„Přesto nemůžeme podzimní část sezony hodnotit jako úspěšnou. Hlavně ve druhé půlce se nám nedařilo herně ani výsledkově. Počítali jsme s tím, že do zimní přestávky posbíráme více bodů a na jaře bychom mohli hrát relativně v klidu. To se ale nepodařilo," přiznal trenér zlínské devatenáctky Jan Somberg, jehož svěřenci přezimují na 13. místě tabulky.

Důvodů je hned několik, ovšem všechny spolu úzce souvisejí. Starší dorostenci doplatili především na velkou marodku seniorského druholigového áčka ševců, které si muselo vypomáhat fotbalisty z třetiligové juniorky. A tu zase museli naplnit hráči zlínské devatenáctky. Bez přispění Višněvského, Zavadila, Dulíka či Hlobila by se seniorské béčko ševců na podzim neobešlo.

„A nezůstalo jen u těchto jmen. Často chodili vypomáhat i další kluci. Na jednu stranu samozřejmě získali ostruhy mezi muži, což je vždy obrovská zkušenost, ovšem nám se úplně rozpadla osa mužstva a tým přišel o svého kapitána i přirozeného vůdce," nechal se slyšet Somberg.

Za devatenáctku tak začali nastupovat hráči širšího kádru a mladší dorostenci. „Nezřídka kdy se stalo, že jsme měli v sestavě až osm hráčů o rok mladších, než je tato věková kategorie. Zkušenosti a fyzická vyspělost tak většinou stály na straně soupeřů," pokračoval trenér starších dorostenců Zlína.

A mladí ševci na to dopláceli hlavně v koncovkách dobře rozehraných domácích zápasů. Vyrovnávací branky v poslední desetiminutovce obdrželi například od Hlučína, Slovácka či Liberce. „Jmenovatel byl vždy společný. Naše neproměněné šance, díky čemuž se soupeř držel na dostřel, a zbytečná nervozita a křeč v samotném závěru. Z toho pramenily chyby, které protivníci na rozdíl od nás trestali," říká Somberg.

Pro jarní část tak vidí jednoznačné východisko. „Kádr devatenáctky jako špičky mládežnické pyramidy musíme stabilizovat. Za juniorku mohou nastupovat i jiní kluci, kteří do ní věkem náleží a hostují v nižších soutěžích po okolních oddílech. V béčku přitom tolik příležitostí zatím nedostali a o svou šanci by se měli ještě poprat," míní trenér starších dorostenců Zlína.