Zlínští fotbalisté byli proti Spartě hlavně v úvodu pátečního střetnutí ustrašení, bojácní a vpředu neškodní.

Po zásluze inkasovali, a i když se na konci zápasu malinko zlepšili a zvedli, porážku stejně neodvrátili.

V Generali Areně v předehrávce 27. kola HET ligy padli 1:2 a dál zůstávají mezi sestupem ohroženými týmy.

„Začátek utkání a vlastně celý první poločas se nám vůbec nepovedl,“ přiznává zlínský kapitán Petr Jiráček.

„Byli jsme zakřiknutí, měli strach. Sparta naštěstí pro nás proměnila pouze jednu šanci. Poločas ale vyhrála zcela zaslouženě,“ uznává zkušený záložník Fastavu.

Zatímco ševci před měsícem v Eenu šokovali pražskou Slavii, na rivala sešívaných si v pátečním večeru nepřišli.

„Nevím proč, ale nastoupili jsme strašně ustrašeně,“ líčí Jiráček.

„Samozřejmě to není jednoduché. V sestavě je hodně mladých kluků, kteří ještě nemají moc zkušeností, ale ve druhém poločase jsme dokázali, že fotbal hrát umíme. Je škoda, že jsme s tím nezačali už od začátku," mrzí bývalého reprezentanta, který strávil část kariéry právě ve Spartě.

Návrat rodákovi ze Sokolova do známého prostředí ale nevyšel.

„Bod jsme ztratili v prvním poločase, který jsme prospali,“ tvrdí Jiráček.

Pozitivum vidí ve druhé půli, kdy se Zlínští Spartě více vyrovnali. Kapitán Fastavu věřil v bodový zisk i za nepříznivého stavu. Po trefě střídajícího kanonýra Lafaty ovšem šance Zlína rapidně klesly.

„Z vlastní zkušenosti vím, že to tady pro domácí fotbalisty není jednoduché, především když soupeř nějak reaguje na vývoj zápasu. Věřil jsem, že by nějaká šance ještě mohla přijít a my ji mohli využít. Sparta ale poslední deset nebo pět minut uhrála u nás na polovině, takže z toho nic nebylo," říká Jiráček.

Máme to ve svých rukou

Zlínští na Spartě vyhráli pouze v listopadu 2002. Druhého bodového zisku se pak dočkali loni v březnu, kdy si domů odvezli bezbrankovou remízu. Jinak na Moravu pokaždé odjížděli s prázdnou. Jinak tomu nebylo ani v pátek večer.

Moravanům body nepřinesla ani sedmá letošní trefa Nigerijce Ekpaie. Nejlepší střelec Fastavu v rozehraném ročníku se trefil po rychle rozehrané standardní situaci a centru Jiráčka. Míč se přes stopera Gajiće dostal až k volnému Ekpaiovi a pohotový zlínský křídelník hlavou uklidil balon do sítě.

Na vyrovnání už hosté nedosáhli, po těsné porážce 1:2 se tak stále ohlížejí za sebe.

„Nálada není bůhví jak radostná, ale neupadáme do nějaké schízy,“ tvrdí Jiráček. „Víme, že situaci pořád máme ve svých rukou a čekají nás ještě tři kola, ve kterých potřebujeme nějakým způsobem uhrát tři body,“ pokračuje opora Fastavu.

Ševci jsou před víkendovými zápasy 27. kola stále devátí. Hráči Fastavu si tak budou muset vybojovat záchranu ve zbývajících třech kolech. Proti Olomouci, Slovácku a Liberci to však nebudou mít vůbec jednoduché.

V sobotu a v neděli se však před Zlín můře dostat Dukla, Karviná, Slovácko i Mladá Boleslav.

„Víme, že situace není jednoduchá a že to bude ještě hodně těžké, ale dáme do toho všechno, aby se ve Zlíně liga zachránila," slibuje Jiráček.