„Na úvod jsme platili nováčkovskou daň, naštěstí vše dobře dopadlo. Pro většinu to byla nová zkušenost, ale příště se už nesmíme bát a řešit situace daleko rychleji než v lize. To ale přijde odehranými zápasy. Ještě jich máme před sebou pět!“ má jasno Petr Jiráček, jeden z nejzkušenějších fotbalistů ševců, jehož po náročném pohárovém čtvrtku nyní čeká pikantní ligový duel.

V pondělí se v dresu ševců vrátí na stadion ve Štruncových sadech, kde strávil nejpěknější a nejúspěšnější léta kariéry, které jej katapultovaly do reprezentace a za zahraničními angažmá.

„Duely s Plzní jsou pro mě vždy jiné. Snažím se však od toho oprostit a vůbec to neřešit. Jet tam s čistou hlavou a udělat maximum pro tým,“ řekl již mnohokrát v dresech soupeřů 31letý záložník Fastavu Zlín.

Byl duel Evropské ligy dobrá generálka na Plzeň? Čeká vás podobný soupeř jako Tiraspol?

Plzeň je na tom kombinačně ještě lépe, protože kluci jsou spolu dlouho, vědí o sobě. Každopádně duel Tiraspolem byla dobrá prověrka, kdy jsme si vyzkoušeli, že i se silným protivníkem se dá hrát. Musíme se odrazit o dobré obrany a týmového výkonu. Jen tehdy můžeme i v Plzni pomýšlet na dobrý výsledek, úspěch.

S prvním bodem v evropském poháru tedy vládne v kabině spokojenost?

Papírově to je asi proti nejslabšímu protivníkovi skupiny ztráta, ale po zápase rozhodně zisk. Na začátcích obou poločasů byl na nás vidět respekt, byli jsme nerozvážní, báli jsme se hrát. Postupem času ne že by se to úplně srovnalo, hráli jsme určitě lépe. Škoda, že nám nevyšel nějaký brejk, ale vzhledem dvou třem obrovským šancím Tiraspolu musíme být s bodem spokojeni a zůstat na zemi. Kdyby Tiraspol dal gól, asi by vyhrál, protože by bylo hodně hodně těžké utkání srovnávat či dokonce otáčet.

Překvapil vás něčím Tiraspol?

Hráli to, co jsme viděli na videu. Čtvrt hodiny jsme měli z nich velký asi nováčkovský respekt, zalezli jsme a nechali je kombinovat na naší polovině. Pak jsme začali napadat výše.

Vzhledem ke svým pohárovým zkušenostem hodně jste radil spoluhráčům?

Nechci se chvástat, kolik mám zápasů v pohárech, něco jsme odehrál, ale moc radit nejde, je to o osobních zkušenostech. Tempo hry, styl hry a práce s balonem. Bylo vidět, pro nás všechny to bylo nové, vše bylo mnohem rychlejší, práce s balonem náročnější. Úvod byl od nás hodně špatný, pořádně jsme ani nevěděli, kde stát, snažil jsme se proto více komunikovat. Skok z české do evropské je obrovský šok, ale každý si to musí osahat sám. Postupem času jsme zjistili, že se i s Tiraspolem dá trošku hrát a několikrát jsme vystrčili růžky. V rámci možností utkání zvládl každý. Příště se ale již nesmíme bát a hrát týmově, protože nemáme žádné velké individuality.

Jaké pro vás bylo hrát v Olomouci a ne ve Zlíně?

Kulisa byla dobrá, diváci přišli navzdory špatnému počasí, za což jim patří velký dík. Kdyby bylo plno, byla by to pecka, ale i tak je to super. Věřím, že i díky našim zlepšeným výsledkům jich příště přijde ještě daleko více.

Oba duely vaší skupiny F skončily bez branek. Stále máte všichni stejnou výchozí pozici…

Když se první zápasy povedou, je to dobrý, ale rozhodovat se bude v závěrečných kolech. Pro nás se nic nemění, bereme každý bod. Na úvod jsme si to vyzkoušeli, otrkali se, ale v dalších duelech to musí být od nás daleko lepší. Musíme se zlepšit, proti kvalitnějším soupeřům by náš výkon na body nemusel stačit.

V dalším zápase Evropské ligy se představíte v Moskvě. Bude taktika jiná, ještě více defenzivní?

Doma vždy chceme být aktivnější, ale víme, že si nemůžeme vybírat a v kombinační hře Lokomotiv nepřehrajeme. Od toho se musíme odpíchnout a vsadit na to, co je pro nás nejúčinnější. V překladu to znamená dobře bránit a vyrážet do brejků. To je náš recept prakticky na celou Evropskou ligu proti velmi kvalitním protivníkům. Zatlačit s balonem si můžeme dovolit jen tehdy, pokud nám to soupeř dovolí.