„Hráč to vnímá jinak, soustředí se jenom sám na sebe, aby podal výkon. Trenér má mnohem více starostí,“ pustil se Švach do srovnávání.

Jako aktivní fotbalista nikdy nesestoupil. „Nepamatuji, že bychom se ve Zlíně zachraňovali v posledním kole. Jaro jsme měli až jednu výjimku horší než podzim, ale zachráněni jsme byli nejpozději dvě kola před koncem,“ podotkl bývalý kapitán týmu.

Blízko pádu do druhé ligy byl v sezoně 1995/96, kdy tehdejší FC Svit po třech letech v nejvyšší soutěži spadl. „Podzim jsem odehrál ve Zlíně, pak mě ale asi s dalšími sedmi hráči poslali do druholigových Slušovic. S trenérem Ličkou jsem měl velké rozepře. Vůbec jsme si nesedli. Zajímavé také bylo, že jak Zlín tak i Slušovice vlastnil Jan Řehák,“ zavzpomínal Švach na krušné časy.

O šest let později se stejně jako Petr Klhůfek zasloužil o návrat Zlína do první ligy. „Po podzimu jsme na tom nebyli moc dobře. Pak ale přišel trenér Komňacký, a přestože se nám nepodařila příprava, předvedli jsme na jaře famózní jízdu a snad jenom třikrát remizovali,“ připomněl Švach.

Stejnou předvádí Tescoma i v závěru této sezony, zda odvrátí sestup, ale není jisté. „Škoda, že jsme vítěznou šňůru chytli tak pozdě. Ale jsme rádi, že nakonec přišla, protože před měsícem by nikdo neřekl, že ještě v posledním kole budeme hrát o záchranu,“ dodal Jaroslav Švach.