VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rusko mám v srdci. Na blbce narazíte i jinde, tvrdí trenér Petržela

ROZHOVOR/ Na vlastní oči viděl Vladimira Putina. Ba co víc: mluvil s ním. Následně napsal bestseller o ruském fotbale. Teď vyrazí na mistrovství světa – do Moskvy ho pozvala místní televize. Seznamte se: český trenér Vlastimil Petržela. Muž, jenž kdysi pobláznil fotbalový Petrohrad.

14.6.2018
SDÍLEJ:

Vlastimil Petržela.Foto: Deník / Ladislav Adámek

„Strašně rád na to vzpomínám,“ říká 64letý kouč v rozhovoru pro Deník.

Na lavičce Zenitu působil více než čtyři roky a málem dosáhl na titul. Teď vypráví o tom, co v Rusku zažil. Jak se v roce 2002 ocitl u řeky Něvy. A samozřejmě také povídá o nadcházejícím šampionátu nebo marné české reprezentaci.

Jaká byla vaše reakce, když jste se dozvěděl, že šampionát dostalo Rusko?

Hned mě napadlo, že to bude velkolepé mistrovství. Znám ruský národ, ten nic nepodcení.

Na straně druhé, turnaj kvůli politice rozděluje i fotbalový svět. Co vy říkáte na kritické hlasy vůči lidem a zemi?

Víte, novináři z Ruska mi volají, proč o nich mluvíme tak špatně. Já nevím… Mohu jen opakovat, že se ke mně chovali slušně. Pomáhali mi.

Dobře, ale rozhodně tam je řada problémů. Skloňují se témata jako korupce, potlačování lidských práv.

Já viděl, že jsou chudí. Recepční na klubu měl sto dolarů. Za měsíc! Když jsem se ho ptal, jak s tím dokáže žít, řekl mi, že mu stačí být u týmu jeho srdce. Vím, že lidé z personálu dojídali po hráčích zbytky od oběda… Jasně, vzpomínám i na horší momenty. Na kuchařku si otevřel pusu hráč, který ten den dostal novou smlouvu. Hned byl velký borec, přijel novým autem.

A přesto máte Rusko v srdci?

Samozřejmě. Na podobné blbce narazíte i jinde.

Vím, že jste během angažmá v Petrohradu potkal i ruského prezidenta Vladimira Putina. Jaký na něj máte názor?

Má svoje chyby. Asi jako každý. Ale nezapomínejme, že je to druhý nejmocnější člověk na Zemi…

Ukázal se jako fanoušek Zenitu?

To nevím, ale rozhodně je to petrohradský patriot. Nebavme se už o Putinovi.

Dobře. Pojďme tedy k ruské reprezentaci. Nedosahuje zrovna zářivých výsledků – a nevěří jí ani doma…

Slyšel jsem to. Myslím, že příprava není tak důležitá.

Nicméně oni nevyhráli sedm zápasů v řadě, prohráli třeba s Rakouskem. To už je přece na pováženou, ne?

Řeším to se známými. Skoro týden co týden mi volají ruští novináři. Ptají se na můj názor.

A ten je tedy jaký?

Jejich fotbalisté nemají takovou konfrontaci s velkým fotbalem.

Do kádru pro MS se dostali pouze dva krajánci – druhý brankář Gabulov obléká dres Brugg, záložník Čeryšev hraje za Villarreal. To není vizitka úspěšné fotbalové země. Proč nehrají Rusové venku?

Je to mentalitou a podmínkami. Oni nepotřebují odcházet do ciziny.

Našlo se pár výjimek. Vy sám jste je také zažil.

Tehdy jsem v Petrohradu vedl dva borce, kteří šli ven. Alexandr Keržakov to zkusil ve Španělsku, brzy se vrátil. Andrej Aršavin vydržel déle v Arsenalu, jenže nikdy tam neprodal, na co měl.

Co říkáte na stálici v bráně Igora Akinfejeva? Pokud se nepletu, vídal jste ho jako soupeře…

Akinfejev byl snad ten největší talent, jaký jsem mezi tyčemi kdy viděl. On si vždy hlídal celé vápno. Vyháněl obránce, nechtěl, aby mu tam někdo strašil. Ale pak se zranil, teď už to není ono.

Když odhlédneme od reprezentace, na klubové scéně se Rusku daří. V žebříčku UEFA je šesté (letos byly lepší jen Anglie, Španělsko a Itálie). Myslíte si, že to svědčí o výrazné kvalitě?

Samozřejmě. Na druhou stranu to přináší velké problémy. Rusové si přivedli spoustu cizinců. Kluby se předháněly, kdo utratí víc peněz. A domácí hráči, potažmo reprezentace, tím trpí. A tak to bylo už tehdy za mě. Místní kluci hráli málo.

Jednou z hvězd ruské ligy byl i portugalský reprezentant Danny, který devět let oblékal dres Zenitu. Teď je ve Slavii.

Víte, že jsem ho tady už skoro nepoznal? Tam to byl běhavý snaživý klučina. Teď už je skoro směšný. Pořád má dobré zpracování míče, vyniká kopací technikou. Ale kde nechal zápal?

O ruské lize se v tuzemských končinách moc nemluví. Jaká podle vás je?

Strašně těžká. Podívejte se na výsledky a pak na to, kde se hraje. Přijedete na Sibiř a prohrajete. Fouká tam, prší tam, zima je jak sviňa… Pamatuji si, že mi tam jednou hráči regulérně omrzli.

Předpokládám, že zápasy venku byly noční můrou.

Dodnes to vidím. Samara, Jaroslavl. Nikdo nemohl počítat s tím, že automaticky porazíte papírově slabšího soupeře. A když se nám to pak povedlo, tak byla jiná legrace. Jednou nám třeba rozlícení domácí fandové rozbili autobus. Já seděl vepředu a málem vypadl.

Co je ještě jiné?

Moskva je jako Praha, byť samozřejmě větší. Pak to jde ještě v kruhu kolem města, Petrohrad a… Čím dál, tím větší rozdíl. Ve všem.

Jaký dojem na vás udělali rozhodčí?

Všelijaký. Někdy se stávalo, že zápas skončil divně. Ale naučili jsme se s tím hrát. Proto jsem rád, že se prosazuje video… Rozhodčí nestíhají, nicméně technika se mýlit nemůže. Zmizí góly z ofsajdů. Vzpomeňte si, jak třeba dala Anglie regulérní gól na MS 2010. Všichni to viděli, sudí ne.

Vraťme se k letošnímu šampionátu. Kdo podle vás vyhraje? Máte nějakého „černého koně“?

Já myslím, že by mohlo uspět Německo. To je velký favorit. Hrají jednoduchý, rychlý fotbal. Trenér Löw zavře tým a k hráčům nikoho nepustí. Tak vypadá německá disciplína. A když to nebudou oni, tak asi jiný tým z Evropy.

Velkým favoritem je Brazílie. Kanárkům nevěříte?

Oni si myslí, že to vyhrají kličkami. Ale vzpomeňte si na minulý šampionát. Neymara zastaví první důrazný obránce.

Ruská skupina se Saúdskou Arábií, Egyptem a Uruguayí vzbudila rozruch – na první pohled je snadná. Rusové by měli postoupit. Souhlasíte?

Nemyslím si, že to je snadná skupina. Přál bych Rusku, aby se dostalo co nejdál, ale bude to těžké.

Hráči se ocitnou pod tlakem veřejnosti…

Toho bych se zas tolik nebál. Tým mají dobrý, až sebevědomý. Spíš jde o to, že jim chybí disciplína na hřišti. Taktická vyspělost. To jim nikdy nic neříkalo.

Myslíte si, že během turnaje budou potíže s fanoušky? Naposledy se „předvedli“ před dvěma roky na Euru ve Francii.

No, to je vážně postrach, zvláště pokud potkají jiné blázny, třeba z Anglie. Myslím, že by se jich báli i fanoušci Baníku, a to jsou panečku bojovníci.
Pamatuji si, že v Rusku při vyhrocených zápasech lidé i umírali. Ale to se člověk dozvěděl až po zápase od novinářů. Tentokrát to snad jejich bezpečnostní složky ukočírují. Mám za to, že s takovými lidmi se Putin nemaže.

Mluví se také o rasismu na stadionech. Dá se to uhlídat?

Bučí tam, ale v tomhle není Rusko samo. Jak tomu zabráníte? Budou apelovat, to ano, ale sudí na mistrovství světa neukončí zápas. Tomu přece sám nevěříte.

Kvůli šampionátu vznikly nové arény. Líbí se vám?

Oni se chtějí předvést, vyslat do světa signál: Jsme i fotbalová velmoc. O tom není pochyb. Když mi ukázali snímky přestavěného stadionu v Petrohradu, zíral jsem. Zvali mě na slavnostní otevření, ale já jsem línej pitomec, tak jsem nejel.

Vidím, že jste si v Rusku udělal dobré jméno.

Vyhodnotili mě jako nejlepšího trenéra od rozpadu federace. Prý jsme tehdy hráli nejlepší fotbal. Když jsme skončili druzí, slavilo se to jako titul.

Můžete v kostce říct, jak se český trenér stal klíčovým mužem Petrohradu?

To by dalo na další knížku. Já byl tehdy v Boleslavi, ale dostal jsem pozvánku… Od Vitalije Mutka, tehdy prezidenta klubu. Nejdřív bylo první kolo. Za dva dny mě chtěli vidět podruhé. To už jsem odpovídal hodinu na dotazy všech mocných lidí. Lanařili i Davida O’Learyho z Anglie. Možná pomohlo, že já blekotal česko--rusky. Viděl jsem, že jim dělá dobře, když reagujete na jazyk. Ostatní kandidáti měli prevodčika, tedy tlumočníka. Nakonec řekli: Máš důvěru. Zároveň mě ovšem Mutko varoval: Jsi tu první cizinec. Budou tě nenávidět. Ostatní trenéři, novináři. Připrav se na to.

A co se dělo poté, co jste byl jmenován koučem?

Hned následovaly rozhovory pro televize a noviny. Takové zástupy kameramanů jsem v životě neviděl. Já málem nevystoupil z auta! Byl jsem pro ně obrovská atrakce.

Strávil jste tam více než čtyři roky. Předpokládám, že na tréninkové prostředí si stěžovat nebudete.

Často při zmínce o Rusku a sportu slyšíte báza. Já tak nějak myslel, že je to vězení. Že fotbalisty zavřou… Ale ne tak v Petrohradu. Měli jsme k dispozici nádherný hotel s úžasným hřištěm. A vedle moderní lékařské centrum. Říkal jsem si: To je sen.

Dá se říct: klub neomezených možností?

V podstatě ano. Nemusel jsem se o nic starat. Udělali mi třeba televizní kabinet, kde jsem sledoval kazety se hrou soupeřů, videosál pro tým. Tehdy byla jiná doba. Stačilo jen říct operátorovi, sestříhal mi, co jsem chtěl. Ani se člověk nemusel zvedat ze židle.

O podobném komfortu se vám potom všude asi jen zdálo, že?

Shrnul bych to tak, že trenér je v Rusku největší hvězda. Vážená osoba. Ne jako u nás. Tam někteří fanoušci ani nevědí, kdo je prezident klubu.

Kdy jste byl ve městě na řece Něvě naposledy?

To už je hodně dávno. Podepisoval jsem tam svou knihu. Ale představte si to: jedeme z letiště a koukám ven. Fronty. Já to nechápal, ptám se, na co jsou… A oni: To je na vás, pane Petrželo. Ta knížka měla tři vydání, paradoxně nejvíc kusů se prodalo v Moskvě.

A nechystáte se do Ruska podívat na mistrovství světa?

Chystám! Pozvala mě ruská televize, abych jim pomohl komentovat pár duelů. Jen mě trochu mrzí, že nevyšel Petrohrad.
Zkusíte si novou roli. Komentovat zápasy rusky. Nabídli mi to i lidé z České televize, ale ve špatné chvíli. To jsem ještě myslel, že budu mít ve Zlíně letní přípravu.

Neptali se vás Rusové, proč nepostoupili Češi?

No, vidíte, je možné, že se zeptají. A víte, co jim řeknu?

Povídejte.

Fotbal hrajeme čím dál horší. Zůstali jsme stát na místě. Jsme pomalí, rychlá kombinace nám nic neříká. Radši to nakopáváme a necháme každý balon soupeři.

Úspěšná generace je pryč a mladí fotbalisté nezáří. Jak tohle trápí vás jako kouče, který má rád koncepci?

Hodně. Plácáme se jako leklá ryba na suchu, viz trapas s Nigérií. Oni si z toho udělali procházku. Jak zrychlili, byl vidět rozdíl. A my slavíme, že jsme je porazili?

Kdyby přišla nabídka od šéfů asociace, kývl byste?

Těžko říct. Ale řeknu vám, že bych měl určitě jiný výběr hráčů.

Karel Jarolím je terčem kritiky už déle. Máte k němu výhrady?

Výhrady? My se známe. Hráli jsme spolu, chvíli jsem ho vedl jako trenér. Jde o to, že vás hráči musí uznávat, milovat. Já si troufám tvrdit, že to se mi všude povedlo. I teď mi od hráčů Zlína chodí zprávy, jak jim chybím.

Co tedy českému fotbalu chybí nejvíc?

Zápal. Trénujeme málo. Hráči mají spoustu volna. Dám příklad. V kabině se ptám na zápas Ligy mistrů. Koukal se jeden jediný hráč. Musí se přitvrdit.

Autor: Martin Jůzek

14.6.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 17 000 Kč

Ostatní pracovníci na zpracování plechu Strojírenský dělník - zpracování pechu. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Práce v provozu zpracování plechu. Pracovníky bez praxe zaučíme.. Pracoviště: Tvd-technická výroba, a. s. - rokytnice - sídlo, 763 21 Slavičín. Informace: Alena Štefaníková, +420 577 051 518.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 73 Kč

Uklízeči a pomocníci v administrativních objektech Uklízeč v kancelářích - prac. Zlín. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 73.2 kč, mzda max. 80 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Městské divadlo Zlín, tř. Tomáše Bati 4091/32, Zlín. Chráněné pracovní místo pro OZP. Prac. poměr na dobu určitou. Ranní směna, prac. doba: 5:00 - 10:00 hod., Pravidelný úklid místností a objektů manuálním nebo strojním způsobem. Vysávání koberců, stírání podlah, vynesení odpadků, otření omaků na nábytku, úklid sociálního zařízení, otření prachu., Požadujeme: spolehlivost. Volejte nebo pište: 723 612 506, prace@forcorp.cz, První kontakt POUZE telefonicky!, Nechodit na pracoviště!. Pracoviště: Forcorp group spol. s r.o. - prac. zlín, třída tomáše bati 4091, třída Tomáše Bati, č.p. 4091, 760 01 Zlín 1. Informace: Renáta Marková, +420 723 612 506.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 78 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní strážný. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 78.1 kč, mzda max. 80 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nenáročná a klidná práce. Za odpracovanou směnu náleží stravenka v hodnotě 60 Kč. Příplatky dle ZP., Pracoviště Zlín - Lípa.. Pracoviště: Astrema plus, J. Jabůrkové, č.p. 308, 765 02 Otrokovice 2. Informace: Pavel Strachota, +420 602 772 546.

Výroba - Pracovníci s odpady Dělníci – svozaři/třidiči 12 200 Kč

Pracovníci s odpady Dělníci – svozaři/třidiči odpadů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 13500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Náplň práce: dělnická práce, práce ve sběrně-třídírně nebo na svozu odpadu, jednoduchá manuální práce, fyzicky náročná práce, práce vhodná spíše pro muže, Pracovní doba: 6.00-14.30 hod, ne svátky, ne víkendy , Výhody: pracovní poměr s možností prodloužení na dobu neurčitou - jistota stabilní firmy, Hlásit se osobně nebo telefonicky 7-15:30 hod.. Pracoviště: Joga recycling s.r.o., Brumovská, č.p. 1059, 766 01 Valašské Klobouky. Informace: Josef Gabryš, +420 577 132 602.


Petr Buchta

Jsou to Moraváci. Ve Zlíně to bude dobré, věří stoper Buchta

Videosouhrn 18. června 2018

Rozšířená realita v žaláři a dobře skrytá marihuana pro Poláky: videa dne

Extrémní závod na památku kolegy prověřil zdatnost hasičů

„Pojď! Ještě 20 metrů a je to! Dáš to!“ Hlas valašskomeziříčského profesionálního hasiče Davida Tvrdoně se nese na 23. ročníku Memoriálu Františka Fraita. Závod pořádaný pro hasiče z celé republiky v náročném terénu okolí obce Provodov na Zlínsku prověří při soutěžích jejich síly.

Ševci začali s tréninkem. Chci českou kabinu, říká trenér Bílek

Éra Michala Bílka ve Zlíně začala. Třiapadesátiletý trenér poprvé předstoupil před nový tým. Svěřence na Letné přivítal podáním ruky a proslovem. Respekt hráčů si účastník mistrovství světa v roce 1990 sjednávat nemusel. Bývalý reprezentační záložník i kouč má přirozenou autoritu. A to ani křičet nemusel.

Reflexy na Štěrkáči válely, osm set posluchačů šílelo

VELKÁ FOTOGALERIE / Výkřiky a vzrušené výskání. Lidé vyskakují na dřevěné lavičky, ruce nad hlavami. Už je černočerná tma. Ochranka konečně odtahuje dlouhou plentu z pódia.

Senioři to rozjeli na zlínském náměstí. Podívejte se

"Umíme žít naplno,“ vzkázali opět po roce minulý týden ve Zlíně senioři ze Zlínska. Na tamním náměstí Míru se totiž už podeváté konala akce nazvaná I senioři umí žít naplno. A že měli co předvést: zpívali i sportovali.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT