Ševci se právě soubojem s Libercem rozloučí s historickým ročníkem. Se sezonou, ve které zažili radost i zklamání, nezapomenutelné podzimní duely v základní skupině Evropské ligy vystřídalo tradiční jarní trápení a boj o udržení v HET lize.

„Bylo toho docela dost,“ říká obránce Fastavu Lukáš Bartošák.

Zlínští fotbalisté definitivní jistotu získali v sobotu v Uherském Hradišti, kde proti neoblíbenému Slovácku vydolovali cenný bod. Díky ostatním výsledkům už ale nemusí v sobotu na Letné nic řešit. Stejně je na tom soupeř, kterému zase utekla účast v předkole Evropské ligy.

„Liberec hraje sám za sebe, některým hráčům třeba končí smlouvy. Každý má nějakou motivaci, všichni chtějí vyhrát,“ tvrdí Bartošák.

Slovan naposledy zvítězil nad Bohemians 1905, předtím ale v šesti zápasech bral pouze dva body. Severočeši kvůli neúspěšné sérii přišli o možnost porvat se s Jabloncem, Spartou a Olomoucí o pohárové příčky.

Nepovedené období stálo místo mladého trenéra Holoubka, který možná trochu překvapivě pod Ještědem po půl roce končí. „Liberci pár zápasů nevyšlo. Začalo to doma s Teplicemi, pak už se to táhlo,“ říká Bartošák.

Podle něj má Slovan i přes rozpačitou jarní část sezony svoji kvalitu. „Hrají pořád stejně. Je to velmi nebezpečný tým,“ tvrdí rodák z Brumova.

„Krajní obránci hodně útočí, záložníci zase drží balon, dobře kombinují a rozehrávají akce. Liberec hrozí centry do vápna nebo střelami z dálky,“ pokračuje Bartošák.

Klíčovým mužem Slovanu je útočník Matěj Pulkrab. Jednadvacetiletý mladík se na jaře trefil už devětkrát, celkově má v sezoně deset branek. Poslední zásah přinesl týmu výhru nad Bohemians 1:0.

„Matěje znám. Je to koncový hráč, druhý Lafata. Má čich na góly, velký přehled v pokutovém území,“ chválí sparťanský talent zlínský zadák.

Bartošák přišel do Zlína právě ze Zlína. Na severu Čech strávil brumovský odchovanec dvě sezony. Předtím působil v Hlučíně, Karviné a na Žižkově.

„Na Liberec rád vzpomínám, byla tam dobrá parta. Doteď jsem v kontaktu se Zdeňkem Folprechtem nebo Danem Bartlem. Píšeme si, voláme skoro každý týden,“ říká Bartošák.

Bývalým spoluhráčům se sedmadvacetiletý bek ozve i v týdnu před vzájemným soubojem. „Hecování je vždycky,“ usmívá se.

Kdo se bude radovat na konci duelu, ale není jisté. Favoritem je Slovan. Vždyť Zlín doma na jaře nezvítězil tři roky, navíc v bezstarostném zápase bude těžko hledat motivaci. Hosté se chtějí rozloučit s trenérem Holoubkem i jeho asistenty Miroslavem Holeňákem, Markem Čechem a Jiřím Jarošíkem výhrou.