Rodák ze Sokolova odhodí nostalgii stranou a bude se rvát za ševce, kteří před reprezentační přestávkou nutně potřebují bodovat. „Jsme sice v menším útlumu, ale věřím, že nás pohárová výhra trochu nakopla,“ říká dvaatřicetiletý Jiráček.

Berete zápas s Plzní pořád prestižně?
Už ani ne. Už je to celkem dlouho, co jsem z Plzně odešel. Samozřejmě jsem tam prožil hezká fotbalová léta, ale to už je historie. Prošel jsem řadu dalších klubů, nyní jsem ve Zlíně, takže se soustředím na Fastav.

Cítíte, že Plzeň na začátku jara není v top formě?
To se neodvažuji říct. Poslední zápas Plzně s Libercem jsem viděl. Je pravda, že Viktorce utkání moc nevyšlo. Druhý poločas se zatáhla a spíš hrála na brejky, což jí moc nevyhovuje. Na druhé straně po jednom zápase ji nemůžeme soudit.

Může se na výkonu Plzně projevit náročný program?
To je možné. Plzeň stále hraje Evropskou ligu, únava se nabaluje. Pro každého hráče je hodně těžké si stoprocentní formu udržet po celou sezonu. Možná teď má Plzeň mírný pokles, ale neřekl bych, že pro nás bude méně nebezpečná než normálně.

Zatímco vy jste v Hradci Králové hráli už ve středu, Plzeň bojovala o postup do čtvrtfinále Evropské ligy se Sportingem Lisabon až ve čtvrtek večer. Může hrát den odpočinku navíc nějakou roli?
V anglickém týdnu je každý den odpočinku dobrý. My v tomto máme malou výhodu, ale na druhé straně Plzeň takových zápasů odehrála hodně. Určitě to pro ni nebude nic nového. Myslím si, že se na nás nachystá stejně dobře. Ví, o co hraje. Sice má pořád nějaký náskok, ale určitě s ním nebude chtít hazardovat. Přijede sem pro tři body, které chceme i my.

Cítíte, že vás pohárová výhra nasměrovala ven z krize?
Vstup do jarní části sezony se nám vůbec nepovedl. Kromě posledního utkání v Hradci ta předchozí nestála za nic. Právě takový duel jsme potřebovali. Ověřili jsme si, že pokud na hřišti budeme vypadat jako jeden hráč, budeme táhnout za jeden provaz, tak to půjde. Když si každý bude dělat, co chce, tak se nikam neposuneme.

Je znát tvrdá ruka trenéra Petržely?
Konstruktivní kritika je celkem na místě. Samozřejmě musí být v nějakých mezích. Trenér Petržela se od prvního dne ve Zlíně drží toho, co tady nastavil. Když se budeme plácat po ramenou, tak se nikam neposuneme. Já to tak mám taky. Spíš vytýkám a radím, co je potřeba zlepšit, než abych každého chválil. Na druhé straně je taky potřeba se zklidnit.

Příští týden je reprezentační přestávka. Přichází v pravý čas?
Nevím, jestli si s panem Petrželou moc odpočineme, ale budeme mít víc času být spolu, potrénovat a zlepšit fyzickou kondici. Já to celkem vítám.
Po reprezentační přestávce už půjde do tuhého. Po ní už musíme být stoprocentně připravení a koncentrovaní. Času na nápravu už nebude tolik.

V dubnu vás čeká semifinále MOL Cupu. Co říkáte na los? Vyhovuje vám Jablonec?
Dozvěděl jsem to po tréninku. Snad po osmi zápasech konečně budeme hrát doma. Pro nás je velká výhoda, že nemusíme nikam cestovat. Samozřejmě víme, co s námi Jablonec nedávno předvedl v lize, takže máme o to víc důvodů mu to vrátit. Je fakt, že se mu nyní daří, že to nebude nic jednoduchého. Důležité je, že hrajeme doma, před vlastními diváky. Z těch třech soupeřů mi Jablonec připadá jako nejschůdnější.