„Jarní část byla úspěšná. Bohužel Varnsdorf je ve výsledku lepší, na druhou stranu klobouk dolů, jak se vzpamatoval po výbuchu u nás. Nám uteklo utkání se Znojmem vinou nekoncentrovanosti v prvních deseti minutách, to možná rozhodlo o tom, že jsme neatakovali druhé místo. V Táborsku jsme měli problémy po zdravotní stránce, tým tam chtěl, ale nebylo z čeho brát. V momentě pauzy jsme na tom byli zase lépe. Mužstvo drželo pospolu a zaslouží pochvalu. Bylo to pro něj náročné, od začátku roku do konce května byl program stanoven tak, aby vydalo všechny síly," uvedl 58letý kouč.

Bohumil Páník na začátku prosince vedle křesla sportovního manažera usedl také na trenérskou židli. Byl zvolen jako nástupce Martina Pulpita. Když ihned hovořil o ataku nejvyšších příček, fanoušci se možná usmáli a říkali si „Jo, to známe". Do jara ševci vstupovali jako sedmí se ztrátou šesti bodů na druhý Varnsdorf.

Následně ale předvedli impozantní jízdu. Šestkrát v řadě zvítězili, pak sice byly výsledky prokládány i ztrátami, přesto se Zlín s bilancí deseti výher, jedné remízy, tří proher a ziskem 31 bodů stal nejlepším týmem jara. Jen pro srovnání: Olomouc nasbírala 28 bodů, Varnsdorf 29. Ve finále Fastav zaostal za postupem o čtyři body. Čeho si nejlepší trenér měsíce března na jarním tažení nejvíce cení?

„Nehráli jsme alibistický, čekací fotbal, soupeře jsme dokázali atakovat už na jeho polovině a tlačit jej k chybám. Je potěšující, že kluci byli schopní reagovat a hrát tímto způsobem. Podařilo se mi aplikovat stejný styl jako v Kroměříži," upřesnil Páník.

Jarní část přinesla ševcům progres nejen po bodové stránce. Byť program obsahoval jen 14 duelů oproti 16 podzimním, tým nasázel o devět branek více. „Podařilo se zakomponovat některé hráče na jiné posty, některé oživit. Přišel prakticky úplně nový hráč Kopečný, který ligu nehrál, ožil Poznar či Železník měl zápasy, kdy mu to střílelo," zhodnotil zlínský lodivod.

Kvalitněji si vedla také defenziva. Žlutomodří obdrželi o deset gólů méně. „Stažením defenzivního záložníka Hájka na místo stopera jsme dostali do obrany výšku a rychlost, což je zde podstatné. A druhým faktorem je zakomponování Matějova na levého beka. Je to de facto útočný hráč, ale rychlostní a silový. Pochopil, že tak může vzadu pomoct, přijal pozici a myslím, že jsme objevili zlínského Limberského," vysvětlil Páník.

Tomu se také vyplatilo nasazení mladé zálohy. A zároveň hráčů, kteří na podzim nepatřili mezi tak stabilní články sestavy. Holík se na jaře trefil pětkrát, Kopečný čtyřikrát, Bartolomeu třikrát a Živulič dvakrát.

„Dali do fotbalu silné stránky. Kopečný je běhavý, soubojový hráč. Bartolomeu měl nalevo spíše otevírat lajnu pro Matějova a chodit do středu s pokusy o střelbu. Středovou řadu jsme trefili ideálně. Živulič jako defenzivní štít nepanikaří, dokáže otočit těžiště hry a správně měnit rytmus. Ofenzivní Holík se naučil bránit, byl zodpovědnější, sváděl souboje, doplňoval dvojici na hrotu a vstřelil některé důležité góly," charakterizoval Pá­ník.

Měrou vrchovatou splatil jeho důvěru také Tomáš Poznar, jenž na jaře nasázel deset branek. „Posunul se silově. V soubojích nechtěl fauly, ale šel je vyhrát jako chlap. Pochopil také způsob hry na dva útočníky, kde se mají hráči pohybovat," sdělil bývalý kouč Olomouce, Ostravy či polského Štětína.

Zlínské jaro tedy přineslo řadu pozitiv. Ze všeho nejvíc ale fanoušky muselo upoutat, jaká pohoda a týmovost z mužstva vyzařovaly. Hráči byli šťastní, fotbalem žili, jeden za druhého dýchali.

„Povedlo se potlačit vlastní ega. Individuality chtěly odvést týmový výkon. Naše heslo vždy znělo: Tým, tým, tým, udělej vše pro tým. Když uděláš vše pro tým, vynikneš i ty. Zakomponovali jsme do tréninku i speciální hry, při kterých hráči museli pracovat kolektivně. Oni pochopili, že můžou vyčnívat jedině s týmem," prozradil Bohumil Páník.

Úspěšné jaro ovšem ukázalo i nedostatky. Práce před mužstvem nadále stojí. „Nedokázali jsme některé akce dobře vyřešit v předfinální nebo finální fázi. Například v Táborsku. Ale jsou to věci, na kterých se pracuje dlouhodobě, my je trénovali půl roku. Je potřeba propojit myšlení všech hráčů," podotkl zlínský stratég.