned po závěrečné zkoušce mi bývalý ředitel Jakub Holcman nabídl pozici, a tak jsem tady zůstal.

Od koho jste se práci sekretáře učil?
Učím se každý den. Ve vedení klubu vždy byli velmi přátelští a profesionální lidé, kterých si opravdu vážím za to, jak mi pomohli a stále pomáhají. Na začátku mě zaučovali a byli mi k dispozici právě Jakub Holcman a Marek Kalivoda. Po celou dobu působení se především učím od pana majitele Zdeňka Červenky a Zdeňka Grygery, kteří jsou ve svém oboru velkými profesionály a mými vzory. V posledním roce mi dal hodně nových zkušeností náš pan ředitel Leoš Gojš.

Co všechno vůbec práce sportovního sekretáře ligového týmu obnáší? Co máte v klubu na starosti?
Tato práce je hodně rozmanitá. Na starosti mám především komunikaci s Fotbalovou asociací České republiky, UEFA a samozřejmě s českými kluby. Zabezpečuji všechna domácí utkání ať už v české lize, tak i v Evropské lize, ticketing a samozřejmě naši mládež na Vršavě. Vše se vzájemně v klubu propojuje a myslím si, že jsme dobře sehraný tým.

Platí, že nejvíce práce máte v letní nebo zimní přestávce?
Ano, je to tak. Spousta lidí si myslí, že během pauzy se toho v klubu moc neděje, ale je to právě naopak. Vše se chystá na novou sezonu. Ať už přes materiální zabezpečení, administrativu nebo hlavně přestupy. Na plné obrátky se v podstatě nepřetržitě jede celý rok. Obzvláště v přestupovém období je každý den důležitý a nesmí se promarnit.

Přibyly vám díky účasti Fastavu v Evropské lize povinnosti navíc?
Bezesporu ano. Nedá se to s českou ligou vůbec srovnat. Tohle je úplně jiný svět, kde se nesmí přehlédnout žádné maličkosti. Povinnosti začaly už začátkem července letošního roku, kdy v Olomouci proběhla třídenní návštěva delegátů z UEFA a zkoumalo se, co je potřeba udělat k přípravě domácích zápasů. UEFA si důrazně hlídá svoje partnery a nedovolí, aby se na stadionu objevil jiný komerční název, než jsou ty jejich, takže s tímto bylo hodně práce. V den utkání musí vše fungovat přesně na minuty. Ať už je to příjezd autobusu s hráči na stadion, příjezd sanitky a hasičů, opuštění hráčů z kabiny a mnoho dalších. Další věc, na kterou UEFA velmi dbá, je bezpečnost a všechna bezpečnostní opatření, která jsme museli zavést. Je toho opravdu požehnaně a na tuto otázku bych mohl napsat slohovou práci. (úsměv)

K Evropské lize ale patří i příjemné věci. Jak si třeba užíváte setkání s předními evropskými funkcionáři z Kodaně, Moskvy či Tiraspolu?
Jsou to pro mě obrovské a neocenitelné zkušenosti. Poprvé jsem se s nimi setkal na losování v Monaku, kde ihned po oficiálním losování probíhá vyjednávání mezi samotnými kluby. Jsou to profesionálové ve svém oboru, kteří udělají vše pro blaho svého klubu.

Chodíte i na oficiální předzápasové obědy?
S výjimkou utkání v Tiraspolu, kde jsem se ho zúčastnil, na obědy nechodím. Mým úkolem je tyhle obědy zajistit při domácích utkáních. Na předzápasové obědy se chodí do nejluxusnějších restaurací v daném městě a například v Kodani se šlo do dvouhvězdičkové michelinské restaurace. Co mi ale povídal pan majitel, tak se moc nenajedl a dal by si radši guláš. (smích)

Dá se vůbec funkcionářské zázemí Fastavu srovnat s těmito evropskými celky?
Samozřejmě že v takových evropských klubech je daleko širší management, ale to také je otázkou rozpočtu, se kterým se nemůžeme srovnávat. Ale na našem klubu jde vidět, že i v takovém počtu vše zvládáme a baví nás to.

Musel jste hodně vylepšit angličtinu?
S angličtinou nemám žádný problém. Učím se ji od malička a poslední rok ji používám denně. Bez znalosti anglického jazyka by se velice těžko dala dělat tahle práce.

Jaké zkušenosti máte s kolegy z ostatních ligových klubů? Jste s nimi v pravidelném kontaktu?
Ano, jsme pořád. Vždy před každým ligovým kolem jsem týden dopředu v kontaktu a dáváme vše dohromady.

Se kterým činovníkem máte nejlepší vztahy?
Prakticky s každým činovníkem v ostatních klubech si velice dobře rozumím a jsme kamarádi. V poslední době i vzhledem k tomu, že hrajeme evropské zápasy v Olomouci, tak si dobře rozumím s Adamem Košařem, který v Sigmě dělá manažera.

Je rozdíl, když jednáte s českými nebo zahraničními funkcionáři?
Základ většiny těchto jednání je stejný. S tuzemskými funkcionáři jsem víc kamarád a víc v kontaktu, kdežto se zahraničními je to založené na větší profesionalitě.

Týkají se vás i přestupy hráčů? Mluvíte do nich, nebo je to ve Zlíně pouze věcí majitele pana Červenky a sportovního ředitele Grygery?
Do přestupů vůbec nezasahuji. Mým úkolem je vždy správně administrativně tyhle přestupy zajistit. Vždy za mnou přijdou, že mám vše připravit na přestup k danému hráči a já začnu papírovat a komunikovat s bývalým klubem hráče.

Co všechno za běžný pracovní den stihnete?
Začnu tím, že fotbal je specifická věc a nemůže se srovnávat s normální firmou, vše je odlišné. Každý den je zcela jiný. Náplň práce mám každý den jinou, protože většinou se objeví náhlé situace, které se musí ihned řešit. Všichni v klubu makáme na plné obrátky.

Dostanete se při vašem každodenním vytížení i za hráči do kabiny?
Ano, každý den. Když po hráčích potřebuji spolupráci, zajdu do kabiny nebo si je zavolám k nám do kanceláře. Ať už se jedná o individuální požadavky, vstupenky a jiné věci. V poslední době tyhle záležitosti řeším hlavně s Davidem Hubáčkem, který je spojka mezi mnou a kabinou.

Autor: Libor Kopl

23.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jana Obšívačová na vánočním jarmarku ve Zlíně prodává už 17. rokem.

Navečer si musím měnit ponožky, abych neprochladla

U Zádveřic na Zlínsku se srazila dvě osobní auta a náklaďák
AKTUALIZOVÁNO
3

U Zádveřic se srazila dvě osobní auta a náklaďák

Opilí bezdomovci ve Zlíně nadávkami ruší adventní program

„Projeli jsme hodně měst, ale tohle jsme zatím zažili jen ve Zlíně,“ kroutí nevěřícně hlavou Vladimír Herberk, manažer ostravské kapely Šajtar.

Nově narozená miminka na Zlínsku - 49. týden 2017

Přinášíme fotky dětí, které se právě narodily.

Románoví vlci zlínského spisovatele Antonína Bajaji ožijí už v sobotu

Divadelní adaptaci oceňovaného románu Zvlčení zlínského spisovatele Antonína Bajaji uvede 16. 12. v 19.00 pod názvem Zvlčení (Prolnutí) ve Velkém sále Městské divadlo Zlín. Na scénáři autor spolupracoval s režisérem Dodem Gombárem.

AUTOMIX.CZ

Víte, co je černý led? Poradíme, jak ho poznat a jak se s ním vypořádat

Ze všech zimních nástrah na motoristy (a vlastně obecně na všechny), je jednou z nejhorších takzvaný „černý led“. Ten je totiž skoro nerozpoznatelný, ale strašlivě kluzký, což může způsobit velkou spoustu nemilých situací. Znáte taková ta videa, kdy se auta se zabržděnými koly nekontrolovaně kloužou jako saně? Tak přesně to umí černý led.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT