Výkonný výbor Fotbalové asociace ČR přijal před startem soutěží doporučení UEFA. Zatímco silné a velké kluby tuto změnu vítají, pro celky z malých vesnic, kde s obtížemi častokrát posbírali fotbalisty pro základní jedenáctku, zrovna nejásají.

„Uvidíme, co nové pravidlo přinese, a po sezoně vše vyhodnotíme. Možná je i varianta návratu ke třem střídajícím hráčům. Rozhodně ale rozšiřovat kolonky v zápise o utkání nebudeme," zdůraznil předseda STK a člen Výkonného výboru krajského fotbalového svazu ve Zlíně Stanislav Travenec.

Coby zkušený funkcionář očekávám, že se mezi kluby najdou takoví, kteří jej využijí coby taktický prvek. „Mám obavy, aby hlavně v posledních minutách nebyla tato změna zneužívána. Protože sudí již nemají nařízeno za každé střídání nastavovat půlminutu," poznamenal Travenec.

Stejný názor má řada klubů hrajících na krajské a především okresní úrovni. „Střídat až pět hráčů je blbost, tolik střídání rozhodně není potřeba. Na okresní úrovni jsou týmy rády, že mají dva tři chlapy na lavičce. A jak je v Česku zvykem, bude se toto pravidlo především zneužívat. Snad jen v dorosteneckých kategoriích to bude přínosem," připustil člen výboru kopané v Mysločovicích Rostislav Skopalík.

Právě větší šanci na zapracování mladých do mužských soutěží by podle předsedy přílucké kopané měla změna pomoci. „V nabitých kádrech jen často vysedávají na lavičce. V době, kdy dochází ke generační výměně, tuto šanci většina klubů využije," je přesvědčen šéf Patrik Berger. „Každopádně ukáže čas, jestli to byl krok správným směrem. Český národ totiž rozhodně bude hledat, jak jej využít i jiným způsobem," s úsměvem poznamenal.

Pozitivní zprávou pro celky hrající soutěže řízené krajským fotbalovým svazem je snížení poplatků. „O polovinu byly zrušeny za změny termínů na poslední chvíli nebo postup mimo pořadí. Důvod je jednoduchý, v nelehké ekonomické době se finance v klubech nedostávají a například naposledy jsme i díky tomu v I. A třídě dlouho hledali zájemce o účast v nejvyšší soutěži," dodal na vysvětlenou Travenec.