Francouz Beauguel ani Bosňané Mehanović s Džafićem ale rozháranou hru Fastavu za nepříznivého stavu nenakopli.

Hráči Fastavu si po přestávce proti Baníku nevytvořili tlak, kloudnou akci ani pořádnou šanci. Hlavně proto před téměř vyprodanou Letnou padli 1:2.

„Druhá půle mě šokovala, takhle si to nepředstavuji,“ láteřil kouč Petržela.

Bídný výkon mužstva nechápal.

„Musíme přijít na to, v čem to je. Není možné, aby mužstvo jednou zahrálo skvělý, takticky a fyzicky dobrý zápas, a za týden prohraje s posledním týmem. To není normální,“ říká čtyřiašedesátiletý kouč.


Jak jste zápas s Ostravou viděl?
Hodnocení je velmi jednoduché, protože Baník dal dva krásné góly, kdežto my jsme se neprosadili. Zápas bych rozdělil na dvě poloviny. V prvním poločase jsme ještě drželi míč, měli převahu, létalo to tam kolem branky, ale nedokázal to tam nikdo dorazit. Naproti tomu Ostrava dala branku z jedné šance. Bylo to jako v utkání s Plzní. Bek se stoperem se nechali obejít jako malí kluci. Poznar to dal pod sebe a Ibra (Traore – pozn. red.) si nechal utrhnout Jiráska, který dal gól.

Úvodní část ale z vaší strany nebyla tak špatná, že?
První půle nenasvědčovala tomu, že bychom se zápasem nemohli nic udělat. Druhou půli jsem ale nepochopil. Šokoval mě styl a způsob naší hry po přestávce. Změny v sestavě, které jsem provedl, vedly spíše k oslabení mužstva. Začali jsme zase hrát nesmyslný nakopávaný fotbal, ze kterého nic nebylo, protože útočníci nechodili za hlavičkující hráče. Soupeři jsme to ulehčili. Z toho nakonec vznikla zbytečná druhá branka. Mě štve, že tam padla, ale v té chvíli jsme už hráli vabank.

Čím si výkon ve druhém poločase vysvětlujete?
Já to nehodnotím hned po zápase. Nejdříve se na to musím zpětně podívat. Nejlépe několikrát, abych to pochopil. Jedna velká chyba byla naše střídání, protože dali jsme tam všechny ofenzivní hráče, které jsme měli k dispozici. Ti ale mužstvo spíš oslabili.

Souhlasíte s názorem, že jste výhru na Slavii tímto výkonem a výsledkem devalvovali a udělali zase dva kroky zpátky?
To bych neřekl. Nebudeme z toho dělat žádnou tragédii. Věděl jsem, že to bude podivné a velice těžké utkání, což mě nepřekvapilo. Chci vám říct ale jednu věc…

Povídejte…
Ostrava má v kádru tři velmi kvalitní útočníky. Baroše, Diopa a Poznara, kdežto my máme Beauguela, který trénuje tak jednou za týden, a Vyhnala. Ten k nám přišel z druhé ligy a prakticky je bez zimní přípravy. A kvalita útočníků rozhoduje podobné zápasy.

Právě Vyhnal se v prvním poločase ocitl v několika slibných šancích, které by ve druhé lize asi dal. Projevil se v zakončení rozdíl mezi nejvyšší soutěží a národní ligou?
Samozřejmě. Ale Pavel dlouho netrénoval a teprve se do toho dostává. Na Slavii se vymáčkl, v Ostravě už na to neměl. Tím, že nám vypadl Ekpai, my ale dalšího ofenzivního hráče nemáme. Železník je totiž zraněný.


Jak moc vám proti Baníku scházeli vykartovaní Ekpai s Matejovem?
Oba nám samozřejmě scházeli.

Byl větší problém v útočné fázi nebo v záložní řadě?
V první půli hrála záloha dobře. Spíše nám chybělo zakončení. Já jsem útočník, a když jsem viděl, jak tam balony běhají po brankové čáře, a nikdo je nebyl schopný dorazit, to mě rvalo srdce. Baník totiž v první půli šlapal zelí. Poločas dohrál ze všech sil. Vedoucí branku soupeři obrovsky pomohla. Dodala mu další síly. Ve druhé půli už to nemělo s fotbalem nic společného.

Je Ostrava po výhře ve Zlíně zpátky ve hře o udržení v lize?
Mě Baník celkem nezajímá, mně jde teď o Zlín. Na Ostravu jsem rok chodil a viděl jsem, jak se trápí. Vyhrála důležitý zápas s námi, takže jsme jí hodně pomohli. Baník má stejnou šanci jako ostatní týmy, co jsou v tabulce dole.

A vy jste na tom nyní jak?
Pokud bychom vyhráli, tak už jsme v klidu. Teď jsme si situaci zkomplikovali. Zápas s Ostravou mi ukázal, že jakmile do sestavy sáhnu, náhrada není adekvátní.

Netrápí vás pozice stoperů? Mladíku Bačovi se na začátku příliš nedařilo…
Je pravda, že Bačovi zápas nevyšel. Při prvním gólu obsazoval soupeře z úplně druhé strany, než měl. Měl jít na něj zevnitř a vytlačit ho ven. A ne naopak. Ale pořád je to mladý chlapec. I Kopečný se nechal obejít jako malé dítě. To jsou věci, které nemá cenu omlouvat. Viděli to všichni.