Příští středu sice proběhne již losovací aktiv nové sezony. Ale jak hodnotíte uplynulou?

Z pozice řídicího orgánu velmi dobře. Troufnu si říci, že byla jedna z lepších a bez větších excesů. Pravidelně navštěvuji mistrovská utkání. Nejvíce mě ale uchvátila vysoká výkonnost a herní projev horní tabulky okresního přeboru. Z tohoto pohledu je dobře, že se postupu do kraje dočkala dvě mužstva. Rozhodně tam nebudou do počtu, nebudou mít problémy se záchranou, což je dlouhodobým jevem postupujících z našeho okresu. Letos bylo hned čtyři pět adeptů na I. B třídu.

Je to už pět let, co jste na svazu museli řešit velkou kauzu podvodu v seniorských soutěžích. Od té doby se zdá být klid. Myslíte, že se kluby poučily a už se o podvody nepokoušejí?

Ano. Průšvihy z minulosti jsou už i díky lepšímu dohledu, internetu a technice téměř nemožné. Případ Nevšové byl takový exces, ze kterého se opravdu všichni ponaučili. Nyní se snažíme se všemi oddíly komunikovat a nebojím se říci, že s drtivou většinou mám dobrý vztah. I když problémy nastanou, řešíme je. Ty totiž mohou postihnout kohokoliv a kdykoliv, přičemž se jim snažíme předcházet. I s tenkrát odsuzovaným oddílem Nevšové mám už nadstandardní vztahy. Dá se říci, že jsme si vše vyříkali, každý přiznal chyby. Protože odpouštět je lidské, jedeme dál.

Již druhým rokem TSK OFS Zlín musela kvůli špatným registracím kontumovat několik zápasů. Co udělat, aby se to již neopakovalo?

Nevím, jestli existuje nějaký recept. I zde se snažíme především problémům předcházet. Nejenže hlavně na začátku roku upozorňujeme oddíly na chyby, prakticky jsme v dennodenním kontaktu s kluby, ale pomáháme jim při administraci na svazu. V letošním roce kromě Mirošova zvládli v našem okrese registraci členů na jedničku. Bohužel chyba jinak než kontumací řešit nejde, na druhou stranu alespoň pokuty se pak snažíme dávat spíše symbolické.

Nebude lepší, když FAČR situaci přehodnotí a místo kontumací v těchto případech bude raději přidělovat tučnější pokuty? Přece jen by se tím minimalizovaly zásahy do průběhu soutěží.

Po pravdě i mně by se líbilo v tomto případě v soutěžích rozhodovat o výsledcích především na hřišti a trestat spíše jednotlivce než kluby. V daném problému se totiž dá velmi dobře určit, zda to byl vědomý, nebo nevědomý podvod. Bohužel ale řády FAČR to zatím neumožňují a říkají jasně, pokud hráč není člen FAČR, jedná se o neoprávněný start, který se trestá kontumací.

Mohu slíbit, že se tento rok budu více věnovat hlídání zaplacených registrací za hráče formou hostování, kde prakticky vznikají největší problémy. Stejně tak Zlín patří na všech pracovních schůzkách a hromadách FAČR k největším iniciátorům kroků, které by měly zjednodušit prováděcí výkon registrace. Zatím máme příslib, uvidíme, co dá legislativní rada dohromady.

Na přelomu ročníků nyní má STK a výkonný výbor opět více práce se složením soutěží pro novou sezonu. Proč se podle vás nechce klubům příliš postupovat?

Nemyslím si, že by se to až zásadně týkalo našeho svazu, to je spíše problém kraje. Po pravdě ekonomika již hraje významnou roli každého klubu a například jako jeden z mála jen Fryšták B odmítl postup. Po sérii jednání s kluby v tomto roce prakticky všichni ostatní vybojované nebo nabídnuté postupy mimo pořadí přijali.

Jaký je klíč při výběru týmů pro postup do soutěže, respektive při jejich setrvání (zpětnému zachránění) v soutěži?

Velice jednoduchý – řídí se článkem 5 a pro okresy body H a CH soutěžního řádu. Z něj jasně vyplývá, že postup získá vítěz soutěže, dál se dle potřeby a při větším počtu skupin nabízí postup podle počtu bodů dalším celkům na druhém až čtvrtém místě. Pokud zde není zájem, dostane nabídku na tuto soutěž i sestupující oddíl opět dle nejlepšího pořadí.

Jaké změny čekají kluby v organizaci soutěží OFS Zlín od nového ročníku, který startuje úvodním kolem druhý srpnový víkend?

Tak především každé utkání nyní bude mít vítěze. Tedy pokud skončí nerozhodně, rozhodnou o majiteli bonusového bodu penalty – série pěti, případně náhlá smrt. Navíc střelec rozdílového penaltového gólu bude označen za autora vítězné branky zápasu. V platnost na základě rozhodnutí Výkonného výboru FAČR přichází i nový sazebník odměňování rozhodčích, kde byl mírně navýšený paušál za utkání. V neposlední řadě je ještě možno si zažádat o dvě bezpečné branky pro mládež, kde jednu z nich platí Zlínský kraj a distribuce proběhne od září.