Důvod je jasný. Na domácí lavičce se poprvé představí nový trenér Vlastimil Petržela. Známý kouč v týmu účastníka základní skupiny Evropské ligy nahradil odvoleného kolegu Bohumila Páníka. Ve středu na Letné podepsal smlouvu a zítra se poprvé posadí na lavičku Fastavu. Ševce při premiéře povede v boji proti rozjetému Jablonci, který v zimě angažoval bývalého reprezentačního trenéra Petra Radu a ten mužstvo pořádně nakopl. Teď se o něco podobného pokusí ve Zlíně právě Petržela. „Bude to těžké, ale z hráčů to dostanu,“ slibuje čtyřiašedesátiletý kouč.

Tréninky vedli asistenti Somberg s Kameníkem, Petržela léčil chřipku a mužstvo z dálky pečlivě sledoval. V sobotu už ale vtrhne do kabiny a hráče poblázní. „Vždycky se startuje tím, že mužstvo do toho dá všechno. Pak se zákonitě musí projevit kvalita na hřišti,“ říká Petržela.

O fotbale, jakým by se měli ševci ve zbytku sezony, má jasnou představu. „Nemám rád nakopávané balony a hurá fotbal. Naopak mám rád, když se hraje po zemi, rychle a balon jde od nohy,“ líčí.

Dostat to do hlav nových svěřenců, ovšem nebude jednoduché. „Bude to chvíli trvat. Někteří hrají spíše dozadu než dopředu,“ všímá si.

Navíc záleží, co rozháranému týmu povolí protivník. Jablonec je po dvou těsných výhrách s Teplicemi a na Dukle v pohodě.

I když Severočeši v zimě přišli o nejlepší střelce Ondřeje Mihálika a Stanislava Tecla, kterého si stáhla z hostování pražská Slavia, dokázali najít náhradu. Jan Chramosta z Mladé Boleslavi se hned při své prvním startu v novém klubu připsal premiérovou trefu a mužstvu pomohl k posunu na šesté místo tabulky. „Jablonec pod trenérem Radou dvakrát vyhrál. Snad ten samý efekt se dostaví i u nás. Musíme vyhrát a posunout se výš. Jednoduché to ale nebude. I když soupeři v zimě odešli dva střelci, celkově jim to šlape,“ říká krajní záložník Zlína Daniel Holzer.

Navíc proti ševcům hrají také statistiky. Fastav naposledy porazil Jablonec 13. dubna 2008. Z třiadvaceti vzájemných ligových utkání jich zvítězili zlínští fotbalisté pouze čtyřikrát. Poslední dva duely ovládl Jablonec vždy po výsledku 2:0.

19. kolo HET ligy -

FC Fastav Zlín (9.) – FK Jablonec (6.)

Výkop: dnes v 15 hodin, stadion Letná
Rozhodčí: Matějček – Blažej, Antoníček (Dubravský)
Ligová bilance: 4-8-11. b Poslední zápas: 0:2, 27. srpna 2017
Předpokládané sestavy: Zlín: Zlámal – Kopečný, Hnaníček, Gajić, Bartošák – Ekpai, Jiráček, Janíček, Holzer – Vukadinović, Železník.
Jablonec: Hrubý – Holeš, Pernica, Lischka, Hanousek – Masopust, Hübschman, Trávník, Považanec, Jovovič – Chramosta.
Tip Zlínského deníku: 1:0