Plány pětatřicetiletému fotbalistovi, který o Vánocích opustil rodinu a společně se slovenskými hráči Lukášem Opielou a Tomášem Majtánem odletěl pro smlouvu do Kuala Lumpur, zhatily nečekané zákulisní tahy. Ryšavý bojovník tak dál zůstává mezi ševci, sezonu dohraje na Letné.

„Zlín mi umožnil odcestovat do Malajsie s tím, že když tam nepodepíšu smlouvu, tak jsem normálně dál hráč Fastavu. Za tohle bych chtěl vedení klubu poděkovat,“ říká Tomáš Janíček.

Za jaký tým jste měl v Malajsii hrát?

Za PKNS (Selangor State Development Corporation Football Club – pozn. red.). Je to klub z Kuala Lumpur. V minulé sezoně skončil na sedmém místě.

Proč vám angažmá v Malajsii nevyšlo?

Před odletem nám řekli, že zástupci klubu nás chtějí jen vidět, že podpis smlouvy nebude problém. Realita však byla poněkud jiná. Přiletěla tam spousta fotbalistů na zkoušku a ve finále manažer klubu řekl, že budou hrát s domácími hráči.

Takže takový menší podvod…

Mám z toho pocit, že to nebylo o tom, jak hrajeme, ale rozhodly zákulisní tahy.

Jakou úroveň vůbec malajsijská liga má?

Nechci její úroveň shazovat, ale co jsem poznal hráče z PKNS, tak většina by první českou ligu určitě nehrála. Tamní fotbalisté na tom nejsou dobře takticky, silově a chtějí hrát jen do útoku. Na druhé straně jsou hbití a rychlí. Kdybych věděl dopředu, že to není tak, jak nám bylo řečeno, tak nikam neletím.

Malajsie patří mezi exotické země. Jak se vůbec český ligový fotbalista dostane k angažmá v jihovýchodní Asii?

Dostal jsem se k němu přes Lukáše Opielu a Tomáše Majtána, kteří mě doporučili manažerovi ze Slovenska. Ten v minulosti hráče do Malajsie dělal. Letěl jsem tam s Tomášem i Lukášem, což byla výhoda.

Jak dlouho jste v Malajsii byl a co na tuto zemi říkáte?

V Malajsii jsme strávili něco kolem deseti dnů. Země je to krásná a bohatá. Každý den bylo pětatřicet až čtyřicet stupňů a velká vlhkost, která nám dělala ze začátku problémy, hlavně při zátěži, ale člověk si rychle zvykne.

Absolvoval jste v klubu i nějaký trénink?

V PKNS jsme pět dnů trénovali. Měli klasickou přípravu na novou sezonu a šestý den jsme odehráli přípravný zápas. Protože nás bylo hodně, každý nastoupil jenom na třicet minut.

Zahraniční angažmá vám tedy nevyšlo. V pondělí se budete hlásit trenéru Páníkovi. Těšíte se na začátek zimní přípravy, nebo byste si volno ještě protáhl?

I když nás čeká nejméně oblíbená část sezony, na začátek přípravy se těším. Vím, že bude krátká, protože jarní část ligy začíná už v únoru, tak to rychle uteče. (úsměv) Já jsem se o část volna připravil sám, takže mohu nadávat jen sobě. (smích)

Dařilo se vám o svátcích plnit individuální tréninkový plán? Kam jste chodil běhat?

Jelikož jsem v Malajsii normálně trénoval, tak jsem s individuálním plánem žádné problémy neměl. Teď nás čeká posledních pár dnů a ty si odběhám na Vršavě.

Musel jste se o Vánocích hlídat, nebo patříte mezi fotbalisty, kteří mohou sníst cokoliv a stejně nepřiberou?

Za ty roky, co hraji fotbal, tak vím, co si mohu dovolit a nepřejídám se. I když čím jsem starší, tak mám s váhou menší problémy. Navíc Vánoce jsem strávil v Malajsii tréninkem, takže jsem nepřibral.

Stihl jste si Vánoce alespoň užít s rodinou?

Štědrý den jsme si udělali před odletem a největší radost mi udělal výraz dcery Adélky, když viděla, že Ježíšek dorazil i k nám domů. S manželkou si překvapení neděláme. Chceme, aby si Vánoce nejvíc užila malá.