Až totiž v sobotu večer v Bratislavě skončí klíčový kvalifikační zápas mezi Českem a Slovenskem, reprezentanti se vypraví na hotel, den nato pak sbalí bágly a zamíří do Kroměříže. Právě tam pak stráví tři dny do středečního dalšího klání, které odehrají v Uherském Hradišti proti San Marinu.

Národní tým včetně nejzářivějších evropských jmen typu Tomáše Rosického, Petra Čecha, Jana Kollera či Milana Baroše bude nocovat v penzionu Octárna, několik tréninků si pak odbude na stadionu Hanácké Slavie.

„V minulosti se u nás hrála utkání ME dorostenců a také duel reprezentačních výběrů do 21 let. Proto nás zástupci ČMFS oslovili s žádosti využít náš areál k přípravě na utkání se San Marinem, které se bude hrát ve středu v Uherském Hradišti,“ vysvětlil majitel kroměřížského klubu Zdeněk Zlámal.

„Věřím, že budou se vším maximálně spokojeni. Každý požadavek je již dopředu splněn včetně umělého osvětlení. Pokud vše proběhne bez závad, může se stát Kroměříž do budoucna místem, kde se bude reprezentace připravovat před zápasy v Brně nebo Olomouci,“ věří majitel Hanácké Slavie.

Už v neděli od 17.30 hodin budou hráči trénovat na hlavním hřišti v Obvodové ulici. „Vstup do areálu bude přes hlavní vchod. Od diváků budeme vybírat 20 Kč. Otevřen bude také bufet na hlavní tribuně. Tréninky v pondělí a úterý jsou již pro veřejnost uzavřené. Jestli se však bude někdo dívat přes plot, to hlídat nebudeme,“ vysvětlil předseda představenstva Hanácké Slavie Ivo Dvořák.

Reprezentační celek bude využívat k přípravě pouze hlavní hřiště, po kroměřížském klubu nevyžadoval ani šatnu. Prostor pro novináře v pondělí a úterý bude vyčleněn v šatnách na hlavní tribuně.

„Národní tým neměl žádná speciální přání. Na hřiště se byli podívat a byli s jeho kvalitou spokojení. Pokud budou chtít před tréninky hřiště kropit, není to žádný problém,“ poznamenal Ivo Dvořák.

Pobyt reprezentace v Kroměříži navíc přinese také nějaké ty finance do klubové pokladny.

„Využívání hřiště budeme výběru fakturovat, tak jako každému, který u nás využívá hřiště. Nerad bych ale mluvil o tom, o jakou částku půjde,“ dodal předseda představenstva Hanácké Slavie.

Potěšení z toho, že město na tři dny uvítá výběr nejlepších fotbalistů země, neskrývají ani zástupci kroměřížské radnice.

„Dostal jsem stejně jako hejtman Zlínského kraj pozvánku na setkání s Ivanem Haškem,“ prozradil starosta Miloš Malý.

Pobyt reprezentantů přímo v centru Kroměříže považuje za čest. „Je to každopádně dobrá známka pro město, které jim dokáže poskytnout oázu klidu v době, kdy potřebují načerpat sílu a soustředit se na zápas,“ pochvaluje si starosta.

Vedení penzionu Na Octárně se v pátek k příjezdu národního týmu příliš vyjadřovat nechtělo. „Mohu jen říct, že dorazí v neděli kolem poledne. Budou mít k dispozici celý areál včetně relaxačního centra. Pro veřejnost proto bude od středy až do neděle zavřeno, stejně tak i restaurace,“ řekla Deníku vedoucí penzionu Lenka Otáhalová.

Někteří z obyvatel města o slavné návštěvě ani nevěděli. „Netušil jsem to, ale je to dobrá zpráva. Pokud bude nějaká příležitost se s nimi tady někde vidět, tak se na ně určitě půjdu podívat,“ neskrýval nadšení třeba František Karásek z Kroměříže.

„Je dobře, že nedělní trénink bude otevřený pro veřejnost. Určitě je to vhodná příležitost pro mladé začínající fotbalisty, aby se podívali na reprezentanty pěkně zblízka. Chápu, že reprezentace si zvolila pro ubytování právě Octárnu. Objekt je uzavřený, takže budou mít potřebný klid,“ míní zase kroměřížský fotbalový rozhodčí Petr Zpěvák.

(lpa)